Rubriky:

Odjinud

Deset kilometrů dřel, ale cílovou časomíru neviděl

27. dubna 2015 15:38 - Drážďany

Všichni se těšili na prolamování světových rekordů na maratónu v Londýně. A nic. V ten samý den však na jiném místě Evropy padl trochu neobvyklý světový rekord. Na maratónu v německých Drážďanech ustanovil třicetiletý Thomas Dold rekord na desetikilometrové trati, kterou absolvoval celou pozadu.

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Ve světě extrémních výkonů není Dold žádným nováčkem. Na živobytí si vydělává jako motivační trenér, spíkr a sportovní manažer. Zřejmě svoji práci odvádí dobře, soudě minimálně podle jeho vlastní motivace a sportovních výkonů. Už z dřívější doby si zajistil světová prvenství na tratích 400, 800, 1000 a 1500 metrů v obvyklé disciplíně prováděné neobvyklým způsobem - v běhu pozadu.

Thomas Dold zdolává trasy, na něž vlastně ani nevidí, velmi rychlým způsobem. Ve skutečnosti běhá obrácen o 180° výrazně rychleji, než tak činí většina z nás při svém obvyklém tréninku. No řekněte sami: Dostat „desítku" pod 40 minut či uběhnout kilometr v tempu 3:43 km/min. je poměrně slušný výkon i při standardní formě provádění běhu.

Sen a jeho běžec

Dold si svým dalším triumfem splnil několikaletý sen o pokoření hranice 40 minut. Když v roce 2011 zaběhl tehdejší rekord tratě (těsně pod 41 minut), bylo prvenství už po třech týdnech pryč. Sokovi chyběly dvě vteřiny, aby se dostal na bájnou čtyřicítku. Nestalo se tak. Nyní je jeho výkon ale už minulostí a Dold se tak zároveň stal prvním člověkem na světě, jenž stlačil svůj čas pod 2400 vteřin.

Rekordman umí ovšem řádně běhat i „normálně". Maratón si střihne za 2:38 hod., desítku za 31 minut. Když Thomase klasické tratě začínají nudit, začne škádlit schody. Ani tam se nešetří. A ještě méně šetří soupeře. Většinou si v posledních jedenácti letech odnáší první místa z většiny významných běhů do schodů. Mezi jeho úlovky patří prvenství například v běhu na Empire State Building v New Yorku, Donauturm ve Vídni, televizní vysílač ve Stuttgartu. Zazářil i na Tchaj-wanu, v Singapuru, Kolumbii, Itálii či Vietnamu.

kü, Sport.cz

Běháte také někdy pozadu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce