Finsko - Česko 2:4Další paráda českých mladíků! Na MS porazili obhájce titulu a vyhráli druhý zápas v řadě

Výborně! Čeští hokejisté do osmnácti let na MS ve Švédsku porazili ve svém třetím utkání úřadující mistry světa z Finska 4:2 a v tabulce skupiny A si připsali druhé vítězství v řadě. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika přitom šampionát začali porážkou s Běloruskem (3:4), v sobotu však zničili Švýcarsko 8:2 a o den později si poradili i s týmem Suomi. Ve svém posledním utkání ve skupině změří národní tým síly v úterý s Kanadou.

Čeští hokejisté vstoupili do zápasu výborně

Jestli se českým hokejistům dařily v sobotním utkání se Švýcarskem vstupy do třetin, v zápase s Finskem to platilo dvojnásob. Už po 38 sekundách prostřelil Kari Piiroinena autor dvou sobotních branek Martin Lang a poslal národní tým do vedení.

Tým Aloise Hadamczika v úvodní části držel výborně chytající Lukáš Pařík, který musel čelit osmnácti střelám, Češi vyslali devět pokusů. I to však stačilo k tomu, aby šli do kabin s jednobrankovým náskokem.

Úřadující mistři světa, kteří své dva úvodní duely na šampionátu prohráli, se na odpověď zmohli v polovině zápasu, když v 29. minutě překonal výborně chytajícího českého gólmana Puistola.

Rychlá odpověď na finský gól

Dlouho se však hráči Suomi z vyrovnání neradovali. V 34. minutě využil přesilovou hru pardubický útočník Filip Koffer a poslal národní tým znovu do vedení.

Definitivní úder do už tak nejistého finského sebevědomí přidal v 50. minutě Matěj Toman, čtvrtý gól a svůj druhý v zápase, dal opět z přesilové hry v 59. minutě Filip Koffer. Nic na klidném závěru nemohla změnit ani druhá finská branka 51 sekund před koncem z hole Hatakky.

Finové sice český výběr jasně přestříleli (49:31), více než dvakrát však výborně chytajícího Paříka překonat nedokázali.

Čeští hokejisté si již nadějný náskok pohlídali, připsali si druhé vítězství v řadě a mají jistý postup do čtvrtfinále. Naopak Finsko se dostalo do velmi složité situace, když jako obhájce titulu i po třech zápasech nezískalo ani bod.

V úterý se národní tým postaví ve svém dalším zápase Kanadě.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Umee (Švédsko):
Skupina A:
ČR - Finsko 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Lang (Přikryl, Mužík), 34. Koffer (Barinka, Myšák), 50. Toman (Peterek, Teplý), 59. Koffer (Mlčák, Barinka) - 29. Puistola (Aatu Räty, Heinola), 60. Hatakka. Rozhodčí: Linde (Švéd.), Tscherrig (Švýc.) - Kilian (Nor.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 5:8, navíc Hirvonen (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 416.
ČR: Pařík - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Peterek - Najman, Koffer, Rychlovský - Pšenička. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.
Bělorusko - Kanada 1:11 (0:3, 1:5, 0:3)
Branky: 39. Pinčuk - 20. a 30. Newhook, 30. a 58. Legare, 38. a 42. Cozens, 5. Zary, 14. Spence, 21. Schneider, 38. Krebs, 59. Poulin.

USA - Rusko 6:3 (2:2, 2:0, 2:1)
Branky: 40. a 55. Caufield, 10. J. Hughes, 15. Turcotte, 32. Boldy, 60. Beniers - 6. Činachov, 8. Amirov, 53. Spiridonov.
Švédsko - Slovensko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 32. a 57. Nybeck, 1. Bjerselius, 28. Henriksson, 49. Lawner - 25. Sojka.