Jankulovského 'vlastenec' pomohl AC Milán

Fotbalisté AC Milán porazili v nedělním šlágru 19. kola italské ligy Udine 3:1. Smutným hrdinou zápasu byl český reprezentant Marek Jankulovski, který ve druhé půli vlastním gólem pomohl AC k jednobrankovému náskoku, jenž nakonec zvýšil ještě Kaká. Milán stáhl náskok na vedoucí Juventus, jenž své utkání sehraje v nočních hodinách.

Český reprezentant se nešťastně trefil do vlastní sítě v 53. minutě a poslal tak AC do vedení 2:1. Hostující Udine si i přes porážku udrželo třetí místo v tabulce.

Z výhry měl dvojnásobnou radost Paolo Maldini, jenž dnes oslavil dvacetileté působení v Serii A. Šestatřicetiletá legenda týmu nastoupila ke svému prvnímu ligovému zápasu za AC 20. ledna 1985, shodou okolností také proti Udine.

Vedoucí Juventus pouze remizoval 1:1 na hřišti Cagliari a milánské AC na něj ztrácí jen dva body. "Stará dáma" sice od 54. minuty vedla, když Pavel Nedvěd v šestnáctce z pravé strany našel přesným centrem hlavu Brazilce Emersona, ale pak se domácí nadechli k mohutnému náporu a brankář Buffon měl plné ruce práce. Cagliari se v závěru vyrovnání přece jen dočkalo, když kapitán Zola rovněž hlavou přesně zamířil a od tyče poslal míč za Buffonova záda.

Ve výborných výkonech pokračují hráči Palerma, kteří se posunuli na pátou příčku tabulky po výhře 3:1 v Římě nad Laziem. K zisku tří bodů mužstva ze Sicílie pomohl výraznou měrou autor dvou gólů Toni.

Parmu v duelu s Lecce nezastavila ani neproměněná penalta v podání Morfea. Domácí nakonec svěřence Zdeňka Zemana porazili 2:1 díky trefě Gilardina z poslední minuty.

Itálie - 19. kolo
AC Milán - Udine 3:1 (31. Ševčenko, 53. vlastní Jankulovski, 90. Kaká - 9. Natale), Bergamo - Siena 1:1 (20. Sinigaglia - 45. Chiesa), Chievo - AS Řím 2:2 (15. Pellisier, 20. Tiribocchi - 34. a 47. Montella), Lazio - Palermo 1:3 (16. Bazzani - 42. a 86. Toni, 66. Zauli), Livorno - Messina 3:1 (54. Vigiani, 58. Colombo, 75. Protti - 78. Giampa), Parma - Lecce 2:1 (53. Bresciano, 90. Gilardino - 82. Vučinič), Sampdoria - Boloňa 0:0, Cagliari - Juventus Turín 1:1 (89. Zola - 54. Emerson).
TABULKA

Everton ztratil kontakt s Manchesterem

Fotbalisté Evertonu ztratili v tabulce anglické ligy kontakt s třetím Manchesterem United, když pouze remizovali na hřišti Middlesbrough 1:1 a už ztrácejí na 'Reds' tři body. A to ještě Tim Cahill zachraňoval pro hosty bod čtvrt hodiny před koncem. Do té doby měli k vítězství blíže domácí, jejichž vedení zařídil po necelé půlhodině hry Boudewijn Zenden, který se trefil poprvé po dvou měsících.

Middlesbrough zůstal v tabulce šestý, na svého soupeře v boji o účast v Lize mistrů ztrácí dál osm bodů. Pátý Liverpool má o bod víc.

Anglie - 23. kolo
Middlesbrough - Everton 1:1 (26. Zenden - 76. Cahill), Fulham - West Bromwich 1:0 (90.+1 Bouba Diop).
TABULKA

Valencie jen remizovala

Fotbalisté Valencie nedokázali vyhrát na hřišti Pamplony a ztratili tak druhé místo v tabulce. Vliv na výkon úřadujících mistrů mohl mít fakt, že se krátce před utkáním jejich obránce Caneira dozvěděl o náhlé smrti své osmiměsíční dcerky.

Kvůli tragické soukromé události se dokonce chvíli uvažovalo o odložení zápasu, nakonec se však oba týmy dohodly na sehrání duelu. Nešťastný Portugalec odletěl ještě před utkáním zpět do Valencie soukromým letadlem, které mu zapůjčil šéf Pamplony.

Real sice musel otáčet skóre v domácím zápase se Zaragozou, ale nakonec se vrátil díky vítězství 3:1 na druhé místo tabulky už o dva body před Valencii. Na Villův gól stihl ještě do přestávky odpovědět Raúl, a když se v úvodu druhé půle během několika minut nechal po dvou žlutých kartách vyloučit Alvaro, hvězdní útočníci Ronaldo s Owenem početní výhodu proměnili v tříbodový zisk. Na Barcelonu ztrácí 'Bílý balet' sedm bodů.

Hráči Villarealu dokázali, že jejich vítězství nad Barcelonou v minulém kole nebylo náhodné. Dnes zvítězili 4:2 na hřišti Levante, stejně jako minulý týden proti katalánskému lídrovi ligy se dvakrát trefil uruguayský střelec Forlán.

Střelecky potentní byl také jiný Jihoameričan Edu v dresu Betisu Sevilla. Brazilský útočník zajistil svému mužstvu domácí výhru nad Mallorkou rovněž dvěma góly.

Španělsko - 18. kolo
Albacete - Santander 0:0, Bilbao - Espaňol 1:1 (3. Yeste - 32. Maxi), La Coruňa - Numancia 1:1 (76. Pandiani - 80. Merino), Levante - Villarreal 2:4 (46. Rivera, 71. Reggi - 29. a 60. Forlán, 3. Guayre, 88. Senna), Pamplona - Valencie 0:0, Betis - Mallorca 2:0 (27. a 86. Edu), Barcelona - San Sebastian 1:0 (81. Eto'o), Real Madrid - Zaragoza 3:1 (42. Raúl, 54. Ronaldo, 86. Owen - 21. Villa)
TABULKA

Marseille rozhodlo v první čtvrthodině

Dva rychlé góly Peguye Luyinduly rozhodly o vítězství fotbalistů Olympique Marseille v dohrávce 21. kola francouzské ligy proti Nice. Reprezentační útočník se trefil už ve druhé a pak v 15. minutě a jeho tým se opět bodově dotáhl na čtvrté Auxerre.