Rubriky:

Ostatní

Ostrava chce zadluženému Baníku pomoci odkupem nemovitostí

7. května 2013 13:48 - Ostrava
(Aktualizováno: 7. května 2013 14:49)

Město Ostrava chce při záchraně fotbalového Baníku upřednostnit levnější variantu odkupu stadiónu Bazaly. Ten by měl zadluženému klubu vynést zhruba sto miliónů korun a umožnit získání ligové licence i pro příští sezónu. Zastupitelé by o pomoci Baníku měli znovu jednat na mimořádném zasedání 20. května, řekl v úterý primátor Petr Kajnar (ČSSD).

 

Jaroslav Ožana, ČTK

O den později Baníku vyprší lhůta pro odvolání pro udělení licence, kterou ostravský klub jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal. Důvodem jsou především dluhy, které podle odhadů výrazně převyšují hranici 100 miliónů korun.

Ani pomoc města tak klub dluhů nezbaví, bez ní by ale nejspíš skončil v insolvenci, což by se prakticky rovnalo zániku ligového fotbalu v Ostravě.

"Stále věříme, že to s pomocí města zvládneme. Časově to bude na hraně, ale v případě kladného postoje zastupitelů na mimořádném zastupitelstvu všechno připravíme tak, abychom se stihli v termínu odvolat. Teď ale ještě čekáme na oficiální zdůvodnění licenční komise, protože ne všechny uvedené závazky vůči třetím osobám považujeme za oprávněné," řekl předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík.

Město už dlouho hledá cestu, jak Baník zachránit, ale zatím se jeho představitelé na ničem neshodli. Ještě koncem dubna se hovořilo o možnosti, že město odkoupí 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 miliónu korun, což by pro klub bylo výhodnější. Odhad ceny nemovitostí je jen 111,5 miliónu, a to ještě asi 15 miliónů ukrojí daně a transakční náklady.

Vedení města si navíc nechalo zpracovat nový znalecký posudek, takže výsledná částka může být ještě nižší. Město si také vymínilo, že provozní náklady stadiónu ve výši asi 25 miliónů korun ročně ponese nadále Baník, a údajně i to, že termín rekonstrukce stadiónu na Bazalech nebude mít žádné pevné datum.

Fotbalisty by tak za určitých okolností mohl čekat minimálně dočasný přesun do azylu na Městský stadión ve Vítkovicích.

Nákup akcií doporučovala poradenská firma PricewaterhousCoopers, která pro město zpracovávala ekonomickou analýzu a ocenění společnosti Bazaly. Primátor Kajnar ale uvedl, že město už se zabývá pouze variantou odkupu nemovitostí. "Pro město by to znamenalo majetek, který je dneska územním plánem určený jako sportoviště," řekl Kajnar.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní