Rubriky:

Ostatní

Výnosy fotbalových klubů rostou, hrozbou jsou ale vysoké platy

31. května 2012 10:46 - Londýn

Navzdory ekonomické krizi ze zvyšují výnosy fotbalových klubů, které však nicméně nejsou schopny dostat pod kontrolu růst hráčských platů. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní auditorské společnosti Deloitte, která analyzovala finance klubů z pěti hlavních evropských lig za sezónu 2010/11.

 

Archiv PRÁVO

Výnosy týmů z Anglie, Německa, Španělska, Itálie a Francie vzrostly v předminulém ročníku o čtyři procenta na 16,9 miliardy eur (nyní 542 miliard korun). Deloitte však varuje, že částka vynaložená na mzdy fotbalistů se zvyšuje ještě výrazněji, oproti předchozí sezoně o 100 miliónů eur, a už překročila hranici 5,6 miliardy eur.

"Největším úkolem pro evropské kluby zůstává dostat pod kontrolu platy," uvedl Adam Bull z Deloitte. "Poměr mezd a výnosů u velkých pěti lig se za posledních pět let zvýšil ze 60 na 66 procent," dodal.

Ročník 2010/11 byl poslední, který ještě UEFA nebrala v úvahu pro kalkulaci takzvané finanční fair play. Podle tohoto pravidla musejí kluby utrácet jen tolik, kolik vydělají, jinak riskují od sezóny 2014/15 vyškrtnutí z evropských pohárů.

Platy hráčů nejvíce rostly v anglické lize

Platy hráčů nejvíce rostly v anglické Premier League, o 14 procent na 1,8 miliardy eur. Na druhou stranu má 20 tamních klubů nejvyšší zisky v Evropě - 2,5 miliardy eur.

Ve složitější situaci je španělská La Liga, která je až třetí ve výnosech (1,72 miliardy), její hráči mají ale po Premier League druhé nejvyšší platy (rovnou miliardu).

Nejvýnosnější soutěží zůstává německá bundesliga, jejíž provozní zisk se zvýšil o 25 procent na 171 miliónů eur. Například Premier League má zisk méně než poloviční, 75 miliónů eur.

"Německá bundesliga má také nejvyšší průměrnou návštěvnost v Evropě (42 100), která jí v kombinaci s rostoucími zisky z reklamy pomáhá udržet druhé místo v tabulce výnosů," uvedl Dan Jones z Deloitte. Pozici nejbližšího pronásledovatele Premier League si bundesliga pojistí díky místu navíc v Lize mistrů od sezóny 2012/2013 a padesátiprocentnímu zvýšení ceny za vysílací práva od ročníku 2013/14.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní