Rubriky:

Odjinud

Ostrava a jiná perspektiva. Běžci zažijí kouřící haldu i sopku Ema

26. dubna 2016 13:11 - Ostrava

Mladého skyrunnera Tomáše Macečka ženou vzhůru dvě věci - srdce a nohy. Kopce a schody, to je jeho. Naposledy doběhl druhý na Ještědském hřebeni, v sobotu se chystá na jedenácti kilometrový Trail Ostrava. Na trať, kterou dokonce připravil. Ideální spojení - vymyslet a běžet. „Znám město, bydlím kousek v Radvanicích, ve vesnici za Slezskou Ostravou,“ říká pětadvacetiletý student, který má za sebou i mistrovství světa v běhání do schodů v Kataru, Kolumbii a v Číně.

 

Kilpi Trail Running Cup

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Ještě si připsat v sobotu vítězství, to by byl příběh, nemyslíte?

Což o to, já se chystám poctivě, bylo by to příjemné, ale záleží taky na ostatních. Kdo přijede a v jaké formě se ukáže. Pokud se vydá na závod i nadupaný Lukáš Olejníček jako loni, asi to bude pro ostatní složité.

Jak jste vybíral trať, která je součástí seriálu Kilpi Trail Running Cupu?

Vytipoval jsem si zajímavá místa včetně haldy Ema i výběhů do schodů a pak přemýšlel, jak je všechny spojit. Pragmatické detaily jsme dotáhli s Jurou Jelínkem (bývalý kouč triatlonové reprezentace, pozn. red.). Letos se mění závěrečný úsek. Vypouští se asi kilometrová smyčka u řeky, která přišla běžcům už jaksi navíc. Nahradí jí o něco kratší doběh po silnici a přes kruhový objezd k Trojhalí, kde bude cíl, což vypadá taky zajímavě.

Kouřící halda a sopka Ema, to je unikátní biotop a interesantní místo, souhlasíte?

Chodí se tam hodně na procházky za výhledy, je to kulturní památka. Pro lidi, kteří ji neznají, přinese taková divočina uprostřed města docela zážitek.

Stejně jako zázemí ve velkorysých prostorech Trojhalí, které ochrání před vedrem i zimou...

Původní idea byla spojit závod s hudebním festivalem United Colours a mít centrum přímo ve Vítkovicích, což se úplně nepovedlo. Ale takhle jsme také blízko k trase v terénu i podél řeky. Pět minut odtud leží velké obchodní centrum a dostupnost městskou dopravou i parkování pro auta je perfektní, úplně bez problémů.

Kilpi Trail Running Cup      
Trail Ostrava 11 km převýšení 200 metrů 30. 4.
Trail Praha 11 km převýšení 500 metrů 29. 5.
Dolní Morava 30 km převýšení 900 metrů 11. 6.
Praha Motol 8 km převýšení 250 metrů 2. 7.
Lipno nad Vltavou 21 km převýšení 1000 metrů 16. 7.
Špindlerův Mlýn 49 km převýšení 2500 metrů 6. 8.
Liberec Ještěd 21 km převýšení 1250 metrů 18. 9.
Čeladná 21 km převýšení 1200 metrů 8. 10.
Český Les 15 km převýšení 250 metrů 23. 10.

Jakou pozici má City trail v ostravském běžeckém kalendáři, který se už slušně zaplňuje. Jak známo, máte na podzim i dva maratóny krátce po sobě.

Obecně tu běhání a závody letí. Party lidi se scházejí spontánně třeba v Běláku na společné tréninky. Závod měl loni super ohlasy. Přestože ho ovlivnilo šílené vedro, což teď snad nehrozí.

Oceňují místní běžci, že se stali součástí celostátní a celoroční série přírodních běžeckých závodů?

Asi jo, podobná hlavička dodá závodu důvěryhodnost a respekt. Je to dobré pro motivaci nastavit si program, sledovat žebříček a taky se podívat do míst, kam bych si sám od sebe jen tak asi běhat nezašel.

„Přijeďte si zaběhat do Ostravy," to zní pro vyznavače běhání v přírodě, v horách trochu bizarně, ne? Ostrava má přece jen image průmyslového města.

Poznáte město bez předsudků, z pohledu, který nečekáte. Dostanete se na místa, kam by vás ani nenapadlo zajít. Je to unikátní prostředí. Naše halda Ema, uvidíte hrad, proběhnete se podél řeky. Stojí to za to.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce