Rumuni zahájili kvalifikaci výhrou nad Finy

Rumunští fotbalisté si připsali první vítězství v první kvalifikační skupině pro mistrovství světa, v níž budou hrát i čeští reprezentanti. V Bukurešti porazili Finsko 2:1 v ostrém zápase, v němž oba týmy dohrávaly v deseti.

Rumuny poslal do vedení Adrian Mutu z Chelsea, ale hosté se nevzdávali. Šance jim svitla čtvrt hodiny před koncem, kdy byl vyloučen domácí Barcauan. Ale o sedm minut později ho následoval předčasně do šatny Fin Väyrynen a síly se vyrovnaly. Petre pak diváky uklidnil druhým gólem a soupeř v nastaveném čase už jen snížil gólem Jeremenka z italského Lecce.

V druhém utkání této skupiny zdolali Makedonci Arménii bez problémů 3:0. Jejich výhru pečetil v poslední minutě bývalý hráč Synotu a dnes Petrželův svěřenec v Petrohradě Veliče Šumulikovski. I ve Skopje končili hosté bez vyloučeného Vardanjana.

Slováci zdolali Lucembursko

Slovenští fotbalisté splnili roli favorita a vstup do kvalifikace pro mistrovství světa proměnili v Bratislavě ve výhru nad Lucemburskem 3:1. Zápas pro ně však začal šokem, už ve druhé minutě inkasovali gól po střele Strassera, ktreý hlavičkou rozvlnil síť za zády ostravského brankáře Königa. Ještě do přestávky Vittek vyrovnal a Greško s Demem zajistili svěřencům trenéra Galise tři body.

Aktivita lucemburských fotbalistů, vedených Dánem Simonsenem, s přibývajícím časem slábla. Střeleckou smůlu domácích prolomil v 26. minutě útočník Norimberka Vittek, který po přihrávce Németha nedal brankáři Besicovi šanci. Po gólu opadla z domácích kopaček nervozita a do poločasu si vypracovali několik šancí. Střely Vargy, Michalíka nebo Vitteka ale zůstaly nevyužity.

Slováci zcela ovládli hru ve druhé půli a jejich snahu korunoval v 48. minutě gólem Greško. Domácí kralovali v pokutovém území hostů, když v průběhu 60. minuty zahrávali tři rohové kopy. Lucemburská obrana ale odolávala až do 89. minuty, kdy vítězství Slováků zpečetili střídající hráči. Do pokutového území naběhl střídající Šesták, jehož přihrávku přesně trefil Demo. Vedle Königa si zahráli i dva sparťané Čech a Michalík.

Kvalifikace MS 2006
1. skupina
Rumunsko - Finsko 2:1 (0:0)
Branky: 50. Mutu, 89. Petre - 90. (+3) Jeremenko, ČK: 76. Barcauan - 83. Väyrynen, Diváci: 23.000
Makedonie - Arménie 3:0 (2:0)
Branky: 5. Panděv, 38. Šačkiri, 90. Šumulikovski. ČK: 69. Vardanjan. Diváci: 10.000.
3. skupina
Slovensko - Lucembursko 3:1 (1:1)
Branky: 26. Vittek, 48. Greško, 89. Demo - 2. Strasser. Rozhodčí: Kassai - Eros, Kelemen (všichni Maďarsko). ŽK: Varga - Remy, Molitor. Diváci: 4000
Vadúz: Lichtenštejnsko - Estonsko 1:2 ((0:1)
Branky: 48. D'Elia - 31. Viikmäa, 80. Lindpere. ČK: 24. Ritter, 90. Gerster (oba Licht.). Diváci: 2000.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.