Rubriky:

Ostatní

Brabec, Rada, Kadeřábek či Piták prosí rodiče: Neberte dětem jejich hru

4. dubna 2014 17:45 - Praha

Pozitivní atmosféra při fotbalových zápasech, sportovní fandění bez urážlivých gest či slov, radost i smích těch nejmenších. Tak vypadá ideální duel při klání mladých fotbalistů a fotbalistek. Ne vždy ale tomu tak je. Velmi často negativně narušují zážitky dětí na trávnících neukáznění rodiče. V boji proti tomuto nešvaru dlouhodobě pomáhá tradiční projekt Pražského fotbalového svazu pod názvem „Neberte nám naši hru“. Myšlenku unikátní akce v minulých dnech podpořili i prvoligoví fotbalisté jako Karel Piták či Erich Brabec.

 

PFS

„Hlavním cílem projektu je osvěta proti nevhodnému chování rodičů při utkáních malých dětí. Už při zápasech těch nejmenších se bohužel vyskytují jevy velmi nevhodné, jako jsou vulgarismy, křik, podněcování k nefér hře, čímž se děti dostávají pod zbytečný psychický tlak. Naším cílem je na tyto negativní jevy upozornit veřejnost a pokusit se je z pražských hřišť vymýtit. Chceme, aby rodiče své děti maximálně ve sportování podporovali, nevyčítali jim chyby, ale naopak je povzbuzovali, dále aby respektovali rozhodnutí trenéra či rozhodčího," svěřil se Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu.

Fair play hra, ale i respekt a úcta k soupeři. To jsou hlavní body, které se snaží projekt "Neberte nám naši hru" dětem vštípit. Proti minulým rokům bude ten letošní rozdělen v rámci akce Pražského fotbalového svazu na jarní a podzimní fázi. V rámci jarní fáze navštíví tým, který rodičům představuje myšlenky projektu a snaží se je přimět k podpisu tzv. Kodexu slušného rodiče, šest turnajů přípravek.

Zároveň Pražský fotbalový svaz pořádá i dva turnaje pro přípravkové kategorie, které se nesou v duchu zásad projektu. První se odehrál v neděli 30. března v pražském Braníku. Podpořit tuto akci se rozhodli i hráči z pražských prvoligových klubů. Ze Slavie Karel Piták, ze Sparty Pavel Kadeřábek, z Bohemky Erich Brabech a z Dukly Filip Rada. Podepsat Kodex slušného rodiče, stejně jako zmínění hráči, můžou rodiče a příznivci fotbalu na webu www.nebertenamnasihru.cz.

Fotbal by měl přinášet hlavně radost a zábavu

„Je mi ctí, že se mohu zapojit do projektu Neberte nám naši hru. V dnešní době, plné nejrůznějších podnětů, které útočí na děti ze všech stran, je výchovná role sportu poněkud podceňovaná. Fotbal naučí od raného věku děti zodpovědnosti, týmové spolupráci, zdravému životnímu stylu. Myslím, že by však měl přinášet především radost a zábavu, což je i smyslem této aktivity PFS," řekl Erich Brabec.

„Jako dítě jsem měl s míčem spojené chvilky největší radosti. Měl jsem štěstí na výborné trenéry a na rodinné zázemí. To je ve vývoji každého člověka mimořádně důležitá věc. O fotbale jsme se bavili i s dědou, který dříve také hrával za Spartu. Snažil se mi poradit, povzbudit mě. Dodnes spolu naše zápasy probíráme. Ale nikdy mě do ničeho nenutil, ani nikdo jiný. A věřím, že dnes je na mě pyšný," konstatoval Pavel Kadeřábek.

Na webových stránkách projektu je i názor slávistického kapitána a jednoho z patronů Karla Pitáka. „Iniciativu Neberte nám naši hru jsem podpořil moc rád. Jako otec dvou kluků a fotbalový trenér malých dětí vím, jak je sportování pro děti důležité. U začínajících fotbalistů by mělo jít především o radost, pozitivní atmosféru a fair play. Já sám se snažím, aby si moji svěřenci fotbal hlavně užívali," zdůraznil ligový záložník.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní