Rubriky:

Odjinud

MS florbal 2018

Živě

Když jde o zdraví. Šest atletů postihl infarkt v Pekingu

4. října 2015 08:59 - Praha

Šest běžců a jeden organizátor měl postihnout infarkt během maratónu v Pekingu, který se konal v září. Proč? Kvůli nezdravému ovzduší, se kterým se musely tisíce závodníku potýkat. Někteří účastníci dokonce běželi s rouškami a maskami na obličeji. Otázka životního prostředí, maratónu a Číny tu není poprvé.

 

Kim Kyung-hoon, Reuters

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jeden kolaps zažil i třicetiletý běžec, který náhle omdlel jen čtyři kilometry od cílové čáry. Uběhl osmatřicet kilometrů, finále ale nedal. Nabýt vědomí měl poté, co byl převezen do nemocnice. On byl jedním ze sedmi, napsal The Beijing Times. Podle South China Morning Post nikdo při tomto závodě nezemřel.

SOUTĚŽ: Běhání nás baví. Hlavně v říjnu!

V deset hodin dopoledne, krátce poté, co nejrychlejší běžci dokončili závod, byl podle velvyslanectví USA zaznamenán v Pekingu index kvality ovzduší na úrovni 175 bodů. Přitom hladina mezi 150 - 200 je označována jako nezdravé ovzduší. Lidem je v tomto případě doporučováno, aby omezili dlouhodobou a těžkou námahu během tohoto období, což v případě maratónu, který měří 42 kilometrů, nelze.

I proto někteří z 30 tisíc běžců nastoupili do závodu s ochranou maskou na obličeji. Maratón nakonec vyhrál jedenačtyřicetiletý Keňan Mariko Kipchumba v čase 2 hodiny a 11 minut. Tím narušil nadvládu etiopských běžců, kteří tu slavili nepřetržitě od roku 2011. Mezi ženami vládla Etiopanka Betelhem Chereneteová v čase 2:27:31.

140 tisíc houbiček

Maratón v Pekingu se poprvé konal v roce 1981. V loňském roce běžci řešili také problém s ovzduším, ale místní úřady vydaly modré oznámení, které znamená, že kvalita ovzduší je údajně vhodná pro outdoorové aktivity.

Organizátoři přesto uvažovali o odložení závodu, ale vzhledem k velkému počtu zahraničních běžců se tak nestalo a připravili pro ně 140 tisíc houbiček na otírání. Otázka je, zda houbičky mohou pomoci. Znečištění ovzduší totiž podle agentury SID šestnáctkrát překročilo hodnotu doporučenou Světovou zdravotnickou organizací. „Nemohla jsem se pořádně potit, tělo jsem měla lepkavé a vlhké," řekla po závodě čínská běžkyně Kung Li-chua, která doběhla loni třetí.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce