Rubriky:

Ostatní

První z funkcionářů FIFA byl vydán ke stíhání do USA

16. července 2015 12:03 - Bern

První ze sedmi funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace FIFA, kteří byli v Curychu zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem, byl vydán ze Švýcarska ke stíhání do USA. Federální justiční úřad dnes oznámil, že si nejmenovaného funkcionáře ve středu převzala tříčlenná americká policejní eskorta a doprovodila ho leteckou linkou do New Yorku.

 

Jan Handrejch, Právo

Švýcarský Federální justiční úřad už v minulém týdnu oznámil, že jeden ze zadržených funkcionářů souhlasil se svým vydáním do USA. Konkrétní jméno ani další podrobnosti ale neuvedl. Podle spekulací médií jde o sesazeného viceprezidenta FIFA Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů.

Sedmička funkcionářů byla zatčena 27. května v Curychu před kongresem FIFA. Důvodem jsou obvinění z rozsáhlé korupce, která vznesla americká justice. USA podaly začátkem července oficiální žádost o jejich vydání, s čímž souhlasil zatím jen jeden ze zadržených. Zbývajících šest se vydání hodlá bránit.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů z úplatkářství obviněno 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,7 miliardy korun).

ČTK

Zrušit