Evropské ligy

Rosický opět ve hře, Dortmund remizoval

22. listopadu 2003 19:06 - PRAHA

Po dvou promaroděných měsících se do sestavy dortmundské Borussie opět vrátil Tomáš Rosický, v utkání s Leverkusenem na sebe ale poutal pozornost jiný hráč. Útočník Gambino, který Borussii vypomohl z amatérské rezervy, ve svém druhém startu v bundeslize vstřelil dvě branky, na vítězství to však nestačilo. FOTBALOVÁ EVROPA VE VÝSLEDCÍCH

Hráči Dortmundu včetně Jana Kollera totiž nevyužili řadu šancí a soupeř vyrovnal, i když poslední čtvrthodinu hrál v deseti. Záhy po vyloučení argentinského obránce Placenteho sebral Borussii výhru Chorvat Babič. Před rekordní návštěvou 81.500 diváků ztratili domácí první body v tomto ročníku na Vestfálském stadionu. Bayer po remíze 2:2 klesl v tabulce na třetí místo, Dortmund zůstal pátý.

V čele tabulky se udržel Stuttgart, který zvítězil 3:1 nad Hannoverem. Fanoušky VfB už před zápasem potěšil obránce Andreas Hinkel, jenž prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2007, i když se o něj zajímala řada týmů. Jednadvacetiletý hráč si díky vylepšeným podmínkám ročně vydělá 2,5 milionu eur.

Tři branky daly také druhé Brémy v utkání s Bochumí a všechny měl na svědomí brazilský kanonýr Ailton. V této sezoně se trefil už třináctkrát a v čele tabulky střelců získal pětigólový náskok.

Mnichovské derby vyhrál favorizovaný Bayern, kterému stačil k pokoření domácích 'Lvů' jediný zásah Nizozemce Makaaye. Utkání zpestřila v závěru potyčka Görlitze se Salihamidžičem, po níž byli oba vyloučeni.

Německo - 13. kolo:
Wolfsburg - Mönchengladbach 1:3 (32. Schnoor - 13. van Hout, 68. van Lent, 77. Kolkka), Schalke - Rostock 0:1 (53. Tjikuzu), Dortmund - Leverkusen 2:2 (29. a 32. Gambino - 35. Neuville, 78. Babič), Stuttgart - Hannover 3:1 (78. a 90. Meissner, 29. Szabics - 82. Brdaric), Brémy - Bochum 3:1 (6., 14. a 50. z pen. Ailton - 76. Fahrenhorst), Kolín n. R. - Hamburk 0:1 (41. Barbarez), Mnichov 1860 - Bayern Mnichov 0:1 (34. Makaay).

Manchester vedl ligu jen chvíli

Chelsea si před středečním duelem se Spartou v Lize mistrů připsala v Premier League desáté vítězství v utkání v Southamptonu. Zápas rozhodl jedinou brankou nizozemský obránce Melchiot, jenž dostal tentokrát v základní sestavě přednost anglickým reprezentantem Johnsonem a poprvé po 18 měsících se zapsal mezi střelce. Domácí, kterým chyběl kvůli zranění lýtka střelec James Beattie, vyšli naprázdno.

Ruud van Nistelrooij je při střelecké chuti i poté, co hattrickem pomohl nizozemským fotbalistům v baráži se Skotskem k postupu na evropský šampionát. Útočník Manchesteru United vstřelil úvodní gól zápasu proti Blackburnu, nad kterým angličtí šampióni nakonec zvítězili 2:1 a posunuli se do čela tabulky, ovšem jen na dvě hodiny.

Arsenal totiž zvítězil v Birminghamu přesvědčivě 3:0 a vrátili se do čela s jednobodovým náskokem, druhé místo si udržela Chelsea.

Liverpool jen remizoval 0:0 v Middlesbrough a znovu ztratil další body na čelo tabulky. Za Arsenalem zaostává na devátém místě už o patnáct bodů. Bezbrankový stav nezměnil ani Vladimír Šmicer, jenž v závěrečné čtvrthodině nahradil Dioufa.

Anglie - 13. kolo:
Everton - Wolverhampton 2:0 (16. Radzinski, 19. Kilbane), Birmingham - Arsenal 0:3 (4. Ljungberg, 80. Bergkamp, 88. Pires), Middlesbrough - Liverpool 0:0, Leeds - Bolton 0:2 (16. Davies, 17. Janakopulos), Newcastle - Manchester City 3:0 (77. a 85. Shearer, 57. Ameobi), Leicester - Charlton 1:1 (39. Ferdinand - 84. Di Canio z pen.), Southampton - Chelsea 0:1 (47. Melchiot), Manchester United - Blackburn 2:1 (24. van Nistelrooij, 38. Kleberson - 62. Emerton).

Nedvěd pečetil vítězství Juventusu

Juventus Turín porazil v desátém kole italské fotbalové ligy Modenu 2:0 i díky brance Pavla Nedvěda a vede tabulku o pět bodů. Jeho pronásledovatelé AS Řím a AC Milán mohou manko snížit v nedělních zápasech.

Obhájci titulu orámovali brankami poločasovou přestávku. V 42. minutě dal sedmý gól v sezoně Francouz Trezeguet a pět minut po pauze se trefil potřetí od začátku soutěže Nedvěd.

Inter Milán deklasoval Regginu šesti góly a po třetím vítězství po trenérské výměně se vrátil do boje o titul. Zadní řady hostů, v nichž si celý zápas protrpěl i český reprezentant Martin Jiránek, poprvé překonal v 33. minutě dalekonosnou ranou obránce Cannavaro, který dosud nastřílel za dvanáct ligových sezon jen šest gólů. Do poločasu se prosadil ještě devatenáctiletý nigerijský útočník Obafemi Martins a po změně stran přidal Inter další čtyři branky.

Itálie - 10. kolo:
Modena - Juventus Turín 0:2 (42. Trezeguet, 50. Nedvěd), Inter Milán - Reggina 6:0 (33. Cannavaro, 43. Martins, 49. van der Meyde, 59. Farinos, 65. Cruz, 75. Vieri).

Barcelonu potopil její bývalý hráč

Fotbalisté Barcelony prohráli ve španělské lize na hřišti Villarrealu 1:2 gólem svého bývalého hráče Sonnyho Andersona v nastaveném čase. Katalánský klub tak nedokázal snížit svůj odstup na nejlepší trojici v tabulce.

Barceloně, která v předchozích čtyřech utkáních pokaždé bodovala, chyběl kvůli zranění stehenního svalu Brazilec Ronaldinho a hosté bez něj nezačali dobře. Villarreal si vytvořil převahu a krátce před poločasem ji také gólově využil. Po rohu argentinského záložníka Riquelmeho, který z Barcelony odešel v srpnu, se hlavou trefil José Mari.

Místo Ronaldinha nastoupil poprvé od začátku října Nizozemec Patrick Kluivert a v 72. minutě se zblízka postaral o vyrovnání. Zápas ale nakonec rozhodla další hlavička - v nastaveném čase se po míči vrhl Brazilec Anderson, člen mistrovského týmu Barcelony z roku 1999, a upravil skóre na konečných 2:1 pro Villarreal.

Španělsko - 12. kolo:
Betis Sevilla - La Coruňa 0:0, San Sebastian - Mallorca 0:1 (18. Eto'o), Villarreal - Barcelona 2:1 (40. José Mari, 90. Anderson - 72. Kluivert)

Monako opět v čele francouzské ligy

Fotbalisté Monaka se vrátili do čela francouzské ligy, když si dnes poradili s Lensem 2:0. Hvězdou zápasu byl Ludovic Giuly, který po hodině hry poprvé rozvlnil síť střelou z voleje a pak připravil gól Fernandu Morientesovi. Giuly obešel tři obránce a po jeho centru španělský útočník hlavou přesně zamířil na vzdálenější tyč.

Rennes prohrálo v Bordeaux 1:2, i když první gól dali hosté. Petra Čecha však nejprve překonal na konci prvního poločasu Darcheville z penalty a sedm minut před koncem rozhodl utkání domácí Feindouno.

Štěpán Vachoušek nastoupil v základní sestavě Olympique Marseille v Lille, kde hosté zvítězili 2:0 a udrželi si v tabulce třetí pozici. Český reprezentant se do statistiky zápasu zapsal jen žlutou kartou a v 71. minutě ho vystřídal N'Diaye.

Až do konce bojovali o remízu hráči Toulouse, a nakonec se jim to proti Le Mans vyplatilo. Za stavu 0:1 neproměnil Faure v 67. minutě penaltu, bod však domácím nakonec přece jen zajistil Eduardo.

Zápas Paris St. Germain - Nice se hraje v neděli od 20:45.

Franice - 14. kolo:
Guingamp - Sochaux 1:2 (79. Sikimič - 11. Frau, 65. Santos), Lille - Marseille 0:2 (22. Drogba, 47. Mido), Mety - Auxerre 0:2 (57. Lachuer, 90. Cisse), Montpellier - Ajaccio 3:1 (79. a 87. Rui Pataca, 28. Bamogo - 43. Bagayoko), Toulouse - Le Mans 1:1 (89. Eduardo - 45. Cousin), Bastia - Nantes 1:3 (5. Chimbonda - 41. Vahirua, 59. Fae, 86. Ziani), Bordeaux - Rennes 2:1 (45. Darcheville z pen., 83. Feindouno - 25. Diatta), Monako - Lens 2:0 (58. Giuly, 67. Morientes)