Rubriky:

Reprezentace

Nominační pro a proti, aneb jak Bílek reprezentaci pro EURO vybíral a jak argumentoval

15. května 2012 10:04 - Praha

Jména svých třiadvaceti vyvolených pro evropský šampionát už trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek vyřkl a navíc potvrdil, že při závěrečné nominaci 29. května ke korekturám dojde pouze v případě zranění. O čem kouč přemýšlel nejvíc, když dával kádr dohromady? Jaké dilema řešil? Nad kým váhal? A jak k nominaci nakonec dospěl? Podívejte se, jak argumentoval a co k jednotlivým otázkám řekl...

 

Milan Malíček, Právo

O HUBNÍKOVĚ NEPOHODĚ  -  „Viděl jsem ho ze všech reprezentantů asi nejčastěji. Doplatil na vyloženě špatné jaro berlínské Herthy a její zoufalou bilanci, několikrát se přimotal k vlastní brance, nebo situacím, z nichž padl gól. Není pro něho jednoduché v Hertě hrát, ale když byl zdravý, nastupoval pravidelně a patřil k nejlepším."

O VOLBĚ MEZI SUCHÝM A RAJNOCHEM - „K výkonnosti Suchého jsme měli v úvodu kvalifikace výhrady, v poslední době však šla nahoru. V sestavě Spartaku Moskva má pevné místo. Je to perspektivní fotbalista s přehledem a dobrou rozehrávkou, a proto dostal přednost před Rajnochem."

O SLOŽENÍ STOPERSKÉ DVOJICE - „V hlavě ho mám. Ze čtyř stoperů dva vyberu."

O ABSENCI POSPĚCHA - „Pospěch s námi sice absolvoval většinu kvalifikace a odváděl dobrou práci, ale Rajtoral je moderním pravým bekem, a proto dostal přednost."

O VYŠKRTNUTÍ ŠTAJNERA - „Na téma Štajnera jsem několikrát mluvil. Byl pro mě až další alternativou pro případ, že by se někdo z dvojice Rosický - Kolář zranil. Ti dva mají moji absolutní důvěru, o čemž Štajner od začátku věděl."

O LEGIONÁŘÍCH Z WOLFSBURGU - „O Jiráčkovi jsem vůbec nepochyboval. V Irsku se v přípravě zranil, což se promítlo do jeho pozice v klubu, ale pro mě představoval nominační jistotu od začátku. Polák začal ve Wolfsburgu hrát pravidelně, podával velmi dobré výkony, ale když jsem s ním o nominaci na EURO mluvil, odmítl ji s tím, že se chce soustředit na hru v klubu. Respektoval jsem jeho přání."

O BAROŠOVI JAKO JEDNIČCE - „Je pro mě útočníkem číslo jedna. V Galatasaray mu uškodilo zbytečné vyloučení, ale i tak se do hry dostával a zápasovou zátěž absolvoval."

O DAŠICH TŘECH ÚTOČNÍCÍCH - „Máme Pekharta, který si v závěru kvalifikace počínal velice dobře, Necida, jenž po zranění a půl roku trvající absenci v poslední době v CSKA Moskva pravidelně nastupoval, a i když se střelecky neprosazoval, je pořád útočníkem s velmi dobrým zakončením a hladem po gólech. Dalším je pak Lafata, takže máme čtyři útočníky, z nichž můžeme vybírat."

O PLZEŇSKÉ PĚTICI - „Viděl jsem ji v akci mockrát a jsem s její výkonností spokojen. A nejen s tím, co Plzeňáci předváděli na jaře! Výkonnost si udržují už druhým rokem, což je výhoda, neboť se to pochopitelně projevuje na souhře. Na Pilaře byl sice vyvíjen tlak, že nehraje jako na podzim, ale i on si výkonnost udržuje."

O ABSENCI ČECHA A PLAŠILA NA SOUSTŘEDĚNÍ - „Čech hraje v sobotu finále Ligy mistrů a proto na soustředění bereme Grigara jako čtvrtého gólmana. Ale to jen pro případ, že by někdo z tria Čech, Laštůvka, Drobný nebyl pro šampionát k dispozici.  S Plašilovým Bordeaux jsme byli domluveni, že náš reprezentant bude uvolněn v případě, že jeho klub vypadne ze hry o evropské poháry. Bordeaux o účast v nich ale bude bojovat ještě o víkendu, takže Plašil se k nám připojí až v týdnu."

O FORMĚ REPREZENTANTŮ - „Jsem spokojený, protože většina hráčů má dobrou formu, Čech, Rosický a Plašil dokonce výbornou. Věřím, že si ji hráči udrží a že během soustředění v Rakousku a přípravných zápasů s Izraelem a Maďarskem ji ještě vylepšíme, abychom na EURO odjeli co nejlépe nachystáni."

Nominace české fotbalové reprezentace na soustředění před mistrovstvím Evropy v Polsku a na Ukrajině:    
Post Hráč Klub Starty Góly
Brankáři Petr Čech Chelsea 89 0
  Jaroslav Drobný Hamburk 5 0
  Jan Laštůvka Dněpropetrovsk 1 0
  Tomáš Grigar Teplice 2 0
Obránci František Rajtoral Plzeň 1 0
  Tomáš Sivok Besiktas 24 3
  Theodor Gebre Selassie Liberec 8 0
  Roman Hubník Hertha Berlín 20 2
  Daniel Pudil Cesena 22 2
  Michal Kadlec Leverkusen 33 7
  Marek Suchý Spartak Moskva 3 0
  David Limberský Plzeň 7 0
Záložníci Petr Jiráček Wolfsburg 6 1
  Tomáš Rosický Arsenal 85 20
  Tomáš Hübschman Šachtar Doněck 41 0
  Daniel Kolář Plzeň 9 1
  Jaroslav Plašil Bordeaux 70 6
  Jan Rezek Famagusta 12 3
  Václav Pilař Plzeň 7 1
  Milan Petržela Plzeň 9 0
Útočníci Milan Baroš Galatasaray 87 40
  David Lafata Jablonec 16 2
  Tomáš Necid CSKA Moskva 25 7
  Tomáš Pekhart Norimberk 9 0
Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace