Rubriky:

Reprezentace

Čech: Helmu bych klidně sundal, ale nesmím

7. února 2007 09:50

Zpátky v reprezentaci je po těžkém zranění hlavy brankář Petr Čech. Opora národního týmu a anglické Chelsea cítí, že se po zranění vrací forma, obdivuje brankářskou dlouhověkost Pavla Srníčka a v rozhovoru pro Právo říká: "Dělal jsem vše pro to, abych se vrátil v co nejlepší formě."

Po pauze kvůli těžkému zranění jste zpátky v reprezentaci. Máte radost?
Těšil jsem se na kluky, protože jsem tady dlouho nebyl. Od návratu na trávník už jsem odchytal pět zápasů a každé utkání navíc, obzvlášť za národní tým, potěší.

Forma se vám vrátila možná dřív, než jste sám čekal...
Zápasový rytmus je zpátky a musím přiznat, že dobře se v bráně cítím už od druhého utkání, kterým bylo semifinále Ligového poháru proti Wycombu. S každým přibývajícím zápasem je to lepší a myslím, že momentálně jsem na tom velice dobře. Dělal jsem vše pro to, abych se vrátil v co nejlepší formě.

V sobotu jste podal skvělý výkon při ligovém zápase v Charltonu. Všichni na vás pěli chválu...
Od návratu si užívám každý zápas. Jen v tom prvním pro mě osobně ani tak nešlo o výsledek jako o to se vrátit na hřiště. Porážka v Liverpoolu mě samozřejmě mrzela, ale od té doby jsme čtyřikrát vyhráli a nedostali ani gól. Sebedůvěra a jistota přibývá.

Cítíte po návratu větší zájem médií a veřejnosti?
Tak větší zájem než o mě je o tu helmu... Ale je fakt, že všichni byli zvědaví, v jaké formě se vrátím, názory lidí byly různé. Snad jsem všem ukázal, že jsem nic neztratil.

Jak se vám chytá za obranou, která kvůli zraněním hraje v improvizovaném složení?
Myslím, že jsme se tím vypořádali velice dobře. Když hraje Ricardo Carvalho, máme tam jednoho opravdového stopera, ale třeba Michael Essien se s tím taky vypořádal výborně, i když je záložník.

Teď už se vám navíc po pauze vrátí kapitán John Terry...
Nastoupil už v posledním zápase na pár minut a za týden by snad už měl být zpátky v plné síle.

Chelsea postoupila do finále Ligového poháru, v němž se 25. února utká v Cardiffu s Arsenalem. Budete se s Tomášem Rosickým hecovat?
Už jsme se o tom bavili. Jsem strašně rád, že hrajeme zrovna proti Arsenalu, moc jsem si ho do finále přál. Tenhle zápas přitahuje skoro každého fanouška. Proti Rosovi to bude zajímavé a věřím, že šťastnější budu já.

Zápasy musíte po operaci lebky chytat s helmou. Uvědomujete si ještě, že jí na hlavě máte nebo už je to rutina?
Je něco jiného s helmou trénovat a pak chytat utkání. Cítil jsem to hlavně první dva zápasy. Od té doby jsem si zvykl, už mi to ani nepřijde.

Budete ve středu v Belgii chytat ve stejné helmě jako v klubu?
Ano, pořád v té samé. Mám povolenu jen jednu helmu a nepřipadá proto v úvahu, abych chytal v jiné.

Platí, že minimálně do konce sezóny helmu z hlavy nesundáte?
Kdyby bylo na mě, já bych jí sundal hned zítra, to není o mých pocitech. Jenže je to tak, že bez helmy nemůžu hrát fotbal, aspoň prozatím. Tak to rozhodli lékaři. Vysvětlili mi, proč jí musím nosit.

Dobíral si vás kvůli ní někdo?
Vůbec ne. Spoluhráči byli rádi, že jsem zpátky. Všichni věděli, čím jsem si prošel. Mají radost, že jsem zpátky na hřišti a vědí, že to bez helmy nejde.

V neděli došlo v Anglii k dalšímu zranění brankáře. Van der Sarovi z Manchesteru United zlomili nos...
To je holt riziko našeho povolání. Zlomený nos je dost časté zranění. Nejen u gólmanů, ale i hráčů v poli. Hlavně při hlavičkových soubojích se hráči někdy nešťastně srazí.

Co říkáte na českou brankářskou školu v Anglii, která se stále rozrůstá? Do Newcastlu se vrátil po letech Pavel Srníček, ve Fulhamu chytá Jan Laštůvka.
Čeští brankáři měli v Anglii vždycky dobrý zvuk. Mikloško, Stejskal, ale i Srníček tam už před lety zanechali výborné renomé. I kvůli tomu jsem se třeba já do Anglie dostal. Měl tam otevřenou cestu i Jarda Drobný, jenže jemu to angažmá nevyšlo kvůli zranění. Honza Laštůvka se začíná prosazovat moc dobře a doufám, že mu to vydrží. Jsme spolu v kontaktu.

A s Pavlem Srníčkem?
Potkali jsme se spolu, když jsme hráli s Newcastlem, vyměnili jsme si telefonní čísla. Sledoval jsem ho při rozcvičce a musím říct, že je na tom úplně stejně, jako když byl jedničkou v nároďáku. Klobouk dolů. Ten věk na něm vůbec není znát.

Srníček se vrátil do Newcastlu v téměř devětatřiceti letech. Pokud ho budete následovat, máte podstatnou část kariéry teprve před sebou...
No, když nebudu pokračovat jako v roce 2006, tak doufám, že se toho věku v bráně taky dožiju...

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit