Rubriky:

Tenis

Holky ve finále doma naživo? Možná už ne! Česku se ale změny ve Fed Cupu nelíbí

15. listopadu 2016 08:56 - Praha

Když o víkendu šest tisíc fanoušků ve štrasburské hale Rhenus Sport zpívalo Marseillaisu, šel z toho mráz po zádech. České hráčky si zase nemohou vynachválit atmosféru, jaká panuje při fedcupových zápasech v Praze nebo v Ostravě. Mezinárodní tenisová federace (ITF) však plánuje změny, které mohou způsobit, že fanoušci se svých národních týmů doma nedočkají.

 

Jean-Francois Badias, ČTK/AP

Systém se zčásti zbourá, hodně toho bude úplně jinak. Takový je plán. Finále týmových tenisových soutěží se mají hrát na předem určených místech. Navíc Světová skupina Fed Cupu se má rozšířit na 16 týmů a o titul se bude bojovat na turnaji nejlepších čtyř – Final Four.

Šéf ITF Američan David Haggerty o víkendu zašel ve Štrasburku za českými novináři a děkoval jim za propagaci tenisu týmových družstev. Pokud ale projdou přes hlasování nápady, jaké si v centrále tenisové federace vymysleli, možná už nebude co propagovat. Čeští fanoušci zažili od roku 2012 v Praze tři finále Fed Cupu a jedno finále Davis Cupu. Dočkají se teď dalších?

„Vážně nevím, koho by zajímalo třeba ve Španělsku finále Francie - Česko," říká pětinásobná fedcupová šampiónka Petra Kvitová, která se vedle dobré týmové atmosféry vždycky těší i na české fanoušky a chce se před nimi předvést.

Inspirace fotbalovou Ligou mistrů

ITF se s předem určeným místem konání finále nechala inspirovat údajně i Ligou mistrů ve fotbale, ale kolik českých fanoušků by zajímala třeba letošní bitva o Davis Cup mezi Chorvaty a Argentinou, pokud by se hrála v Praze?

„Pro mě je to těžko uchopitelné. Myslím, že český fanoušek si zaslouží vidět holky doma naživo. Byl bych rád, kdybychom mohli držet tento zavedený systém, i když žádný systém není úplně dokonalý," říká český kapitán Petr Pála. „Když by se ztratila utkání doma, určitě by to ničemu neprospělo. Kouzlo Fed Cupu a Davis Cupu je v tom, že země bez grandslamového turnaje se mohou vrcholně předvést před domácím publikem. Byla by hrozná škoda o to přijít."

Řada českých hráček by zvažovala, zda se Final Four na opačné straně světa vůbec účastnit, když s tím není spojena aktivní podpora fanoušků, známých, kamarádů. „Nebylo by to dobrý ani pro jedno družstvo, ani pro hráčky, ani pro sponzory, pro nikoho," tvrdí Karolína Plíšková. Novátoři z ITF si ale vedou svou.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Líbil by se vám nový systém Fed Cupu s Final Four?

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..