New Jersey - Pittsburgh 1:2 PPDevils po boji podlehli Pittsburghu. Mazanec začal prohrou

New Jersey/Praha

Početná česká kolonie New Jersey utrpěla porážku 1:2 v prodloužení s Pittsburghem. Devils sice v utkání na vlastním ledě vedli, ale konstantní převaha hokejistů Penguins, znázorněná poměrem střel 14:43, byla rozhodující. Mladý brankář Marek Mazanec nastoupil v sezóně NHL poprvé od začátku. Ačkoliv s Nashvillem podlehl Coloradu 0:3, nevedl si zle.

Cory Schneider na to sám nestačil. Za svůj výkon při prohře s Penguins byl ale zvolen první hvězdou utkání.

Pittsburgh šel do zápasu s bilancí pěti porážek z posledních šesti utkání. Pro New Jersey naopak mluvila statistika vzájemných zápasů z domácí haly Prudential Center (13 výher/15 zápasů).

Už první minuty úvodní třetiny přesto naznačily, že Penguins budou nad síly Devils. Domácí sice dostali brzy šanci určit hře jiný trend s pomocí dvojnásobné přesilovky, ale nepovedlo se. Úvodní perioda skončila s dvěma nulami na skóre, avšak poměr střel ukazoval hrozivých 4:13. Brankář Schneider postavil v brance New Jersey zeď.

Střelou do prázdné branky mohl ve druhé třetině otevřít skóre kapitán hostů Crosby, zasáhl ale jen vzdálenější tyč, o zbytek se postaral Schneider. Jako první se naopak trefil Steve Bernier, jenž obkroužil Fleuryho branku a zasunul do ní puk Na 1:1 ale tři minuty před koncem srovnal dorážkou v početní výhodě pittsburský útočník Kunitz.

Druhý gól Pittsburghu padl v prodloužení, a rozhodl tak o výhře hostů 2:1. U gólu obránce Desprese byl na ledě i Jaromír Jágr, který se do sestavy New Jersey nedávno vrátil po prodělaných příušnicích. Penguins zůstali na pátém místě Východní konference, Devils na nelichotivém čtrnáctém.

Mazancův solidní výkon na výhru nestačil

Nashvillský gólman Mazanec si v utkání s Coloradem nevedl vůbec špatně, spoluhráči ho ale nepodpořili - nevstřelili ani gól. Poprvé inkasoval v první třetině, kdy vyražený puk zamířil do prázdné branky Talbot. Největší šanci na vyrovnávní měl v další třetině Filip Forsberg, puk ale při svém úniku jen otřel o konstrukci branky.

V závěrečné části pak před Mazancem po převzetí přihrávky pohotově pálil Jarome Iginla, čímž zaohrouhlil bilanci svých bodů v NHL na 1200. Na 3:0 pro domácí Avalanche upravil skóre kapitán Landeskog.

„Mazanec nám dal šanci ten zápas vyhrát, nedostalo se mu od nás ale příliš podpory v útoku," řekl trenér Peter Laviolette. „Myslím, že byl opravdu dobrý. Vypadal klidně, měl puk i dění před sebou pod kontrolou. Kromě toho párkrát skvěle zasáhl, hlavně v první třetině, kdy se musel potýkat s několika hodně ošemetnými situacemi," chválil třiadvacetiletého brankáře kouč Nashvillu.

Chicago předčilo vedoucí Anaheim

Ve šlágru Západní konference Chicago zaskočilo první tým NHL Anaheim na jeho ledě. Třemi body se o vítězství 4:1 zasadil především americký forvard Patrick Kane. Výrazně se tím přiblížil k vrcholu tabulky kanadského bodování, který zatím patří Jakubu Voráčkovi.

V dalším utkání St. Louis nedopustilo překvapení a v nájezdech přehrálo Carolinu.

Jediným úspěšným českým střelcem v pátečních zápasech severoamerické ligy byl Radim Vrbata, který gólem do prázdné branky jistil výhru Vancouveru 5:2 nad slabým Buffalem. Útočník kanadského týmu je s 19 zásahy vedoucím mužem této statistiky mezi krajany.

NHL:
New Jersey - Pittsburgh 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 47. Bernier - 57. Kunitz, 63. Despres. Střely na branku: 14:43. Diváci: 16.592. Hvězdy zápasu: 1. Schneider (New Jersey), 2. Despres, 3. Kunitz (oba Pittsburgh).
Carolina - St. Louis 2:3 po sam. nájezd. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 11. Faulk, 35. Murphy - 2. Reaves, 4. Backes, rozhodující sam. nájezd Shattenkirk. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13.287. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Ward (Carolina), 3. Oshie (St. Louis).
Colorado - Nashville 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 14. Talbot, 46. Iginla, 59. Landeskog. Střely na branku: 28:23. Marek Mazanec odchytal za Nashville 58:44 minuty, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18.064. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Iginla, 3. O'Reilly (všichni Colorado).
Vancouver - Buffalo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 20. Horvat, 22. Weber, 25. Bonino, 46. Higgins, 60. Vrbata - 4. a 35. Stewart. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Higgins (oba Vancouver), 3. Stewart (Buffalo).
Anaheim - Chicago 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 51. Rakell - 36. a 54. P. Kane, 6. Toews, 30. Keith. Střely na branku: 22:33. Diváci: 17.497. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Sharp (oba Chicago), 3. Rakell (Anaheim).