Rubriky:

Evropské ligy

Kalouda: Začátky v CSKA jsou těžké, ale posílí mě to

25. března 2008 16:39 - ROUEN

Velký talent a nový objev českého fotbalu Luboš Kalouda dva týdny po "stomiliónovém" transferu do CSKA Moskva tuší, že je před ním v armádním klubu pořádná porce práce. Ještě donedávna brněnský záložník do prvních dvou zápasů ruské ligy vůbec nezasáhl, ale beznaději nepropadá. Kalouda je prý odhodlaný dřít do úmoru a touží dokázat, že si na své premiérové zahraniční štaci brzy zaslouží dostat šanci.

"Je jasné, že to tady nebudu vůbec mít jednoduché, i když za mě dali tolik peněz. Ale s tím jsem sem šel. Budu makat a čekat na příležitost, protože tahle zkušenost ze mě zase udělá silnějšího člověka," uvedl v úterním rozhovoru Kalouda, který se v Rouenu chystá s reprezentací do 21 let na středeční přípravné utkání s Francií.

Za Kaloudu Moskvané v polovině března vyplatili Brnu obnos pohybující se kolem 130 miliónů korun. Ale v zahajovacím duelu ruské ligy proti Jaroslavli Kalouda usedl jenom na tribunu, proti Samaře se už aspoň posadil na lavičku náhradníků. Vicemistr světa do dvaceti let z loňského roku však nezatrpkl a vyhlíží chvíli, kdy se jeho angažmá obrátí k lepšímu.

Uškodilo mně načasování přestupu

"Asi mi uškodilo to načasování přestupu. Přece jenom jsem přišel těsně před sezónou, kluci byli z těch všech soustředění sehraní a trenér to těžko kvůli mně mohl změnit. Takže mně teď nezbývá než dál makat a dokázat trenérovi, že mi může věřit," plánoval Kalouda, který se zatím obrnil trpělivostí.

"V Brně jsem také začínal od úplné nuly a vyplatilo se mi, jak jsem k fotbalu přistupoval. Tak se to snad zopakuje i tady," věřil Kalouda. Když se v dohledné době nedočká pořádné šance v prvním mužstvu, nepohrdne nabídkou hrát za rezervu. "Protože se musím držet v nějakém rytmu a trenéra někde přesvědčit musím. A už jsem také domluvený s naším kondičním trenérem, že spolu v týdnu budeme víc pracovat," popisoval Kalouda.

Kalouda nepochybuje o správnosti svého rozhodnutí

Úvod jeho angažmá v CSKA má daleko k idyle, ale Kalouda přesto nepochybuje, že jeho odchod do Moskvy byl pro jeho kariéru dobrým krokem. "Zaznamenal jsem hlasy, že jsem udělal chybu. Ale já si to rozhodně nemyslím, neudělal jsem krok zpátky," reagoval Kalouda.

"V CSKA je udělané všechno pro to, aby se hráči mohli zlepšovat - mám kolem sebe výborné spoluhráče, ruská liga je na vysoké úrovni, můžeme hrát poháry. Můžu prostě jít výkonnostně nahoru a určitě jsem si třeba nezavřel dveře k dalšímu přestupu na západ," uvažoval Kalouda, o jehož odchodu z Brna se spekulovalo od konce podzimní části české ligy. Vážným zájemcem o jeho služby byl i věhlasný Juventus Turín.

Univerzálního záložníka teď ze všeho nejvíc těší to, že neustávající spekulace o jeho novém působišti odchodem do Moskvy definitivně utichly. "Někdy to už bylo vážně na hlavu. A jsem šťastný, že je to za mnou a mám klid jenom na fotbal," připustil Kalouda. "Občas jsem si to všechno hodně bral, třeba mě trochu srazilo, že nevyšel Juventus. Ale jsem rád, že jsem si tím prošel. Příště už všechno budu brát s větším nadhledem," poznamenal šaratický rodák.

V Moskvě se pomalu rozkoukává

V ruské metropoli už se pomalu rozkoukává. Od chvíle, kdy se před dvěma týdny CSKA upsal, se doma neobjevil. Až v pondělí se hlásil v Praze na srazu jednadvacítky. "Ve fotbale člověk něco musí prostě obětovat. I když třeba mamka na mě byla hodně fixovaná, tak jí asi bude smutno. Ale už v Brně jsem bydlel bez rodičů, takže jsme si na to odloučení pomalu zvykali. Teď to ale bude horší v tom, že se uvidíme třeba jen několikrát za rok," přemítal Kalouda.

V dohledné době však plánuje, že za ním rodina přijede přímo do Moskvy. Jen co si najde vlastní bydlení, protože zatím využívá přechodný azyl v apartmánu svého polského spoluhráče a vrstevníka Davida Janczyka.

Pomohli mu také Čížek a Hubník

"Je dobře, že jsem v začátcích mohl být u něj a ne třeba sám na hotelu," pochvaloval si přátelskou výpomoc Kalouda, jemuž v začátcích také hodně pomohli krajané Tomáš Čížek a Roman Hubník z konkurenčního FK Moskva.

Hned jak se ale Kalouda vrátí zpět do Ruska, člověk pověřený klubem mu ukáže byty určené už přímo pro něj. Se zařizováním a výběrem mu přijede pomoci i jeho přítelkyně Veronika. "Až se zabydlíme, tak všechno bude zase o mnoho lepší. Navíc začneme ještě lépe poznávat Moskvu, z níž jsem měl nejprve rozpačité dojmy. Ale jak se tady rozkoukávám, tak cítím, že se mi tady bude líbit," usmíval se Kalouda.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy