Albánie - ČeskoDalší malér národního týmu, debakl v Tiraně komplikuje postup

Ještě nikdy na šampionátu v samostatné éře nechyběli, teď jim taková eventualita začíná hrozit. Fotbalisté české reprezentace prohráli v utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Albánii 0:3 a propadli se až na třetí místo skupiny E. Tabulku vede Albánie před Polskem. Češi ještě stále mají postup ve svých rukou, budou však muset zvládnout všechny tři zbývající zápasy včetně další ostré zkoušky v Polsku.

Krejčí ve sprinterském souboji s Mujou.

Tirana (Od našeho zpravodaje) - Pokud šlo o základní sestavu, jednu změnu proti očekávání trenér Šilhavý udělal. Jako na žolíka vsadil na útočníka Mojmíra Chytila, který dostal přednost před Tomášem Čvančarou.

Očekávalo se, že úvodní gól může být v pekelné atmosféře pro vývoj zápasu zásadní. Kuchta vypálil zdálky hned v první minutě a s jeho ránou měl Berisha plné ruce práce. Skóre otevřeli domácí, kteří jsou v kvalifikaci specialisty na góly ze střední a větší vzdálenosti. Asani se trefil hned z první kloudné akce. Napřáhl zdálky, míč před Pavlenkou skočil a kolem tyče prosvištěl do jeho sítě.

Albánci se radují, nad Českem vedou 1:0.

Těžko se hraje, když dáte lídrovi skupiny hned v 9. minutě tak milý dárek. Albánci rychle získali, co potřebovali, Češi se tak museli navážet do jejich zformované obrany. Bez větší invence a momentu překvapení, takže svoji útočnou snahu vedli většinou přes dlouhé centry, s nimiž si ovšem domácí věděli rady.

Pět minut před přestávkou zažil národní tým další šok. Chytil po závaru dotlačil míč za brankovou čáru. Asistent s praporkem ovšem signalizoval, že si při tom pomohl rukou, navíc úmyslně. Hlavní rozhodčí Makkelie tedy nejenže gól neuznal, Chytilovi navíc ještě ukázal žlutou kartu. Byla pro něj druhá v utkání, takže vyloučení…

Mojmír Chytil (druhý zleva) diskutuje se sudím po udělení druhé žluté karty za úmyslné hraní rukou.

Do druhé půle nastoupil Provod místo Holeše. Všechno marné, když Pavlenku brzy překonal také Seferi, bylo už s českými nadějemi opravdu zle. Celou situaci sice ještě dlouho zkoumal VAR, ale branka nakonec platila, takže jakýkoliv bodový zisk se posunul do oblasti teorie.

Bylo ještě hůř. Daku přehrál na straně Krejčího a našel před prázdnou brankou Seferiho, který pohodlně přidal svou druhou trefu v utkání. To už byl debakl, navíc Mujovi vzal čtvrtou branku VAR. Zatímco Albánci mohou pomalu shánět letenky do Německa, česká reprezentace musí v neděli v Plzni bezpodmínečně porazit Faerské ostrovy a nachystat se na závěrečný sraz. Zbývat jí budou ještě zápasy v Polsku a doma s Moldavskem.

Pokud by skupinu nezvládla, poslední šancí ještě může být ošidná baráž na základě postavení z Ligy národů. Pozice Jaroslava Šilhavého už je každopádně nahnutá.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale v Tiraně:
Albánie - Česko 3:0 (1:0)
Branky: 51. a 73. Seferi, 9. Asani. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Nizozemsko). ŽK: N. Bajrami - Chytil, Coufal, Provod. ČK: 40. Chytil (Česko). Diváci: 22.500.
Albánie: Berisha - Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj - Asllani, Ramadani - Asani (54. Muja), N. Bajrami (67. Muci), Seferi (86. Gjasula) - Cikalleshi (67. Daku). Trenér: Sylvinho.
Česko: Pavlenka - Holeš (46. Provod), Brabec, Ladislav Krejčí II - Coufal, Souček, M. Sadílek, Jurásek (86. Douděra) - Černý (64. Hložek), Chytil, Kuchta (64. Čvančara). Trenér: Šilhavý.
Faerské ostrovy - Polsko 0:2 (0:1)
Branky: 4. Szymaňski, 65. Buksa. ČK: 49. Askham (Faer. ostr.)
1.Albánie641111:313
2.Polsko63038:89
3.Česko52217:58
4.Moldavsko52215:58
5.Faerské ostrovy60152:121

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.