Rubriky:

Fotbal

Trenér Brückner Portugalce Quaresmu neproklíná

12. června 2008 19:07 - SEEFELD

Čert aby Portugalce Quaresmu vzal! Kdyby Češi v neděli večer v posledním utkání skupiny A s Tureckem jen remizovali, rozhodne o postupujícím do čtvrtfinále kvůli gólu čtyřiadvacetiletého snajpra z FC Porto penaltová loterie. Doyen na trenérské lavičce české fotbalové reprezentace Karel Brückner přesto autora třetího portugalského gólu neproklíná.

Trenér Brückner je nad věcí a třetím inkasovaným gólem se zdánlivě nevzrušuje. "Nebudu vykládat, jestli mě třetí branka mrzí nebo ne. Prostě jsme ji dostali. Kdybychom hráli v opačném gardu a znali výsledek duelu Turků se Švýcarskem, mohli bychom skóre pohlídat. Ale to jsou kdyby, na něž se nehraje,“ pokrčil doyen rameny.

Historie nových pravidel Čechy varuje

Proč tolik vzruchu kvůli jednomu gólu? Před vzájemným soubojem mají totiž Česko i Turecko shodný počet bodů, skóre i všechny další ukazatele. A podle reglementu UEFA v takové situaci určí v přímém souboji týmů se shodnou bilancí postupujícího střely ze značky pokutového kopu.

Nebylo by to nic tak odstrašujícího. Jenže nová pravidla uváděná v platnost na ME nejsou české reprezentaci nakloněna.

EURO 1996  v Anglii a pravidlo o zlatém gólu to dokládá. Bierhoff v nastavení odsoudil Uhrinovu družinu ke stříbrnému pláči. EURO 2004 a pravidlo o stříbrném gólu je toho také důkazem. V poslední minutě prvního nastavení semifinále Dellas hlavou setnul české finálové naděje. A teď penaltová loterie...

Takže bude Brücknerův tým Quaresmu proklínat? „Vůbec ne, protože o pravidlu víme už delší dobu. Bývalý mezinárodní rozhodčí Jozef Marko, jenž je ve službách UEFA, nám dal ještě před šampionátem školení. Nebudeme se na ten gól vymlouvat,“ ujišťuje Brückner.

Penalty hlavní nebudou

Český tým bude pokutové kopy samozřejmě důsledně pilovat. „Rozhodně se na ně zaměříme, stejně tak se bude i Petr Čech věnovat jejich maření,“ usmívá se Brückner. „Ale nebude to klíčový bod naší přípravy. Nechceme hrát proti Turecku na remízu a spoléhat na náhodu. Naší prioritou je vyhrát v devadesáti minutách,“ nemíní kouč českého týmu dopustit variantu, že by o osudu jeho týmu měla rozhodnout vrtkavá penaltová loterie.

Ani hráči nejsou této myšlence nakloněni. „Penalty jsou určitě lepší než los, jenž by také mohl rozhodovat. Musíme ale udělat všechno, abychom zápas zvládli v devadesáti minutách a pokutové kopy vůbec nepřipustili,“ míní brankář Petr Čech, jenž si rozstřel nedávno vyzkoušel ve finále Ligy mistrů v brance Chelsea proti Manchesteru United. Tam neuspěl.

Penaltový rozstřel příliš nevoní ani Liboru Sionkovi. „Byl bych nerad, aby došlo na takovou loterii,“ říká hráč patřící dánskému FC Kodaň.

A kdo by si na střelbu z jedenáctimetrové vzdálenosti troufnul? „Pokud se mi zápas povede a budu v dobrém psychickém rozpoložení, klidně půjdu,“ tvrdí Sionko.

„Jména vybereme dopředu, kluci budou určeni ještě před začátkem zápasu. Pokud to bude nutné, po jeho konci už jen zkonzultujeme, jestli se daní hráči cítí dobře,“ medituje Brückner nad vidinou penaltové hrozby.

Radek Malina (Seefeld), Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Výsledkový mix:

La Liga
20.5.2018 38. kolo Barcelona - R. Sociedad Barcelona - R. Sociedad 1:0
20.5.2018 38. kolo Atlético - Eibar Atlético - Eibar 2:2
20.5.2018 38. kolo Bilbao - Espaňol Bilbao - Espaňol 0:1
20.5.2018 38. kolo Valencie - La Coruňa Valencie - La Coruňa 2:1
Serie A
20.5.2018 38. kolo Janov - FC Turín Janov - FC Turín 1:2
20.5.2018 38. kolo SPAL - Sampdoria SPAL - Sampdoria 3:1
20.5.2018 38. kolo Juventus - Hellas Verona Juventus - Hellas Verona 2:1
20.5.2018 38. kolo AC Milán - Fiorentina AC Milán - Fiorentina 5:1
20.5.2018 38. kolo Neapol - Crotone Neapol - Crotone 2:1
20.5.2018 38. kolo Udinese - Boloňa Udinese - Boloňa 1:0
20.5.2018 38. kolo Chievo - Benevento Chievo - Benevento 1:0
20.5.2018 38. kolo Cagliari - Atalanta Cagliari - Atalanta 1:0