Monako podlehlo Stavangeru, Hamburk vyhrál v Sofii

Fotbalisté Monaka překvapivě podlehli v úvodním zápase skupiny A druhého kola Poháru UEFA Vikingu Stavanger. Duel dvou ze čtyř soupeřů pražské Slavie, která ve čtvrtek měla volný los, rozhodl v 18. minutě jihoafrický útočník Nhleko. Poprvé v sezoně se v dresu Monaka objevil reprezentační záložník Jaroslav Plašil, jehož dlouho trápila zlomenina kůstky v noze, ale na hřišti pobyl jen do přestávky.

Hamburk, největší favorit skupiny, vstoupil do 2. kola výhrou 1:0 na půdě CSKA Sofie. Jediný gól zápasu dal po necelé hodině hry nizozemský záložník Rafael van der Vaart střelou z 20 metrů, kterou poslal do pravého horního rohu domácí branky. David Jarolím odehrál za vítěze celý zápas, podle agentury SID patřil k nejlepším na hřišti. Čtvrt hodiny před koncem dostal žlutou kartu, svou třetí v soutěži, a v příštím kole si nezahraje. Poražené mužstvo CSKA se za dva týdny představí na Strahově.

Další překvapení se vedle Stavangeru zrodilo v Moskvě. Obhájce trofeje CSKA tam podlehl Olympique Marseille. Ruský klub při letošním tažení za triumfem doma nedostal ani jeden gól a sám jich ve čtyřech zápasech nastřílel 11, ale loňský finalista jeho tvrz dnes dobyl. Domácí mohli na začátku druhé půle dvoubrankové vedení hostů snížit, ale brankář Barthez, kterému o víkendu vypršel půlroční trest za plivnutí na rozhodčího a v neděli poprvé chytal v lize, chytil Ignaševičovi penaltu.

Mareše čeká po zranění několikatýdenní pauza

Petrohrad doma zdolal Vitórii Guimaraes 2:1. Tým Vlastimila Petržely za tři body zaplatil trestem na další zápas pro Radimova, který byl v závěru vyloučen, a ztrátou levého obránce Pavla Mareše. Ten si ve 40. minutě podle předběžné diagnózy natrhl stehenní sval a čeká jej zřejmě několikatýdenní pauza. Na hřišti ho vyměnil Jan Flachbart. Kouče Karla Brücknera ale Marešova ztráta před listopadovou baráží tolik mrzet nemusí, neboť se uzdravil Marek Jankulovski, jeho první volba na levý kraj obrany.

Šachtar Doněck uspěl i bez zraněného gólmana Jana Laštůvky, kterého trápí třísla, ale i tak usedl alespoň na lavičku náhradníků vedle Tomáše Hübschmana. PAOK Soluň, jenž má ve svém středu nejlepšího hráče loňského mistrovství Evropy a kapitána zlatých Řeků Zagorakise, srazil v 68. minutě Brandaův gól z penalty.

Hertha Berlín zahájila vítězně, třebaže jí chybělo několik hráčů základní sestavy. Jediný gól do sítě Halmstadu padl poté, co domácí záložník Djuric nasměroval v 67. minutě do vlastní sítě střelu obvyklého berlínského náhradníka Neuendorfa.

Skupina A:
Viking Stavanger (Nor.) - AS Monako 1:0 (1:0)
Branka: 18. Nhleko. Diváci: 9684.
Stavanger: Basso - Hangeland, Hansen, Pereira, Kopteff - Grande (73. Mumba), Nygaard, Gaarde, Ostenstad - Nhleko (89. Svenning), Tengesdal. Trenér: Hodgson.
Monako: Warmuz - Evra (46. Zikos), Modesto, Maicon, Squillaci - Givet, Plašil (46. Gigliotti), Bernardi, Kapo (84. Maoulida) - Meriem, Adebayor. Trenér: Guidolin.
CSKA Sofie - SV Hamburk 0:1 (0:0)
Branka: 57. Van der Vaart. Diváci: 20.000.
CSKA: Makšič - Zabavník, Gueye, Ilijev, Tiago - Jakirovič (67. Zadí), Todorov, Hdiuíd, Dimitrov (82. Jukurov) - Gargorov, Janev (67. Sakalijev). Trenér: Ješič.
Hamburk: Wächter - Wicky, Demel (46. Klingbeil), Van Buyten, Atouba - D. Jarolím, Beinlich, Trochowski (59. Mahdavíkia) - Van der Vaart - Barbarez, E. Mpenza (87. Ziegler). Trenér: Doll.