Rubriky:

Evropské ligy

Csaplár: Měl jsem nabídky z Čech, ale zahraničí je priorita

8. listopadu 2005 09:07

Trenér Josef Csaplár zažil v sobotu vítěznou premiéru v polském fotbalovém klubu Wisla Plock, když porazil Groclin Grodzisk, vedený Wernerem Ličkou, 2:0. Tamní média na něj pějí chválu, dokonce se objevily titulky, že Plock přišel spasit "český Mourinho". Csaplár o svém novém působišti vypráví v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Těší vás, že jste hned na úvod porazil svého krajana?
Já to nijak zvlášť prestižně nebral. Wernera jsem hrozně rád viděl. Troufám si říci, že spolu máme nadstandardní vztah. Telefonovali jsme si před mým příchodem do Polska, ale po zápase moc času nebylo. Jen jsme prohodili pár slov a podali si ruku. Stejně jako s Lumírem Sedláčkem, jehož jsem vedl ve Slavii.

Mužstvo jste převzal ve čtvrtek. Jaký je to tým?Ź
Na nějaká hodnotící slova je zatím brzy, nerad bych něco předčasně plácnul. Je tady několik hráčů ze zemí bývalé Jugoslávie, na které se klub specializuje. A pak Poláci. Největší hvězda je jejich reprezentační útočník Jelen, alespoň to tak prezentují média.

Sezónu jste začal nevydařeným angažmá v Panionisu Atény. Proč jste se rozhodl pro Polsko?
Priorita je pro mě práce v zahraničí a přišla nabídka z Polska. Měl jsem i dvě z Česka, ale chtěl jsem dál trénovat v cizině. Se zástupci Plocku jsem byl v kontaktu asi čtrnáct dní. V úterý jsem tam jel s bývalým šéfem Liberce Petrem Formanem na jednání a ve středu jsme se domluvili.

Neberete angažmá v Polsku trošku jako ústup ze slávy?
A proč? Podívejte se na polský nároďák: postoupili přímo na mistrovství světa. Ve zdejší lize je spousta kvalitních hráčů a já tady mám perfektní podmínky k práci.

Dalo vám vedení klubu nějaké cíle?
Plock byl před mým příchodem na třináctém místě ze šestnácti, což je po čtvrté příčce z minulé sezóny zklamání. Všichni bychom mužstvo rádi dostali nahoru, to je jasné.

Počítáte s tím, že si do klubu přivedete některé české hráče?
Mužstvo potřebuje posílit, kádr je dost úzký. Na sobotní zápas nás bylo jen čtrnáct. Ale netvrdím, že nastane nějaký příval hráčů z Česka. Řekl jsem zástupcům klubu, ať se v první řadě dívají po polských fotbalistech.

A co český asistent?
Zatím všechno zvažuji. Jedinou podmínkou šéfů klubu bylo, aby případný druhý trenér uměl dobře polsky, což je celkem logické.

Jak jste na tom s polštinou vy?
Mám v počítači slovník, teď navíc dostanu učitele. Chci polštinu co nejdřív zvládnout, člověka to obohatí. Pár výrazů už znám, ale komunikuji i anglicky nebo německy.

Půjde za vámi do Polska i rodina?
Manželka mi řekla, že se mnou bude kdekoliv. Teď mám práci tady, takže jsem tu doma. Jak to půjde, rodina dorazí za mnou. Zatím bydlím v hotelu, ale už vybírám byt. Domů to mám přesně 520 kilometrů a dojíždění je vyloučené. Ale moc se mi tady líbí, Plock je hezké starobylé město.

Jan Krůta, Právo

Zrušit