Rubriky:

Ostatní

Rakouský kouč sáhl při nominaci i do druhé ligy

20. března 2003 14:16 - VÍDEŇ

Trenér rakouských fotbalistů Hans Krankl patřil v sedmdesátých letech k obávaným světovým kanonýrům, ovšem mezi svými následovníky hledá elitního střelce marně. Proto v nouzi zařadil do nominace na kvalifikační zápas s Českem (2. dubna) čtyřiatřicetiletého veterána Andrease Herzoga z vídeňského Rapidu.

 

Internet

Herzog je rakouským rekordmanem, odehrál stovku mezistátních zápasů, ale je spíše znám jako tvůrce hry. Přesto 26 gólů v národním dresu hovoří jasnou řečí. Ofenzivní kvality však současnému Rakousku opravdu velmi chybí. Poté, co se Ivica Vastic odstěhoval do Japonska a Muhammet Akagünduz si zlomil ruku, zbyl Rakušanům jen jediný útočník - Roman Wallner z Rapidu. A to je zoufale málo... Dres proto může obléci reprezentační zajíc Roland Kollman z GAK Štýrský Hradec.

Hlava ale kouče nebolí jen kvůli útoku. Problémy se totiž kupí i v brance. Stálice Alexander Manninger z AC Turín, jenž odchytal celou podzimní kvalifikaci, má pochroumané rameno. A kdo zbývá? Thomas Mandl z Austrie Vídeň, který má na kontě pouhý poločas v přátelském utkání s Norskem a naprostý zelenáč Helge Payer z Rapidu.

Brazilec zůstane doma

Ve zcela novém složení vyběhne na letenský trávník obrana. V zadních řadách chybí nejen nejzkušenější zadák Michael Baur (Hamburk), ale také Ernst Dospel a Martin Hiden, kteří také odehráli celou podzimní část kvalifikace. O tom, že Krankl skutečně nemá kam sáhnout, svědčí nominace záložníka Dietmara Kühbauera, který v reprezentaci absentuje už půldruhého roku a momentálně nastupuje jen ve druhé lize! Dvaadvacetiletého brazilského středopolaře s rakouským pasem Adrianinha, o jehož povolání se ve Vídni hodně diskutovalo, Krankl nakonec nepozval.

Krankl přiznal, že měl se sestavením mužstva velké problémy. "Byla to určitě nejtěžší nominace za dobu, co jsem u mužstva," řekl rakouský kouč, který usedl na lavičku na začátku loňského roku. "Kdybych měl pozvat jen hráče, kteří jsou opravdu ve formě, pak by na srazu byli čtyři trenéři a dva fotbalisté," mračil se trenér, v jehož nominaci se tak ocitla hned pětice úplných nováčků.

Generálka s Řeckem

Rakušané ještě letos žádný mezistátní zápas nehráli a absolvovali jen pětidenní soustředění v italském Covercianu. Generálku před cestou do Prahy absolvují 26. března ve Štýrském Hradci proti Řecku.

Rakouská nominace
Brankáři
Thomas Mandl Austria Vídeň 1/0
Helge Payer Rapid Vídeň 0/0
Obránci
Anton Ehmann GAK Graz 1/0
Thomas Flögel Austria Vídeň 29/3
Mario Hieblinger FC Klagenfurt 0/0
Emanuel Pogatetz Aarau (Švýc.) 2/0
Paul Scharner Austria Vídeň 4/0
Martin Stranzl Mnichov 1860 (Něm.) 8/0
Záložníci
Rene Aufhauser GAK Graz 8/1
Harald Cerny Mnichov 1860 44/3
Andreas Ivanschitz Rapid Vídeň 0/0
Markus Katzer Admira Mödling 0/0
Bozo Kovacevic SV Pasching 1/0
Dietmar Kühbauer SV Mattersburg 47/5
Markus Schopp Brescia (It.) 38/1
Michael Wagner Austria Vídeň 4/0
Markus Weissenberger Mnichov 1860 18/1
Útočníci
Andreas Herzog Rapid Vídeň 100/26
Roland Kollmann GAK Graz 0/0
Roman Wallner Rapid Vídeň 12/3

Za jménem hráče je klub, v lomítku počet reprezentačních utkání a gólů.

ČTK, Novinky

Zrušit