Washington - Toronto 3:2Návrat jako hrom! Neuvirth po sedmi týdnech chytal a byl nejzářivější hvězdou Washingtonu

New York/Praha

Český gólman Michal Neuvirth se postavil po takřka dvou měsících do branky hokejistů Washingtonu v kanadsko-americké NHL. A že ze svého umění rozhodně nic nezapomněl, pocítili borci z Toronta. Neuvirth kryl 32 střel, tým dovedl k výhře 3:2 nad kanadským celkem a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Český brankář Michal Neuvirth přijímá gratulace od spoluhráčů z Washingtonu.

Neuvirthovi, který v úvodu sezóny dělal náhradníka Bradenu Hotbymu, ztížila pozici v týmu souhra několika okolností. V závěru listopadu během rozbruslení před utkáním s Montrealem nechtěně stoupl na puk a poškodil si achilovku. Na jeho místo byl povolán Philipp Grubauer, jenž si v jedenácti utkáních připsal jen dvě porážky v základní době.  Český brankář tak po zotavení sledoval poslední utkání pouze z hlediště. Vzhledem k tomu, že německý nováček chytal o den dříve a Holtby je z formy, dostal Neuvirth znovu šanci v duelu s Torontem.

Pětadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem, jehož agent Patrik Štefan koncem minulého měsíce prohlásil, že kvůli nízkému zápasovému využití chce pro svého klienta výměnu, byl před svým dlouho očekávaným návratem do klece připravený zabojovat o svou pozici v týmu.

„Byl jsem opravdu nervózní, ani jsem nemohl po obědě usnout. Cítil jsem se podobně, jako když jsem chytal první utkání v NHL. Přítelkyně mi radila, abych dělal to, co obvykle a snažil se chytat dobře,“ přiznal pro server nhl.com Neuvirth, který nakonec ze své šance dokázal vytěžit maximum. „Ale hned jak jsem při rozbruslení stoupl na led, začal jsem se cítit opravdu dobře a sebevědomě. Prostě jsem si řekl ´je to jen další zápas a ty už jsi v téhle lize něco odchytal´ a opravdu si věřil. Momentálně se cítím naprosto neuvěřitelně,“ sršel po vítězném duelu štěstím.

„Myslím, že odehrál výborný zápas,“ potvrdil kouč Capitals Adam Oates, že na něj český rodák po delší pauze opět udělal dojem. „V první třetině na něj šlo několik střel, díky nimž se rozchytal a to je přesně to, co potřebuje. Po naší druhé inkasované brance předvedl fantastický zákrok, kterým pro nás utkání zachránil,“ dodala povzbudivě legenda NHL.

„Pravděpodobně bych to měl těžší, pokud bych v prvních minutách inkasoval, ale to se nestalo a já teď nechci myslet na to, co by bylo kdyby. Teď si jen pořádně vychutnávám vítězství," potvrdil trenérova slova Neuvirth. „V poslední době jsem viděl opravdu hodně hokejových momentů z prostoru pro novináře a také studoval hru ostatních brankářů. Tým koučů mě navíc při trénincích udržoval ve formě, a to vše se dnes vyplatilo," poodkryl český gólman recept na úspěch proti střelcům Toronta.

Hemský je v pořádku, proti Pittsburghu si připsal důležitou asistenci

Zranění Aleše Hemského, který po střetu s Ryanem Reavesem nedohrál minulé utkání, by nemělo být vážné. Třicetiletý útočník, který figuruje v nominaci českého výběru na olympijské hry v Soči, nechyběl v pátek v sestavě Edmontonu a asistencí pomohl Oilers k domácímu vítězství nad silným Pittsburghem 4:3 po prodloužení.

V dresu Tučňáků si sice připsal gól a asistenci nejproduktivnější hráč soutěže Sidney Crosby, ani kanadský kapitán ale nedokázal zastavit smršť domácích ve třetí třetině. Již v 53. vteřině snížil na průběžných 1:2 z pohledu Edmontonu Nugent-Hopkins a v polovině třetí části srovnal Hall. O dvě minuty později sice vrátil v přesilovce vedení Pittsburghu po Crosbyho přihrávce Letang, ale na začátku 19. minuty poslal utkání po Hemského asistenci Belov do prodloužení. V něm se odehrálo pouhých 61 vteřin, než jej ukončil vítěznou trefou v početní výhodě střelec večera Nugent-Hopkins.

Výsledky NHL:
NY Rangers - Dallas 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 12. Callahan, 29. Brassard, 59. Nash - 5. Eakin, 24. Garbutt. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.006.
Washington - Toronto 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky: 27. Ovečkin, 45. Bäckström, 52. Ward - 30. Van Riemsdyk, 41. Kessel. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Střely na branku: 35:34. Diváci: 18.506.
Columbus - Carolina 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 15. Jenner, 17. Dubinsky, 46. Atkinson. Střely na branku: 24:36. Diváci: 16.008.
Colorado - NY Islanders 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 39. MacKinnon - 45. Nelson, 62. Grabner. Střely na branku: 31:24. Diváci: 17.430.
Edmonton - Pittsburgh 4:3 v prodl. (0:0, 0:2, 3:1 - 1:0)
Branky: 41. a 62. Nugent-Hopkins, 51. Hall, 59. Bělov (Hemský) - 23. J. Neal, 28. Crosby, 53. Letang. Střely na branku: 31:28. Diváci: 16.839.
Vancouver - St. Louis 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 22. Dalpe, 46. Santorelli - 28. Pietrangelo. Střely na branku: 22:31. Diváci: 18.910.