Rubriky:

Tenis

Byli jsme tak oblblí, že už jsme nevnímali, tvrdili tenisté po sedmi hodinách na kurtu

2. února 2013 22:17 - Ženeva

Nebylo to nic jiného než triumf vůle a odhodlání. Rekordní sedmihodinovou bitvu v sobotním deblu ukončil až třináctý český mečbol, při němž Švýcaři zahráli dvojchybu... Tomáš Berdych, Lukáš Rosol, Stanislas Wawrinka a Marco Chiudinelli přepisovali daviscupové rekordy a Češi jsou krůček od postupu do čtvrtfinále.

 

Valentin Flauraud, Reuters

„Nepočítali jsme, kolik vlastně máme těch mečbolů. Byli jsme tak oblblí, že už jsme moc nevnímali," tvrdil Rosol. „Za pátý set jsme ale měli daleko víc šancí, bylo to zasloužené vítězství," dodal Berdych.

Přes všechny peripetie, jimiž čeští tenisté prošli, včetně dvanácti nevyužitých mečbolů, je potřeba smeknout před jejich nesmírnou snahou. Sbírat body při vlastním podání, když předtím šance na ukončení zápasu jedna po druhé odplavávaly, to bylo psychicky mimořádně vyčerpávající. „Nedali jsme jim čuchnout při vlastním servise, těžší situace jsme nakonec zvládli," usoudil Berdych.

Padaly daviscupové rekordy
7 hodin 1minuta - nejdelší zápas DC historie (dosud 6 h 22 minut McEnroe-Wilander r.1982)
 - nejdelší duel českého tenisty (dosud 5 h 59 minut Karlovič-Štěpánek v r. 2009)
91- nejvíc gamů v zápase Světové skupiny (dosud 85 - Westphal-Šmíd v r. 1985)
- nejvíc gamů ve čtyřhře Světové skupiny (dosud 77)
46 - nejvíce gamů v rozhodující páté sadě (dosud 44)
- nejvíc gamů v jednom setu (vyrovnáno 46)

„Tomáš taky říkal jednu důležitou věc. Ten, kdo dneska vyhraje, tak se mu bude líp regenerovat, Švýcaři budou mít tenhle zápas víc v nohách než my," ujišťoval Rosol. „Uvidíme ale, jak tělo zareaguje, v jaké budu kondici, protože takovou situaci jsem ještě nezažil," tvrdil schvácený Berdych, pro nějž to byla jubilejní čtyřicátá daviscupová výhra.

Hlavní je vítězství

Nebyl to rozhodně krásný zápas, ale našly se v něm chvíle, které dokázaly uhranout. Třeba česká schopnost vypracovat si mečboly a soupeře naopak k žádnému nepustit. Švýcarská dvojice zase dostávala ženevské publikum do varu klidem, s nímž mečboly odvracela. „Mohli jsme to ukončit dřív, ale zaplať pánbůh za to," řekl Rosol.

Jaroslav Navrátil se před sobotní čtyřhrou klepal možná nejvíc za dobu svého působení ve funkci kapitána. Netušil, jak se dva dlouháni, kteří spolu v deblu nikdy nenastoupili, sehrají. Nevěděl také, kdo se při absenci Radka Štěpánka ujme velení na kurtu. A občas to nebylo moc příjemné koukání. „Ne všechny zápasy jsou lehké, když hrajete s někým poprvé. Ale výhra je naše a to je hlavní," zajásal střídmě Berdych.

„Nevěděli jsme moc, do čeho jdeme, měl jsem i krizi, kdy jsem nebyl schopen pořádně returnovat. Ke konci jsem se ale trošku rozehrál," popisoval Rosol. K jásotu ovšem chybí ještě bodík, který je potřeba uhrát v neděli. „Myslím si, že Tomáš ho udělá," popřál parťákovi výhru nad Wawrinkou Rosol.

Marek Burkert (Ženeva), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..