Plzeň - Hapoel 4:0Plzeň zničila Hapoel, ale postup neslaví. Na brány jarní pohárové Evropy pouze zaklepala

23. Kolář 1 : 0
39. Štípek 2 : 0
76. Kolář 3 : 0
84. Bakoš 4 : 0

Plzeň

Postup ještě Plzeň neslaví. Poločas jí ovšem stačil, aby zaklepala na brány jarní pohárové Evropy. Po hře na jednu bránu totiž vedla nad izraelským Hapoelem Tel Aviv góly Koláře a Štípka dvoubrankovým rozdílem, a protože hosté přišli těsně před přestávkou o vyloučeného Djemba-Djembu, nebylo co řešit. Šlo ovšem jen o zaklepání, neboť ve druhém utkání skupiny B vyhrála portugalská Coimbra nad Atlétikem Madrid, takže rozřešení postupového rébusu se muselo odložit. Za panující konstelace potřebuje český tým k účasti v jarním pokračování Evropské ligy ve zbývajících dvou zápasech ještě jedno vítězství, anebo alespoň neprohrát za dva týdny v Coimbře.

Plzeňští fotbalisté oslavují gól Daniela Koláře (uprostřed) proti Hapoelu Tel Aviv.

Mladík Štípek mohl být hned po pár desítkách sekund slavný. Do základní plzeňské sestavy se vetřel proto, že Rajtoral laborující s nataženým tříslem nakonec nemohl nastoupit, a přesto se hned v samém úvodu prodral do veliké šance. Kamerunec v bráně Hapoelu mu ji ovšem zlikvidoval a vyzval tím spoluhráče, aby v duchu předzápasových slibů kouče Abuksise zahrozili oni.

Poslechli. Gordana ovšem střílel z dobrých dvaadvaceti metrů těsně vedle, za trestným kopem Toamy se domácí Kozáčík také jen ohlédl, ale míč svištěl těsně vedle tyče.

Po varování hra na jednu bránu

Pro Plzeň varování, které na rozdíl od prvního zápasu v Tel Avivu vzala vážně. Nejenže už dávala na podobné výpady soupeře pozor, ale hlavně sama převzala aktivitu, dlouhé minuty vůbec nepůjčovala soupeři míč a hrála na jednu bránu.

A co víc - i šance si začala připravovat. Střelu Ďuriše stačil ještě Apoula vytáhnout na roh, šest minut poté ale kapituloval. Řezník načechral míč na malé vápno, kde Kolář přeskočil Petkoviče a hlavou skóroval.

Uklidnění domácí přitlačili Izraelce k bráně úplně, aby si vedení pojistili. Řezníkovu ránu ovšem zastavila hradba těl, střelu Daridy vykopl už z brankové čáry jeden z obránců, hlavičkující Ďuriš mířil nad bránu, dělovku Limberského vyrazil gólman.

Druhý gól byl na Kamerunce moc

Šest minut před přestávkou druhý gól jistoty ale přece jen po ostřelování hostující brány přišel. Mladý snajpr Štípek obranný val Hapoelu po nacvičeném signálu začínajícím rohem Horvátha a pokračujícím Ďurišovým přiklepnutím prostřelil.

Na nervy kamerunského legionáře Djemba-Djemby byl vývoj zápasu moc divoký, uprostřed hřiště si bez míče vyšlápl na Daridu, takže se ani nedivil, že dostal červenou kartu. Plzeň v tu chvíli klepala hodně hlasitě na brány jarní části Evropské ligy, i když jistotu neměla, neboť poločasové vedení portugalské Coimbry nad Atlétikem Madrid nezapadlo do jejích postupových propočtů.

Dvě hlavičky výprask dovršily

Po přestávce, a proti oslabenému soupeři k tomu, plzeňská hra na jednu bránu pochopitelně pokračovala. Hapoel se jen bránil, ale protože domácím už celkem logicky scházelo nasazení, pohyb a hlavně důraz z prvního poločasu, přijatelné skóre Izraelci dost dlouho drželi.

Při závěrečném probuzení domácích ale nakonec přece jen inkasovali. Nejprve si velice aktivní Kolář naběhl na parádní centr Horvátha a hlavou snadno překonal bezmocného Apoulu, Bakoš ho vzápětí napodobil.  Pro změnu po centru Řezníka, ale rovněž hlavou totiž výprask Hapoelu završil.

Viktoria Plzeň - Hapoel Tel Aviv 4:0
Branky: 23. a 76. Kolář, 39. Štípek, 84. Bakoš. Rozhodčí: Todorov - Gavrilov, Angelov (všichni Bulharsko). ŽK: Štípek, Limberský - Cohen, Badier. ČK: 41. Djemba-Djemba.  Diváci: 11 389. Poločas 2:0.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth (80. Zeman), Darida - Štípek (67. Hora), Kolář, Ďuriš - Bakoš (85. Malakjan). Trenér: Vrba.
Hapoel: Apoula - Pantsil, Šušan, Petkovič, Antebi (46. Badier) - Djemba Djemba, Gordana (74. Mare) - Cohen (61. Maman), Toama, Danin - Tamuz. Trenér: Abuksis.