Rubriky:

Tenis

Tenisová úroda, Šafářová si navíc příští týden polepší. Tři do Singapuru?

9. června 2015 21:14 - Praha

V říjnu 1989 vydal kanadský rocker Neil Young jasnozřivé album Freedom. Praha byla tehdy zaplavena trabanty východoněmeckých uprchlíků a ke změnám se schylovalo i v konzervativním Československu. Dějiny se valily a málokdo tehdy věnoval pozornost tenisové „drobnosti“, kterou po skoro 26 letech připomněl až pařížský grandslam.

 

Francois Mori, ČTK/AP

Naposled na sklonku totalitní éry figurovaly dvě Češky v elitní desítce světového žebříčku – 8. Helena Suková, 10. Jana Novotná. Historie se tak opakovala až po více než čtvrtstoletí, v top 10 jsou od pondělka Petra Kvitová (2.) a hrdinka z Roland Garros Lucie Šafářová (7.).

„Žebříček nikdy nelže," říká bývalý tenisový kouč Jan Kukal. Na ten nejnovější se ale kouká s obzvlášť velkým zalíbením. Navíc příští týden by si měla Šafářová ještě o místo polepšit, protože její semifinálové soupeřce z French Open Ivanovičové odečtou body za loňský rok...

Český ženský tenis je v posledních letech fenoménem. Kvitová dvakrát vyhrála Wimbledon (2011, 2014), třikrát se slavil triumf ve Fed Cupu (2011, 2012, 2014) a krůček od grandslamového triumfu byla nyní i domácí dvojka.

V první stovce více tenistek jen z USA

Mezi první stovkou světa je hned devět hráček z Česka, početnější kontingent mají pouze Američanky – 13. „Občas mám problém, koho vybrat, jak to nakombinovat, ale jsou to vesměs příjemné starosti," tvrdí kapitán Petr Pála, který má ve svém fedcupovém týmu pouze čtyři místa.

Ještě zajímavější pohled je teď na žebříček výkonů z roku 2015, který je rozhodující pro postup na říjnový Turnaj mistryň do Singapuru, kam se probojuje osm nejlepších hráček sezóny. Od páté do sedmé příčky se v něm seřadilo české trio – Šafářová, Kvitová, Karolína Plíšková.

Nejlepší tenistky roku 2015  
1. Serena Williamsová/USA 5885 bodů
2. Simona Halepová/Rum. 3615 bodů
3. Maria Šarapovová/Rus. 3541 bodů
4. Carla Suárezová-Navarrová/Šp. 2785 bodů
5. Lucie Šafářová/ČR 2477 bodů
6. Petra Kvitová/ČR 2346 bodů
7. Karolína Plíšková/ČR 2066 bodů
8. Timea Bacsinszká/Švýc. 2040 bodů

„Pálovi docela závidím. Na druhou stranu já měl tehdy v týmu Mandlíkovou a Sukovou a šlo se hrát," připomněl Kukal svou roli z 80. let minulého století.

V mužském tenise Češi obecně dozrávají později, o čemž svědčí příklady Radka Štěpánka nebo Lukáše Rosola. Ale i Šafářová koneckonců předvádí své nejlepší výkony až v osmadvaceti letech.

Skoro tak až udivuje ten dlouhý zástup ženských nadějí. Siniakové s Krejčíkovou je teprve devatenáct, loňské juniorské šampiónce z US Open Bouzkové šestnáct a aktuální světové juniorské jedničce Vondroušové dokonce jen patnáct. Česká tenisová současnost je krásná, ale budoucnost se rýsuje v neméně jásavých barvách.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..