Florida - Winnipeg 3:1Jágr překonal Hulla v historických tabulkách. Skórovali i Voráček, Krejčí a Hemský

Pittsburgh

Jaromír Jágr se dočkal. V nočním utkání NHL pomohl český hokejový útočník Floridě dvěma góly (s pořadovými čísly 741 a 742) porazit na domácím ledě Winnipeg 3:1 a v historických tabulkách střelců kanadskoamerické soutěže předstihl Kanaďana Bretta Hulla. Kladenskému rodákovi nyní patří třetí příčka za nedostižným duem Wayne Gretzky (894 gólů) - Gordie Howe (801 gólů). Dva body si připsali kromě Jágra i další dva Češi. Jakub Voráček z Philadelphie pomohl k vítězství svého mužstva nad Torontem 5:4 v prodloužení brankou a asistencí. Stejnou bilanci zaznamenal i David Krejčí z Bostonu. Bruins deklasovali Dallas, za které skóroval i Aleš Hemský, 7:3.

Český útočník Jaromír Jágr (68) střílí první gól do sítě Winnipegu v zápase NHL.

Byl to jeho zápas. Česká 68 řídila obrat Panthers proti Jets. Tryskáči po trefě kapitána Andrewa Ladda sice vedli 1:0, ale Jágr ve druhé třetině usměrnil do sítě nabídku na teč od Dmitrije Kulikova a srovnal. V té třetí společně s Jussi Jokinenem vybojovali puk za bránou Jets a pohotovou střelou z blízka překvapil Michaela Hutchinsona v bráně. Tímto zásahem zvýšil vedení Floridy na 3:1 a navíc překonal Bretta Hulla na třetím místě historických tabulek střelců NHL.

„Abych byl upřímný, nikdy jsem nemyslel, že bych něčeho takového dostáhl. Je to skvělý," řekl Jágr po utkání zámořským novinářům. „Nemám pocit, že jsem v posledních střetnutích hrál nějak zvlášť dobře, ale dneska to bylo lepší," dodal.

„Určitě to je pro něj úžasné. Nejen, že dvakrát skóroval, ale ještě překonal Bretta Hulla. Doufali jsme, že vstřelí hattrick, ale to se bohužel nestalo, nicméně bylo fantastické ho sledovat," dodal na Jágrovu adresu trenér Floridy Gerard Gallant.

I ve 44 letech je český útočník s dvaceti brankami nejlepším střelcem Panthers v letošní sezóně. Tuto hranici zdolal Jágr podevatenácté v kariéře. V historickém pořadí kanadského bodování patří nejstaršímu hráči NHL čtvrté místo s vizitkou 1845 bodů (742+1103) v 1606 zápasech. Na třetítho Howea ztrácí pět bodů.

Přestřelku v Torotnu zvládli lépe hosté z Philadelphie

Výrazný podpis zanechal pod vítězstvím Philadelphie nad Torontem 5:4 v prodloužení další Kladeňák Jakub Voráček. Český forvard v prvním dějství nejprve úspěšně zakončil přečíslení 2 na 1 a v prodloužení připravil rozhodující gól pro obránce Shayneho Gostisbehereho, který tak natáhl svou bodovou šňůru v premiérové sezóně na 15 střetnutí.

Branku Flyers tentokrát hájil Steve Mason, ale ve čtvrté minutě třetí třetiny ho po brance Petera Hollanda vystřídal Michal Neuvirth, jenž z deseti střel jednou inkasoval.

Krejčí napodobil Voráčka

Stejným způsobem jako Voráček, své statistiky obohatil i David Krejčí z Bostonu. Devětadvacetiletý forvard zvyšoval v 45. minutě v přesilové hře na 5:3, když jeho pokus od modré čáry spoluhráči zaclonili tak, že gólman Kari Lehtonen nic neviděl a puk skončil až za jeho zády. V té době už měl Krejčí na svém kontě i bod za asistenci.

Skóre utkání ale otevřel jiný český hokejista. Podeváté v sezóně skóroval Aleš Hemský, na body to ale Dallasu nestačilo. Stars podlehly Bruins 3:7.

Stamkos vstřelil 300. gól v NHL

Kapitán Blesků Steven Stamkos se v sobotním utkání NHL podílel jedním gólem na výhře svého mužstva 4:2 v Pittsburghu. Šestadvacetiletý Kanaďan oslavil 300. vstřelený gól v zámořské soutěži a stal se druhou hvězdou utkání. Jednu přihrávku si v dresu Tampy Bay připsal Ondřej Palát.

Stamkos zvyšoval v první třetině už na 2:0 pro Blesky, když doklepl kotouč za záda brankáře Zatkoffa. Kanadský útočník je po Rusu Ovečkinovi druhým nejmladším aktivním hráčem, který v NHL pokořil metu tří set branek.

Výsledky NHL:
Pittsburgh - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)
Branky: 26. Kühnhackl, 37. Wilson - 10. Stralman, 12. Stamkos, 24. Carle, 32. T. Johnson (Palát). Střely na branku: 39:20. Diváci: 18.643. Hvězdy zápasu: 1. Carle, 2. Stamkos (oba Tampa Bay), 3. Kühnhackl (Pittsburgh).
Toronto - Philadelphia 4:5 v prodl. (1:2, 1:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 2. Matthias, 32. Spaling (Polák), 44. Holland, 45. Froese - 9. Gagner, 10. Voráček, 21. B. Schenn (Gudas), 46. Read, 61. Gostisbehere (Voráček). Střely na branku: 24:28. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 16:59 minuty, inkasoval jeden gól z deseti střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 19.060. Hvězdy zápasu: 1. Gostisbehere (Philadelphia), 2. Kadri (Toronto), 3. B. Schenn (Philadelphia).
Ottawa - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 32. Z. Smith, 57. Phaneuf, rozhodující sam. nájezd Turris - 31. Athanasiou, 38. Richards. Střely na branku: 27:31. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18.930. Hvězdy zápasu: 1. Turris, 2. Phaneuf (oba Ottawa), 3. Mrázek (Detroit).
Florida - Winnipeg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 25. a 54. Jágr, 44. R. Smith - 15. Ladd. Střely na branku: 32:30. Diváci: 16.210. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. R. Smith, 3. Luongo (všichni Florida).
Washington - New Jersey 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky: 18. Ovečkin, 30. Kuzněcov, 54. Oshie, 57. Orpik - 16. Zajac, 20. Palmieri, 52. Boucher. Střely na branku: 32:30. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Orpik (Washington), 2. Boucher (New Jersey), 3. Oshie (Washington).
Nashville - Los Angeles 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 20. Ellis - 16. Muzzin, 62. Pearson. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17.369. Hvězdy zápasu: 1. Pearson (Los Angeles), 2. Rinne (Nashville), 3. Quick (Los Angeles).
Dallas - Boston 3:7 (3:1, 0:3, 0:3)
Branky: 12. Hemský, 16. Roussel, 17. Sharp - 14. a 34. Marchand, 34. Miller, 40. Eriksson (Krejčí), 45. Krejčí, 58. Connolly, 60. Beleskey. Střely na branku: 29:42. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Roussel (Dallas), 3. Krejčí (Boston).
Arizona - St. Louis 4:6 (1:4, 1:0, 2:2)
Branky: 41. a 60. Domi, 1. Doan, 30. Connauton - 2. Tarasenko, 5. Steen, 8. Schwartz, 11. Gunnarson, 48. Berglund, 60. Backes. Střely na branku: 22:40. Diváci: 15.839. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Connauton (Arizona).
Edmonton - Colorado 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 8. Hall, 59. Pouliot - 22. a 44. Barrie, 12. Mitchell. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16.939. Hvězdy zápasu: 1. Barrie (Colorado), 2. Purcell (Edmonton), 3. Pickard (Colorado).