Sivok pomohl Besiktasi gólem k výhře 3:0 v EL nad Vladikavkazem

Reprezentační obránce Tomáš Sivok pomohl Besiktasi Istanbul gólem k domácí výhře 3:0 nad fotbalisty Vladikavkazu v úvodním utkání závěrečného čtvrtého předkola Evropské ligy. Sedmadvacetiletý stoper otevřel skóre ve 20. minutě, když po odraženém rohovém kopu zavěsil tvrdou střelou z malého vápna. Po přestávce pak zvýraznili náskok Besiktase španělský záložník Guti z penalty a portugalský útočník Hugo Almeida.

Tomáš Sivok (vlevo) na tréninku Besiktase Istanbul

Fotbalisté Spartaku Trnava vedení českým trenérem Pavlem Hoftychem prohráli na hřišti favorizovaného Lokomotivu Moskva 0:2. Slovenskému mužstvu nepomohla ani pětice českých fotbalistů. V základní sestavě Trnavy nastoupili brankář a kapitán Martin Raška, obránci Jiří Koubský s Patrikem Grossem a záložník Martin Vyskočil, kterého v druhé půli vystřídal další bek Pavel Malcharek. Lokomotivu zajistili výhru během tří minut prvního poločasu obránce Renat Janbajev a brazilský útočník Maicon.

Stejnou porážku utrpělo na půdě HJK Helsinky favorizované Schalke 04, v jehož záloze odehrál úvodní hodinu reprezentant do 21 let Jan Morávek. Finskému celku zařídil nadějnou pozici do odvety dvěma brankami útočník Teemu Pukki. Vítěz Německého poháru, Superpoháru a semifinalista loňského ročníku Ligy mistrů se neprosadil ani přes velký tlak v závěru utkání.

Další slovenský zástupce Slovan Bratislava s Jiřím Kladrubským v záloze porazil doma 1:0 AS Řím, na jehož lavičce se nepovedl soutěžní debut Španělovi Luisi Enriquemu. Bývalý kouč barcelonské rezervy nepostavil nejsilnější sestavu a v Itálii budou muset jeho svěřenci k očekávanému postupu zvítězit.

Hrdinou na bratislavských Pasienkách se stal deset minut před koncem střední obránce Martin Dobrotka, jenž po rohovém kopu hlavou překonal nového římského brankáře Maartena Stekelenburga.

Tottenham deklasoval Heart of Midlothian na jeho hřišti 5:0. Poslední čtvrthodinku odehrál za skotský tým záložník Rudolf Skácel.

Ještě lepší pozici do odvety si vypracovalo Lazio Řím po drtivém domácím vítězství 6:0 nad Rabotnički Skopje. Pouze mezi náhradníky italského mužstva zůstal útočník Libor Kozák.

Na hřiště se z lavičky nedostal ani záložník Fulhamu Marcel Gecov, jenž stále čeká na soutěžní premiéru v dresu londýnského mužstva. Jeho spoluhráči na domácím stadionu zdolali Dněpropetrovsk s brankářem Janem Laštůvkou 3:0.

Úvodní zápasy 4. předkola fotbalové Evropské ligy:
Legia Varšava - Spartak Moskva 2:2 (1:0), Ekranas - Hapoel Tel Aviv 1:0 (0:0), Lokomotiv Moskva - Spartak Trnava 2:0 (2:0), HJK Helsinky - Schalke 04 2:0 (1:0), Zestafoni - FC Bruggy 3:3 (0:2), Litex Loveč - Dynamo Kyjev 1:2 (1:1), Poltava - Dinamo Bukurešť 2:1 (1:0), Aalesund - AZ Alkmaar 2:1 (1:1), Omonia Nikósie - Salcburk 2:1 (2:1), Austria Vídeň - Gaz Metan Medias 3:1 (2:1), Maccabi Tel Aviv - Panathinaikos Atény 3:0 (0:0), Steaua Bukurešť - CSKA Sofia 2:0 (1:0), Thun - Stoke 0:1 (0:1), Besiktas Istanbul - Vladikavkaz 3:0 (1:0) - jeden gól Sivok, Bursaspor - Anderlecht Brusel 1:2 (1:0), PAOK Soluň - Karpaty Lvov 2:0 (1:0), Nordsjaelland - Sporting Lisabon 0:0, Slask Vratislav - Rapid Bukurešť 1:3 (1:2), Standard Lutych - Helsingborg 1:0 (0:0), Metalist Charkov - Sochaux 0:0, Fulham - Dněpropetrovsk 3:0 (2:0), Hannover - Sevilla 2:1 (2:1), Crvena Zvezda Bělehrad - Rennes 1:2 (1:1), Shamrock Rovers - Partizan Bělehrad 1:1 (0:1), Rosenborg Trondheim - AEK Larnaka 0:0, Slovan Bratislava - AS Řím 1:0 (0:0), Heart of Midlothian - Tottenham 0:5 (0:3), Maribor - Glasgow Rangers 2:1 (0:1), Nacional Funchal - Birmingham 0:0, AEK Atény - Dinamo Tbilisi 1:0 (0:0), Differdange - Paris St. Germain 0:4 (0:1), Bilbao - Trabzonspor 0:0, Lazio Řím - Rabotnički 6:0 (2:0), Ried - PSV Eindhoven 0:0, Celtic Glasgow - Sion 0:0, Atlético Madrid - Guimaraes 2:0 (0:0), Braga - Young Boys Bern 0:0.