Rubriky:

Fotbal

Fotbaloví agenti uzavřeli dočasný smír a chystají změnu směrnice

6. března 2007 17:47 - PRAHA

Dočasný klid zbraní vyhlásili fotbaloví agenti na schůzce v pražském sídle ČMFS. Setkání se zúčastnilo osmnáct z jednadvaceti licencovaných agentů a mělo by přinést nejen příměří, ale také by mělo být prvním krokem k novelizaci směrnice pro práci agentů v rámci fotbalového svazu. V ní by se měly objevit nové pasáže týkající se činnosti zahraničních agentů na českém území a další novinky.

Schůzku agentů inicioval Pavel Paska, který působí v této funkci na českém trhu nejdéle. Nelíbily se mu poslední vzájemné výpady v médiích, ale ani události, které podle něj i některých kolegů narušovaly běžnou praxi. Manažer, který zastupuje řadu reprezentantů včetně Tomáše Rosického či Milana Baroše, odcházel z jednání spokojen.

Schůzka prý splnila účel. "Padala tam sice tvrdá slova, řadu věcí jsme si vyříkali, ale bylo to už potřeba, šlo o konstruktivní jednání," řekl Paska při odchodu a upozornil, že novelizovaná směrnice může mnohé současné rozpory mezi agenty vyřešit. "Je však nutné, aby podle směrnic postupovali také hráči a kluby," prohlásil.

Šéf komise byl příjemně překvapen

Právě kolem smluvního vztahu hráčů a manažerů se rozpoutala největší mediální přestřelka. Někteří agenti, především pak Zdeněk Nehoda a Ondrej Chovanec, tvrdí, že jejich hráče přetahuje konkurent Pavel Zíka ještě v době, kdy jsou pod smlouvu u jiného zástupce. Hráč vždy po dvou letech musí svoji smlouvu s agentem prodloužit, případně uzavřít novou. Pokud tak neučiní, zastupován není.

Zíka výtky vytrvale odmítá, ale příliš toho dnes novinářům neřekl. "Schůzka byla velmi dobře řízena a pokud všichni v budoucnu budou její závěry plnit, určitě to bude přínosem," prohlásil manažer, mezi jehož klienty patří například Petr Čech či třeba Marek Kulič.

Šéf komise Marcel Petrásek se prý snažil, aby jednání mělo konkrétní závěry. Obával se totiž, že vztahy jsou už natolik narušené, že dohoda u jednoho stolu nebude možná. "Přejeme si, aby se v této oblasti zlepšilo prostředí. Byl jsem ale příjemně překvapen, projednali jsme hodně konkrétních věcí. Samozřejmě v diskusi došlo i na výměny názorů, ale jejich vyříkávání se odehrálo v rámci slušnosti," tvrdil svazový funkcionář.

Příspěvky do mládežnického fondu

Výsledkem dnešní schůzky tak bylo především iniciování novelizace směrnice. "Ta by mohla platit od 1. července letošního roku a její znění by musel potvrdit výkonný výbor," připomněl fotbalový legislativec, co všechno je ještě nutné pro změnu udělat.

Základní připomínky proti stávajícímu znění však dají samotní agenti. "Do konce března mají čas, aby nám zaslali své připomínky," řekl Petrásek, který si od novely slibuje lepší průhlednost v činnosti mužů a žen, kteří zastupují české fotbalisty a fotbalistky.

Agenti se prý dnes domluvili také na tom, že budou stejným dílem přispívat do nadačního mládežnického fondu, který před časem vznikl na svazové půdě a do něhož přispívá největším dílem reprezentace.

Podobné setkání dvakrát ročně

Člen komise Miroslav Kříž připomněl, že do konce března mají agenti také čas, aby splnili všechny své závazky, jak jim ukládají současné předpisy. "V některých případech nemáme dodané kopie smluv o zastupování hráčů, chybí také doklady o pojištění. Pokud by do konce měsíce nebyly závazky splněny, mohou skončit před disciplinární komisi," vysvětlil, že manažeři mohou mít potíže ještě předtím, než nová směrnice začne platit.

Setkání, k jakému došlo dnes na Strahově, by se mělo v budoucnu opakovat nejméně dvakrát ročně. "Už by se nemělo stávat, abychom se sešli po třech a půl letech. Sami máme zájem, aby se do naší práce vrátila korektnost a čestnost," prohlásil jeden z agentů Ondrej Chovanec.

Jednání se z jednadvaceti agentů s licencí nezúčastnili Radek Drulák, Hana Nováková a David Nehoda. Na oficiálním seznamu agentů je sice dvaadvacet jmen, ale Michal Leimberger licenci nevlastní, protože podle informací fotbalového svazu dosud nesplnil po složení zkoušek podmínky k jejímu udělení.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal