Rubriky:

Ostatní

Švýcarský investor chce dostavět plzeňský fotbalový stadión. Je ochoten dát miliardu

2. ledna 2013 12:57 - Plzeň

Švýcarský investor HRS chce za více než miliardu korun dostavět plzeňský městský fotbalový stadión a vybudovat v něm komerční prostory. Magistrátu už předložil podrobnou studii a model financování, podle jedné varianty by město nezaplatilo žádné peníze. Uvedl to náměstek primátora Petr Rund (ODS).

 

Jiří Berger, ČTK

Radnice se vyjádří do konce ledna. Musí prozkoumat, zda je navržený model z pohledu českého práva možný. Financování slíbila švýcarská exportní banka.

Nová hlavní tribuna pro 8000 lidí

Areál by získal novou hlavní tribunu pro 8000 diváků, dvě věže se spirálami pro vstupy na nejvyšší patra tribuny, ale hlavně obchodní provozy jako restaurace, relaxace, rehabilitace, konferenční sál a parkoviště.

Stadión by tak žil i mimo fotbalová utkání. "Chceme, aby byl využívaný každý den a ne jednou za 14 dní," řekl Rund. Investor by ho získal areál do dlouhodobého pronájmu, anebo by ho odkoupil.

Radnice předloni v prosinci dokončila nové tribuny ve východní, severní a jižní části. Zmizel atletický ovál a hřiště se posunulo o 18 metrů k hlavní tribuně. Plzeň za to zaplatila 360 miliónů, na dostavbu za minimálně 100 miliónů už ale nemá.

Komplikace v Lize mistrů

"Dnes hlavní problém spočívá v tom, že pokud Viktorka (FC Viktoria Plzeň) postoupí hlavně do Ligy mistrů, tak stadión bude muset splňovat parametry této soutěže. Může nastat komplikace, protože ne všechno máme hotové," uvedl Rund.

Nejvíce chybí zázemí pro 600 VIP hostů a pro novináře. Na Evropskou ligu dostává zatím stadión výjimky před každým zápasem, kdy ho do Plzně jezdí posuzovat komisaři UEFA.

Pracovníci radnice nyní řeknou, zda projekt vyhovuje územnímu plánu, dopravnímu napojení, sítím, vzhledem, rozsahem i náplní. "Došlo by ke stržení hlavní tribuny a jeden rok by tak Viktorka neměla standardní zázemí. Je navrženo dočasné řešení v prostoru sousedního hokejbalového hřiště, kde by byly šatny a kanceláře," řekl Rund.

Ten má pochybnosti o tom, zda jsou Štruncovy sady vhodnou lokalitou pro komerční provozovny, které by Švýcarům vydělávaly na splácení investice. Problémem by bylo také řešení parkování, které navrhují ve dvou patrech pod zemí. "Ale to je jejich podnikatelské riziko," uvedl Rund.

Kvůli tomu, že je nabídka odvážná, nechal zpracovat alternativní návrh dostavby stadiónu soukromým investorem, který by ho poté deset let užíval. "Město by také nezaplatilo ani korunu a snížily by se nám provozní výdaje," uvedl. Také tento model úřad vyhodnotí do konce ledna.

Podobný vystavěli v Curychu

HRS Real Estate AG už vybudovala například ústředí FIFA v Curychu a ve stejném městě také fotbalový stadión pro mistrovství Evropy, postavený na střeše obchodního centra. Staví také hokejové haly.

ČTK

Zrušit