Živě

Soud zamítl Valckeho odvolání proti desetiletému trestu

31. května 2019 14:22 - Ženeva

Švýcarský nejvyšší soud zamítl odvolání bývalého generálního sekretáře FIFA Jéromea Valckeho proti desetiletému zákazu působení ve fotbale za finanční machinace. Osmapadesátiletý Valcke tvrdil, že trest je přehnaný a že se mu nedostalo spravedlivého procesu před Arbitrážním soudem pro sport (CAS).

 

FAČR

Valcke navíc musí zaplatit 18 000 franků (414 000 korun) soudních výloh a dalších 20 000 franků (460 000 korun) svému bývalému zaměstnavateli FIFA.

Etická komise FIFA Valckeho v roce 2016 potrestala desetiletým zákazem a pokutou 1000 franků za machinace při prodeji vstupenek na mistrovství světa 2014, zneužívání cestovních výdajů včetně využívání soukromých letadel, a pokus o zničení důkazů. Dlouholetý pobočník bývalého prezidenta FIFA Seppa Blattera se proti sankcím odvolal k CAS, ten ale loni v červenci trest potvrdil.

Valckeho navíc vyšetřují švýcarské úřady ve dvou kriminálních případech. Bývalý generální sekretář FIFA se mimo jiné údajně při prodeji vysílacích práv na MS nechal uplácet šéfem katarské televizní společnosti BeIN Media Násirem Chelajfím, jenž mu umožňoval využívat luxusní vilu na Sardinii. Chelajfí je zároveň prezidentem klubu Paris Saint-Germain a členem výkonného výboru UEFA.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.