Rubriky:

Reprezentace

Kanonýr se dočkal. Už žádné paběrkování, proti Ukrajincům nastoupí Lafata v základu

15. srpna 2012 13:32 - Lvov

Dlouho čekal na pořádnou šanci. Dnes večer se jí nejlepší ligový střelec a člen Klubu kanonýrů David Lafata konečně dočká. V přípravě proti Ukrajincům se totiž objeví v základní sestavě české fotbalové reprezentace. „Nechť z toho ale nikdo nevyvozuje, že se tím pádem stává jedničkou mezi útočníky i pro zářijovou kvalifikaci v Dánsku,“ pravil ve Lvově trenér národního týmu Michal Bílek.

 

Jan Handrejch, Právo

Reprezentační starty počítal zatím David Lafata na minuty. Až teď ve Lvově přichází jeho chvíle. Nastoupí v základní sestavě a bude se moci ukázat.

„Od kvalifikačního zápasu o EURO v Českých Budějovicích proti Lichtenštejnsku nedostal příležitost. Chci ho proto vidět v akci od prvních minut," vysvětloval svůj tah trenér Bílek, který musí před vstupem do kvalifikace řešit problém s nedostatkem útočníků. Baroš se reprezentace vzdal, Necid je po operaci, stejně jako Chramosta, na něhož kouč také pomýšlel.

„Mám vlastně jen dva klasické útočníky. Pehkart nastupoval v baráži a zvládal ji dobře, Lafata ovšem šanci nedostal. Teď ji má," prozrazoval Bílek, co ho vedlo k sázce na jabloneckého snajpra. „Tím ale není řečeno, že se stává mezi útočníky jedničkou," upozorňoval okamžitě.

Připravený jsem pokaždé, říká Lafata

Lafata přijal zprávu se stejným klidem, s jakým vysedával na lavičce po celou dobu, kdy s národním týmem jezdí a na trávník se dostává výjimečně. Na evropském šampionátu si třeba nezahrál vůbec. „Já byl a jsem připravený pokaždé. Vždy ale záleželo jen na trenérovi a taktice, jakou zvolil. Na tom, zda se mu do zamýšlené koncepce hodím," přiznával Lafata, pro něhož představovalo jistý handicap i to, že reprezentace sázela na hru s jedním útočníkem. A on byl a je přece jen typologicky jiným hráčem, než jednička v Bílkových očích Baroš.

„Jsme jiní, ale já to jako handicap neberu. Vždy záleží na tom, co trenér od útočníka očekává," míní Lafata. Ve Lvově v poslední přípravě na kvalifikaci proti Ukrajincům od něho bude reprezentační kouč očekávat přesvědčivý výkon a hlavně góly.

„Baroše a jeho branky bude těžké nahradit. Bude nejen na mně jako útočníkovi, ale na nás všech, abychom to svedli. V posledních zápasech se to mužstvu dařilo, takže chceme v tomto trendu pokračovat," ujišťuje Lafata, že se šance chopí a udělá vše pro to, aby v základní sestavě zůstal. Třeba i za tři týdny v kvalifikační premiéře o postup na MS 2014 v Dánsku.

Zdeněk Pavlis (Lvov), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace