Rubriky:

Fotbal

Obst: Současné problémy reprezentaci neovlivní

1. dubna 2004 13:22 - PRAHA

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst v rozhovoru pro deník Právo ocenil prokázání korupce rozhodčích v nižších soutěžích a současnou situaci v českém fotbale nevidí zase tak kriticky. V rozsáhlém povídání se vyjádřil i k údajné kandidatuře Vlastimila Košťála na post předsedy svazu.

 

PRÁVO

Libický fotbalista Radek Váňa, který přesvědčivým způsobem usvědčil z braní úplatků rozhodčí v okresní soutěži na Nymbursku byl stejně jako jeho klub potrestán. Co si myslíte o rozhodnutí okresní disciplinární komise?
Potrestáni byli především rozhodčí, kteří úplatky přijali. Váňův čin je třeba naopak ocenit, protože prokázal konkrétní korupci a to je přesně to, po čem celá léta voláme. Byl potrestán podle mých informací za pochybení při postupu, jakým to udělal. Odvoláním Váni a libického klubu se nyní bude zabývat výkonný výbor OFS Nymburk a já bych se před jeho rozhodnutí nechtěl vyjadřovat k tomu, jak by měl postupovat.

V odvolacím řízení mohou být tresty pro Váňu a Libici zrušeny, ale také potvrzeny. Kam se dál může Váňa odvolat?
Na takové případy stanovy ČMFS pamatují a dávají odvolací a revizní komisi pravomoc přezkoumání odvolacího řízení. Tato komise pak rozhodne s konečnou platností. Může rozhodnutí potvrdit nebo změnit či dokonce zrušit.

Může případně za nesprávné rozhodnutí potrestat nymburskou okresní disciplinárku?
To nemůže, protože o ní rozhoduje výkonný výbor OFS Nymburk.

Ve fotbale se v poslední době šušká o boji mezi Čechy a Moravou. Má to mimo jiné i souvislost s prodejem televizních práv a zejména Morava se obává snahy o uchopení moci prezidentem Sparty Košťálem a místopředsedou svazu Vackem, kteří by prý chtěli na fotbale vydělávat. Máte i vy takové signály?
Určité napětí mezi Čechy a Moravou ve fotbale je více či méně citelné od historické valné hromady v roce 1990, kdy tehdejší volební systém způsobil, že na každou funkci proti sobě kandidovali Čech a Moravák a vzhledem k územnímu zastoupení delegátů vyhráli Češi. To se Moravě nelíbilo. Následovala spousta jednání a výsledkem byl kompromis z roku 1991, kdy byl vytvořen Českomoravský fotbalový svaz s dvoukomorovým systémem. Určitě bych to ale nenazýval bojem či válkou. Spíš je to otázka prestiže, běžné nejen ve sportu. Sporné otázky kolem prodeje televizních práv byly uspokojivě vysvětleny a nemám také pocit, že by šlo o nějaký boj proti Košťálovi a Vackovi. Demokratickou diskusi a výměnu názorů, byť by zněla ostřeji, hned nemůžeme nazývat bojem. Určitě nepřekročila běžný rámec v jiných sportech nebo i jiných oblastech života společnosti.

Problémy se objevily také kolem marketingové svazové firmy STES, jsou i v nejvyšší soutěži. Stoupá nervozita s vrcholícím bojem o titul, rozhodčí dělají vážné chyby, kluboví  funkcionáři si ve svých vyjádřeních neberou servítky. Do problémů se málem dostal reprezentant Heinz. Nyní se řeší causa podezření z úplatků v souvislosti s utkáním PlzeňOstrava. Nemáte obavu, že se to všechno může negativně podepsat na výkonech reprezentace na mistrovství Evropy?
Především se nedomnívám, že by atmosféra v našem fotbale byla nějak vyhrocená nebo horší než kdykoli v minulosti. Fotbal prostě přináší věci příjemné i nepříjemné, tak jako život. Reprezentace je však od těchto záležitostí oddělena. Většina hráčů působí v kvalitních zahraničních klubech, takže se jich vůbec nedotýkají a navíc je kolem národního týmu vytvořen, řekl bych kvalitní polštář, v podobě realizačního týmu a ten nepřipustí, aby se nějaké vnitřní fotbalové problémy projevily na zabezpečení reprezentace. Nemám proto nejmenší důvod se obávat, že by mohly mít vliv na její výkony v Portugalsku. Navíc mám v poslední době pocit, že si lidé v čele našeho fotbalu uvědomují, že je třeba hledat to, co nás spojuje a je nejen naším, ale tak říkajíc celonárodním zájmem, a to je vytvoření optimálního klimatu ve fotbale a udělat maximum pro úspěch reprezentace na evropském šampionátu.

Jak bude svaz bude vůbec řešit aféru kolem údajných úplatků či sázení v Plzni?
Úplatky či sázení proti vlastnímu mužstvu patří k nejhorším proviněním proti řádům, ale i etice fotbalu. I zde však musíme rozlišovat prokázanou vinu od křivého nařčení. Pokud jde o údajný úplatek, který by měl být dokonce potvrzen policií pořízenou videokazetou, máme k dispozici sdělení Policejního prezídia, že existence žádných důkazních prostředků nebyla prokázána. Pokud jde o případ údajného sázení proti vlastnímu mužstvu, jeho řešení je plně v kompetenci disciplinární komise, která si již také vyžádala příslušné podklady. I v tomto případě pochopitelně platí presumpce neviny.

Neobáváte se, že mohou takové aféry vážně poškodit dobré jméno fotbalu a odradit jeho partnery?
Určitě mu škodí. Jestliže se žádné důkazy neobjeví ani dodatečně, je svaz připraven hájit jméno fotbalu i Gambrinus ligy právní cestou, protože novinové články, ve kterých se tato informace objevila, vážně poškozují fotbal jako sport, ale i jako společenský jev a hospodářský produkt.

Dvoukomorový systém přináší různé komplikace a název svazu Českomoravský také rozhodně není něčím, čím by se náš fotbal mohl ve světě chlubit. Zní přinejmenším divně. Nemyslíte si, že přišel čas název a dvoukomorový systém změnit?
Na toto téma už bylo hodně napsáno a řečeno. Vycházejme však ze současné situace a rozhodně jsem nezachytil v poslední době žádné signály, že by někdo chtěl stávající model změnit. Myslím si však, že o kvalitě a dobré prezentaci českého fotbalu v zahraničí rozhodují jiné věci, než-li tyto formální struktury a název svazu. Především to jsou výsledky reprezentace. Je však legitimní, že část fotbalové veřejnosti toto uspořádání nemusí považovat za neadekvátní územnímu uspořádání republiky. Jiná část by zrušení struktury mohla považovat za omezení svých práv. Beru stav jaký je a nedomnívám se, že by na volební valné hromadě příští rok byla vůle tuto situaci změnit. Názory svazových funkcionářů, byť vrcholných, na tom nemohou nic změnit  pouze delegáti valné hromady.

Prezident Sparty Vlastimil Košťál už ohlásil, že hodlá kandidovat příští rok na funkci předsedy ČMFS. Budete vy znovu kandidovat na funkci nejvyššího představitele českého fotbalu?
Především považuji za svoji povinnost dokončit funkční období. Čeká mě ještě více než rok náročné práce. Ať už kolem reprezentace, tak například v akci Stadióny 2003, kde se budeme snažit prosadit např. povinné vybudování vyhřívaných trávníků, což tato zima ukázala jako nezbytnost. Připraveny jsou další projekty, jako výstavba umělých trávníků, Národního fotbalového stadiónu, tvorba dalších finančních zdrojů pro pomoc klubům zejména v investiční oblasti, rozvoj spolupráce s městy a obcemi, včetně boje s tzv. negativními jevy ve fotbale a spousta dalších pro fotbal důležitých akcí. Poté si výsledky celého období a můj podíl na nich sám pro sebe vyhodnotím a také na základě počtu nominací krajů, okresů a klubů, se rozhodnu, zda kandidaturu přijmu nebo ne.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal