Jiráček o postupovém gólu: Byl jsem v koncích a rozmýšlel se, zda poběžím za míčem

Vratislav

Sprintoval, přestože neměl síly. Petr Jiráček, záložník české fotbalové reprezentace, se jedinou trefou sobotního souboje s Polskem postaral o postup národního mužstva do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2012. Šestadvacetiletý borec byl přitom v okamžiku klíčové akce utkání se silami v koncích a absolvovat sedmdesátimetrový sprint s nejasným výsledkem se mu příliš nechtělo. „Sám nevím, kde jsem v sobě vyhrabal sílu,“ culil se po vítězství 1:0 v posledním utkání skupiny A Jiráček.

Šťastný Petr Jiráček po postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2012.

Čeští fotbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále.

Je pro vás gól znamenající postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy největším okamžikem kariéry?

Určitě. Nenapadají mě ani pořádně slova, jimiž bych své pocity vyjádřil. Jsem rád, že jsme po nevydařeném prvním zápase s Ruskem pronikli mezi nejlepších osm. Ukázali jsme obrovskou sílu. Zvláště, když jsme dokázali postoupit z prvního místa.

Poláci měli v úvodních minutách převahu a několik nebezpečných střeleckých pozic. Byli jste jejich strhujícím nástupem zaskočeni?

Ne. Věděli jsme, že k postupu potřebují vyhrát. Čekali jsme, že budou mít více ze hry. Bylo na nich, aby se snažili. Měli některé nebezpečné situace v úvodu, ale postupně jsme se jim vyrovnali. Nevybavuji si, že po přestávce by se ještě dostali k nějaké příležitosti. Naopak jsme hru zcela ovládli.

Kde jste sebral po dvaasedmdesáti minutách hry sílu ke sprintu téměř přes celé hřiště?

To bych taky rád věděl (směje se)... Po vstřelení gólu jsem fakt nemohl vůbec nic. Ukázal jsem na střídačku, že pokračovat nemohu a řekl si o střídání.

Z tribuny se zdálo, že jste na chviličku v prostoru na půlící čáře přibrzdil a rozmýšlel se, zda podniknete sprint za spoluhráči Hübschmanem a Barošem pádícím k brance Poláků?

Je to tak. Byl jsem pěkně urvaný. Navíc jsem už pár minut zpět za Milanem Barošem běžel a obětoval hodně sil. Takže jsem se skutečně rozmýšlel, zda vše absolvovat znovu. Ale nakonec jsem se asi rozhodl dobře. Milan mi pak krásně přihrál. Já si už míč jen přistrčil a vypálil. Říkal jsem si, že obránce bude na moje zaseknutí na mokrém terénu těžko reagovat, což se potvrdilo.

Musel jste se hodně přemlouvat k vyčerpávajícímu sprintu, který nakonec znamenal postup?

Jsme na mistrovství Evropy a říkal jsem si, že už nikdy nemusím mít takovou šanci být na šampionátu znova. Všichni jsme věděli, že v zápase s Polskem jde o všechno. Bylo potřeba se vydat na sto dvacet procent. Myslím, že plán naplnili všichni a zaslouženě tak slavíme postup.

Dvanáct minut po gólu jste přenechal místo Janu Rezkovi. Byl jste v tu chvíli rád, že pro vás povinnosti končí nebo převládalo zklamání, že nemůžete bojovat do poslední minuty a následně si postup vychutnat bezprostředně na hřišti?

Zůstal bych na hřišti rád. Ale opravdu už jsem nemohl. A na střídačce byli čerství kluci, kteří čekali na svoji šanci. Na trávníku bych byl na obtíž. Proto jsem raději řekl, že chci z placu.

Po utkání jste mezi fanoušky našel snoubenku Lindu, objali jste se a za odměnu jste dostal pusu.

Za Lindou jdu po zápase vždy. Dělal jsem to už při působení v Plzni, po přestupu do Wolfsburgu jsem na zvyku nic neměnil. I po souboji s Ruskem a Řeckem jsme se viděli. Nechci tvrdit, že jde o rituál.