Rubriky:

Běžkyně sobě

Aktivně s dětmi o prázdninách

3. července 2017 13:28 - Praha

Možná máte hlavu v pejru z toho, jak prázdniny se svými ratolestmi naplánovat. V každém případě ale platí, že děti si nadcházející dva měsíce daleko více užijí pohybu všeho druhu, od běhání při dětských honičkách, po lezení na stromy. Nechci strašit s bubáky, ale ruku v ruce s tím jde i vyšší riziko úrazu, tak pozor také na to. K úrazu může ale dojít i cestou do školy, nebo ve vlastním domě. Spíše jde o přímou úměru – více příležitostí ke sportování, dovádění, a tím pádem také k možným úrazům. S tím, že děti pendlující mezi školou a nejbližším sídlištěm nejsou příliš zvyklé na přírodní nástrahy, zatímco ty zdatnější se zase pouštějí do odvážnějších kousků… Ale dost strašení. Jaké možnosti tedy v nejbližších týdnech a měsících děti mají?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Rodinná dovolená

Na rodinné prázdniny pravděpodobně vyrazíte někam ven – do přírody, k moři, do hor či na kolo, ale ony i takové toulky po hradech dají pořádně zabrat. Spektrum i „level" takových akcí je úměrný schopnosti vašich dětí i vás samých. Zatímco sami nejspíš víte, co si můžete dovolit, u dětí se to odhaduje již hůře – překypují energií, aby se vám vzápětí doslova přisály na krk a nechaly se nosit. Ty větší se zase naopak mohou nudit, zvláště pokud jim už přestáváte stačit. Na to myslete již při plánování vašich cest – a nezapomeňte si takové cesty proložit i nějakým tím volnějším dnem, kdy si můžete spolu (či naopak od sebe) trochu odpočinout a nabrat síly do další výpravy.

Děti a trénink? To je hra, zábava, ale také chování a úcta, říká trenér

Možná i vy si pamatujete několik takových výprav z dětství, ať už s rodiči, nebo z tábora. Nejspíš si nebudete pamatovat ty, kde všechno klaplo, ale nějaký ten extrém: jak jste zabloudili a nachodili navíc asi dvacet kilometrů, jak jste zůstali viset někde na skále nebo píchli kolo v nejnemožnějším místě, kde se to mohlo stát (a jak jste si u toho patřičně zanadávali, prožívali pocity beznaděje a podobně). Tím samozřejmě nemyslím, abyste svým dětem připravovali až tak moc adrenalinová překvapení, ale když už se do nějaké té šlamastiky dostanete, řešte ji s klidnou hlavou a s nadhledem. Až opadnou strachy, popovídejte si o ní tak, aby z nepříjemných chvil zmizelo to nepříjemné a zůstaly jen vzpomínky na prožité dobrodružství.

Táborová dobrodružství

Ať už s dětmi nachystáte cokoliv, právě na táborech děti zažijí dobrodružství, na které byste s nimi asi ne všichni měli nervy. Nicméně netřeba obav, s dětmi bývají vedoucí, kteří to umí a obvykle s nimi pracují i během roku. Takže své přihlášky určitě nestahujte – a až vám dítko bude vyprávět se zářivýma očima své zážitky, budete spokojeni všichni. Na táborech příměstských i pobytových si užijí děti pohybu dostatek, a to zdaleka nejen proto, aby si je vedoucí trochu unavili. V různých skupinových a týmových hrách po lese nebo s míči všeho druhu toho děti naběhají opravdu kvanta, aniž by pociťovaly únavu či nudu. Takže od relativně klidné stopované až po zuřivý boj o vlajku, kde jsou v pohybu ve všech rychlostech a intenzitách, tu mají vlastně kvalitní – a někdy i dvoufázový trénink. Ráno nechybí rozcvička a povětšinou si dosyta užívají i koupání. Den je bohatý i na jiné, mimosportovní činnosti zejména na táborech v přírodě – štípaní dřeva, táborové stavby a bojovky.

Sportovní soustředění

Jestli vaše dítko dělá nějaký sport, od běhu třeba po karate, sportovní oddíly obvykle nabízejí svým svěřencům letní soustředění. Se svými trenéry, které obvykle znají již z průběhu roku, tu pak dosyta sportují. I zde platí – děti by se neměly příliš utavit. A sport není jen dřina. Na soustředěních se proto vedle obvyklých aktivit v tom kterém sportu, všeobecné průpravy a rozvoje všech pohybových schopností též hrají hry, při nichž se prakticky nenápadně dále trénuje. Sportovní soustředění někdy mohou být o něco dražší než obyčejný tábor bez specifického zaměření v závislosti na zkušenostech trenérů až po sportovněji laděnou stravu. Nejen děti si tu hrábnou opravdu hodně, protože se tu najednou jede dvoufázový trénink, i když zvláště u mladších především hrou. Ale na formě je to v závěru sezóny většinou znát. Děti tak na svých závodech v září nejsou tak zlenivělé ani zvlčilé a mohou si tak udělat i radost v podobě nějakého toho osobního rekordu.

Svému dítěti nejspíše dopřejete ode všeho trochu, přičemž je-li na táboře, můžete si odpočinout, dodělat nějaké větší resty po baráku – nebo si rovněž udělat takové malé soustředění. O tom ale zase někdy příště...

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce