Rubriky:

Co na talíř

Bažantí víkend pro běžce

27. února 2017 12:48 - Praha

Vyhráli jste v tombole na myslivecké zábavě tohoto fešného opeřence a teď si lámete hlavu s přípravou, nebo byste zkrátka jen rádi zkusili něco jiného než kuře stokrát jinak? Zvěřina, mezi niž se počítá i bažant jakožto pernatá zvěř, je na talíři doslova výhrou. A to hned v několika ohledech.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Je zdravá. Ať jde o bažanta, nebo třeba srnu či divočáka, do poslední chvíle bezstarostně běhala či létala po lese, dokud nepřiletěla koule zlá a bylo po létání. Tedy žádná jatka. A všechny ulovené kusy jsou pod veterinární kontrolou. Protože mají tito ptáci i zvířata mnohem více zdravého pohybu než jejich protějšky z řad hospodářského zvířectva a drůbeže, jejich maso je daleko kvalitnější a prosté tuku. Mimochodem všimli jste si, co mají ta „dietní" kuřata sotva měsíc stará, žijící sotva na ploše papíru A4, pod kůží a v záhybech? To u bažanta nehrozí! A samozřejmě, žádné hormony ani antibiotika!

NECHTE SE TAKÉ INSPIROVAT: Špenát: zmýlená neplatí, přesto jde o zázrak

Nu, a pokud nejste zaměstnancem zvěřinové restaurace nebo myslivcem, bude pro vás jakákoli zvěřina nejspíše sváteční záležitostí. Tedy i celá rodina si „bažantí" vychutná a prožije více, než zase postopadesátéšesté řízek. Jen pozor, jste-li větší rodina, jeden bažant nestačí. Ono to sice vypadá jako velké zvíře, když to při svém výběhu vyplašíte z polní cesty, ale drtivou část té hmoty tvoří peří.

Peří

A právě peří bývá prvním kamenem úrazu pro všechny šťastlivce, kteří se na svou výhru dívají mnohdy přinejmenším rozpačitě. Občas někdo prohodí: „Za trest, ale na polívku dobrý". Přijde mi to od nich k těmto tvorům, kteří by jinak ještě dál mohli užívat života, přinejmenším neuctivé. My jsme si kdysi návod na zpracování bažanta našli ve staré myslivecké kuchařce. „Hlavně nespařovat!" stálo tam a totéž nám kdysi řekl i jeden soused, myslivec. Vyhráli jsme hned dva, a tak to byla práce na celý večer. Pírko po pírku, oškubat. Dělalo se mi z toho krapet mdlo, zvláště v místech vstřelu (nejspíš víte, že zvěřina se musí vždycky nechat trochu „zamřít".). Všechny další už jsme raději spařili a vyhnuli se tak nevyhnutelnému binci v domě z těch nejmenších pírek. Nevím jak vy, ale já se bez křupavé kůrčičky obejdu. Kůži nejím, ani z drůbeže, a tak mi to vůbec nevadí.

Čím si můžete u bažanta vylámat zuby? Tak především, můžete v něm najít broky. Většinou proletí druhou stranou, ale ne vždy. A na nohách má na svou malou velikost vcelku silné šlachy. Nicméně maso je skutečně vynikající. Je trochu tmavší, a na skus cítíte skutečně maso, ne „bahno" jako u komerční drůbeže.

Jak na to?

Nejvděčnější úprava je nadivoko. Bažant(i) se posolí zvenku i zevnitř a uloží do pekáče. Obložíme je dále bobkovým listem, novým kořením a celým pepřem a necháme je flákat se v troubě na 90 stupňů 4-5 hodin. Občas podlijeme, jinak nepotřebují žádnou větší péči a klidně si můžeme jít mezitím zaběhat. Připravíme si k němu jako přílohu třeba rýži, a na talíři dále ozdobíme petrželkou nebo zeleninovou oblohou. Krásně tak doplníme proteiny i sacharidy, tuku je tu minimum.

Rýže si můžete udělat trochu více. Až vám zbydou jen zbytečky masa na jinak ohlodaných kostech, oberte je, přidejte zeleninovou směs – klidně i mraženou (též ideální, pokud jste si předtím ledovali třeba nějaký ten kotníček), vyberte ze zbytku výpeku koření (a broky) a s čistým výpekem vše na pánvičce ohřejte, aby byla zelenina tak akorát. Zamíchejte do rýže, posypte strouhaným sýrem nebo petrželkou a máte kvalitní, výživný i dietní oběd ještě následující den.

Jistě najdete i další možnosti – na smetaně nebo na víně či na houbách. Pokud se budete chtít podělit o vlastní osvědčený běžecký recept, napište nám na behani@sport.cz!

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce