Vítězná série Petrohradu v Poháru UEFA skončila

Fotbalisté Zenitu Petrohrad v Poháru UEFA po čtyřech výhrách po sobě prohráli. Přemožitele našli v Lille, jehož hráči překonali Kamila Čontofalského v brance ruského vicemistra dvakrát během sedmi minut první půle.

Mezi góly domácích vklínil svou pátou trefu v hlavní soutěži Keržakov. Vstříc vyrovnání jej uvolnil jediný Čech v sestavě Petrželova týmu Pavel Mareš, který netradičně nastoupil na levém kraji zálohy.

Ani další čeští legionáři si nevedli podle představ. Robert Vágner z Ferencvárose si proti Feyenoordu užil jen závěrečných třináct minut. Na hřiště jej nepustilo zranění kotníku, které si přivodil v nedělním ligovém zápase a z lavičky viděl po gólu na každé straně. René Bolf se spoluhráči z obrany Auxerre dvakrát kapituloval na hřišti třetího týmu nizozemské ligy Alkmaaru.

Austrii Vídeň se doma povedlo to, co se v minulém kole nezdařilo Olomouci a porazila Zaragozu. Hanácký klub mohl pomstít na konci prvního poločasu Vachoušek, ale z přímého kopu trefil jen spojnici břevna a tyče. Gólu se druhý tým rakouské ligy dočkal až dvacet minut před koncem z Gilewiczovy kopačky.

Stuttgart vyučoval

Stuttgart hodil ligové neúspěchy za hlavu a smetl slavnou Benfiku Lisabon 3:0. V domácí soutěži prohrál třikrát za sebou, ale proti atraktivnímu soupeři se předvedl ve zcela jiném světle.

Diváky na vyprodaném Daimlerově stadion rozjásal poprvé po půlhodině hry Brazilec Cacau, který přitom zažil svůj nejméně vydařený zápas v soutěži. V předchozích třech duelech totiž dal pokaždé dva góly a se sedmi trefami suverénně vede tabulku střelců.

Stuttgart v minulém kole vyprovodil Beveren pěti góly, ale Belgičané si dnes vedli ještě hůř. Na půdě Dinama Záhřeb inkasovali šestkrát a sázka na hráče z Pobřeží slonoviny jim příliš nevychází. V základní sestavě nastoupilo deset hráčů této africké země, ale gól dal až střídající Vleminckx, jeden ze dvou Belgičanů, kteří se dostali na hřiště.

Zengův hořký návrat

GAK Štýrský Hradec sice doma s Amicou Wronki prohrával, pak se však připomněl nejlepší střelec minulého ročníku rakouské ligy Kollmann a hattrickem skóre otočil. Poláci tak mají na kontě dvě vysoké porážky a spolu s Beverenem mají už po 2. kole minimální šanci na postup.

Walter Zenga prožil na lavičce Steauy Bukurešť hořký návrat do rodné Itálie. Parma se proti jeho týmu dočkala teprve třetí výhry v sezoně. Další italský zástupce Lazio Řím se musel sklonit před Middlesbrough. Hasselbainka a spol., kteří úřadovali na stadionu Riverside v minulém kole proti Baníku, tentokrát bohatě zastoupil Zenden.

Bilbao podruhé během měsíce a půl nastoupilo v Turecku a i tentokrát jeho obrana inkasovala třikrát. Po Trabzonsporu neuspělo ani na hřišti Besiktase Istanbul. Jednu ze tří branek vstřelil Nor Carew, který se po účinkování v Lize mistrů v barvách Valencie a AS Řím v minulých sezonách uklidil do tureckého ústraní.

Kluivert se gólu nedočkal

Nový kouč Hearts of Midlothians John Robertson začal prohrou. Schalke ve Skotsku napravilo domácí zaváhání z prvního zápasu a díky trefě Brazilce Lincolna ukořistilo těsné vítězství.

Newcastle nasadil proti Dinamu Tbilisi tři útočníky, ale z trvalé převahy vytěžil jen dvě branky. Jejich autory byli Shearer a Bellamy, třetí forvard Kluivert se gólu navzdory výbornému výkonu nedočkal. Alespoň přihrál Shearerovi na první branku, pro Newcastle jubilejní stou v domácích zápasech evropských pohárů.

Skupina A:
Hearts of Midlothian - Schalke 04 0:1 (0:0)
Branka: 73. Lincoln. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). ČK: 48. Kisnorbo (Hearts). Diváci: 27.272.
Ferencváros Budapešť - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:0)
Branky: 27. Tözsér - 63. S. Kalou. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.). Diváci: 25.000.
AC Parma - Steaua Bukurešť 1:0 (0:0)
Branka: 80. Budel. Rozhodčí: Bossen (Niz.). Diváci: 3949.
Besiktas Istanbul - Athlétic Bilbao 3:1 (1:0)
Branky: 26. Ali, 63. Carew, 89. Ibrahim - 49. Ezquerro. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 32.000.
1. Besiktas11003:13
2. Steaua Bukurešť21012:13
3. Athlétic Bilbao21013:33
4. Parma21011:23
5. Standard Lutych10010:20
Skupina C:
FC Utrecht - Dněpr Dněpropetrovsk 1:2 (0:1)
Branky: 88. Douglas - 12. Rotan, 83. Semočko. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). Diváci: 20.000.
Austria Vídeň - Real Zaragoza 1:0 (0:0)
Branka: 71. Gilewicz. Rozhodčí: Bertini (It.). Diváci: 18.800.
1. Dněpropetrovsk22005:36
2. Real Zaragoza21012:13
3. Austria Vídeň11001:03
4. FC Bruggy10012:30
5. Utrecht20021:40
Skupina D:
Newcastle United - Dinamo Tbilisi 2:0 (1:0)
Branky: 38. Shearer, 56. Bellamy. Rozhodčí: Berntsen (Nor.). Diváci: 27.218.
Partizan Bělehrad - FC Egaleo 4:0 (1:0)
Branky: 56. a 61. Ilič, 23. vlastní Christu, 69. Vukčevič. Rozhodčí: Gomés Costa (Portug.). Diváci: 20.000.
FC Middlesbrough - Lazio Řím 2:0 (1:0)
Branky: 16. a 71. Zenden. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 33.991.
1. Middlesbrough22003:06
2. Partizan11004:03
3. Villarreal10101:11
4. Lazio Řím20111:31
5. Egaleo20020:50
Skupina F:
GAK Štýrský Hradec - Amica Wronki 3:1 (1:1)
Branky: 32., 61. z pen. a 71. Kollmann - 27. Dembinski. Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). Diváci: 7000.
AZ Alkmaar - AJ Auxerre 2:0 (2:0)
Branky: 4. a 18. Huysegems. Rozhodčí: D'Urso (Angl.). Diváci: 8000.
1. GAK21103:14
2. Glasgow Rangers11005:03
3. Alkmaar11002:03
4. Auxerre20110:21
5. Amica Wronki20021:80
Skupina G:
VfB Stuttgart - Benfica Lisabon 3:0 (1:0)
Branky: 31. Cacau, 52. Meissner, 72. Kuranyi. Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 46.000.
Dinamo Záhřeb - SK Beveren 6:1 (4:0)
Branky: 35. a 40. Zahora, 16. Da Silva, 20. A. Mijatovič, 55. N. Krančar, 87. Mujčin - 84. Vleminckx. Rozhodčí: Clark (Skot.). Diváci: 12.000.
1. Stuttgart22008:16
2. Dinamo Záhřeb11006:13
3. Benfica Lisabon21014:53
4. Heerenveen10012:40
5. Beveren20022:110
Skupina H:
Olympique Lille - Zenit Petrohrad 2:1 (2:1)
Branky: 35. Tafforeau, 42. Moussilou - 39. Keržakov. Rozhodčí: Leuba (Švýc.). Diváci: 9109.
FC Sevilla - Alemannia Cáchy 2:0 (1:0)
Branky: 8. Aranda, 77. Baptista z pen. Rozhodčí: Delevič (SČH). Diváci: 40.000.
1. Zenit Petrohrad21016:33
2. Sevilla11002:03
3. Lille21012:23
4. Alemannia Cáchy21011:23
5. AEK Atény10011:50

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.