Rubriky:

Fotbal

Mokrý: V komisích rozhodčích i delegátů dojde ke změnám

27. května 2006 15:09

Po konci české fotbalové ligy se snesla na vedení svazu kritika za podivné poměry v českém fotbale. Předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý v rozhovoru pro Právo slíbil, že v komisích rozhodčích i delegátů dojde ke změnám. Dále hovořil i o současné situaci v českém fotbale, politice, nebo o tom, co mu dělá v momentálně radost.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Po nevydařeném ligovém závěru se na vedení svazu snesla ostrá kritika. Cítíte jako šéf svazu vinu za situaci v nejvyšší soutěži?
Šéf svazu má samozřejmě obecnou odpovědnost za vše, co se děje ve fotbale. Nicméně nejvyšší soutěž má svůj statut, z něhož vyplývá, že kromě rozhodčích a delegátů si téměř vše ostatní řídí a rozhoduje liga sama. Svaz přímo neřídí kluby, jsou to samostatné obchodní společnosti, stejně tak nemá vliv na výkonnost či herní nasazení mužstev v jednotlivých kolech. Hodně věcí se odehrává ve spekulativní rovině. Jistě jste také zaznamenal, že jakmile naše disciplinární komise zahájila šetření ve věci utkání Liberec-Mladá Boleslav, hráči Abrahám i Zápotočný prostřednictvím ČTK údajné ovlivnění dementovali.

Znovu se přetřásá korupční aféra, někteří lidé žádají odstoupení vedení, je na tom český fotbal opravdu tak špatně?
Fotbal transparentně vyšetřil a uzavřel tzv. korupční aféru, která vyplynula z policejních odposlechů. Fotbal na tom není ani lépe, ale ani hůř než jiné obory činnosti se subjektivním rozhodováním v této společnosti. Není tak úplně fér, že dostal nálepku, na kterou se při každé příležitosti ukazuje. Fotbal není vůbec neúspěšný, ba právě naopak. V tomto státě se však fotbal posuzuje téměř výhradně přes oblast rozhodčích. Faktor rozhodování je však celosvětovým problémem tohoto sportu. Mohu slíbit, že po zkušenostech z jarní části soutěží dojde v této oblasti k významným personálním i systémovým změnám.

Neměl by přesto svaz uplatnit víc pravomocí jako orgán, který ligu zastřešuje?
Svaz nemůže zasahovat do kompetencí klubů. Je v tomto vztahu servisní organizací. Kluby na celém světě naopak volají po stále větší samostatnosti. Rozhodovat a zasahovat do dění v klubech mohou jen majitelé.

V Itálii, kde je vyšetřována sázkařská aféra, premiér Prodi ale ustanovil státní dohled nad jejím řešením. Umíte si představit, že by svaz pracoval pod dohledem státu?
Fotbal nemůže a nesmí pracovat pod dohledem státu. K šetření jakéhokoliv porušování zákonů jsou dány v demokratické společnosti standardní mechanismy.

V kompetenci výkonného výboru ČMFS je rozpuštění nejkritizovanějších komisí - rozhodčích a delegátů. Místopředseda svazu Vlastimil Košťál to veřejně slíbil. Proč už se výkonný výbor nesešel? Časové důvody zní nevěrohodně...
Komplexní řešení problematiky rozhodčích a delegátů, tedy přijetí personálních a systémových opatření, vyžaduje určitý časový prostor. Kromě toho jsem absolvoval velmi důležité obchodní jednání v zahraničí. Bylo logické spojit programy dvou výkonných výborů do jednoho, zvláště když mezi nimi bylo jen necelých 14 dnů.

Nebude řešení tohoto problému zameteno pod koberec?
Výkonný výbor nebude rozhodně zametat nic pod koberec, bylo by to kontraproduktivní.

Místopředseda Jiří Kubíček tvrdí, že k jednáním, o nichž říkáte, že jste mluvil s místopředsedy, prý není zván?
Konzultace se členy výkonného výboru včetně místopředsedů provádím zcela nepravidelně, nejsou to žádné instituty porad, spíše operativní pracovní setkání či telefonáty. Nemohu se však scházet s lidmi, kteří nabízejí pouze nekonstruktivní konfrontaci.

V čem z vašeho pohledu spočívá konfrontace ze strany členů výkonného výboru Kubíčka a Dalibora Kučery?
Postoje a jednání vyplývají z frustrace z výsledků valné hromady. Nejde o věcná řešení a práci pro fotbal, nýbrž o politicky motivovaná jednání, podněcování nespokojenosti, snahu o prosazování jednostranných názorů. Při současné polarizaci fotbalového hnutí je nutno dělat kompromisy.

Nezapadnou třeba i jejich pozitivní návrhy?
Nezapadne ničí skutečně pozitivní návrh. Rozhodování je však demokratické a kolektivní.

Kubíček loni také usilovně hledal zašantročené desítky miliónů. Když je nenašel, celý humbuk vyšuměl. Řešilo vedení svazu tuto situaci, ať už vysvětlením, kam milióny zmizely neb Kubíčkovým přiznáním, že se mýlil?
Proběhla komplexní šetření svazových orgánů, včetně šetření policie. Vedení svazu již nemá co vysvětlovat, je to na tom, kdo neustále rozvíjí paranoidní teorie.

ČSTV dluží fotbalu patnáct miliónů korun, které by měla dostat hlavně mládež. Kdy se jich ČMFS dočká a jak situací řeší?
Oficiální příslib ČSTV je konec letošního roku. ČMFS tyto chybějící prostředky doplatí do 30. června 2006 ze svých zdrojů tak, aby se výpadek minimalizoval.

 Fotbal se dostal i do zorného pole politiků v předvolebním boji, což valná část veřejnosti bere se shovívavým úsměvem. Co si vůbec myslíte o podpoře sportovců politikům?
Samozřejmě, že v předvolebním boji se i fotbal může stát prostředkem k získání pozic a někdy i terčem útoků pod heslem: "Zloděj křičí, chyťte zloděje!" Sport by však měl být apolitický. Na druhou stranu sportovci dobře vědí, kdo a jak sport skutečně podporuje. Neorganizujeme však žádné kampaně, je to věcí jednotlivců.

Je v této době ve fotbale vůbec něco, co vám udělalo radost?
Nepochybně, například titul vicemistrů Evropy české reprezentace do 17 let na šampionátu v Lucembursku, kde kluci byli skvělí po všech stránkách. A samozřejmě mě těší už opravdu velmi blízké zahájení mistrovství světa s naší přímou účastí.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix: