Sparta v deseti udolala Slavii

Téměř pět let čekají fotbalisté pražské Slavie na vítězství v derby se Spartou a nedočkali se ani v celkově 259. vzájemném souboji. Na Strahově nenašli na důslednější tým z Letné recept i přesto, že Sparta hrála od první půle v deseti. Svěřenci trenéra Kotrby naopak dvakrát překonali gólmana Černého a po zásluze se vrátili na druhé místo tabulky.

Radost fotbalistů Sparty po zaslouženém vítězství v derby se Slavií.

Přes šestnáct tisíc diváků na Strahově vidělo od začátku utkání pohledný útočný fotbal odpovídající atmosféře derby. Na obou stranách to od začátku jiskřilo, Kouba v brance Sparty už ve čtvrté minutě sahal pro míč do klubka hráčů po Kolouškově centru. Záhy vysunul Kolouška dlouhým pasem téměř z poloviny hřiště Bejbl, ex-liberecký kanonýr ale z první pálil zcela mimo.

Naproti tomu útoky Sparty vypadaly slibněji, Černý vyrážel prudkou střelu pronikajícího Štajnera a vzápětí byl na místě při ráně Sivoka. Aktivita Sparty se vyplatila už ve 12. minutě, když Latka za hranicí šestnáctky zkosil Juna a Vladimír Labant našel z přímého kopu skulinu v levém spodním rohu Černého brány.

Kouba vyběhl příliš daleko

Slavia se začala výrazněji prosazovat před branku Sparty až v druhé polovině poločasu, před Koubou náhle vyrostl Kalivoda, vicemistr Evropy z roku 1996 ale jeho střelu lapil. V 37. minutě se už slávisté radovali z vyrovnání, střelec Kuka byl ale v milimetrovém ofsajdu.

Krátce před koncem první půle přišel pro Spartu šok. Kouba vyběhl proti Pitákovi až za hranici šestnáctky, pokus o lob zblokoval loktem a verdikt sudího Pučka byl nemilosrdný - červená karta. Na hřiště tak naskočil náhradní brankář Bičík, černého Petra dostal Jiří Štajner.

Sparta trestala i v oslabení

Ve druhém poločasu se Slavia ani proti deseti neprosazovala tak, jak by potřebovala, ze hry dokonce měla víc Sparta. Dlouhým sólem se blýskl Poborský, o chvíli později se ocitl ve slibném úniku Jun, neměl ale komu centrovat.

Bičík v brance Sparty hasil vážnější šanci až v 60. minutě, kdy reflexivně vyrazil prudkou střelu mířící skrz klubko hráčů k levé tyči. Slavia na důsledně bránící Letenské nemohla najít zbraň a brejky hostujícího celku nakonec vedly k druhému gólu. Labant rozehrával po faulu standardní situaci před šestnáctkou domácích, ze shluku slávistů se vynořila Kováčova hlava a Černý se po míči natahoval marně - 0:2.

S ubíhajícím časem byla na domácím celku znát čím dál větší nervozita, útok Slavie byl stále bezzubý a když už se Piták nadějně prosadil do šestnáctky, odkopl mu míč Johana. Disciplinovanější Sparta hrála až do závěrečného hvizdu to, co potřebovala a zaslouženě si odvezla ze Strahova tři body.

Letenští se v tabulce posunuli na druhé místo před Slavii, na vedoucí Ostravu ztrácejí pět bodů. Baník bude mít příležitost svůj náskok zvýšit už v pondělí, kdy jej v dohrávce kola hostí Plzeň.

Jiří Kotrba, trenér Sparty: "Tohle vítězství jsme moc potřebovali. Dokázali jsme vyhrát i v deseti, když jsme proměnili dvě standardní situace. Udělali jsme minimum chyb Museli jsme změnit způsob hry a nedali jsme Slavii šanci na kvalitní rozehrávku.."

Josef Csaplár, trenér Slavie: "Prohra nás moc mrzí. Měli jsme v úvodu dvě šance, ale nedali jsme je, Sparta ano. To, že jsme hráli proti deseti, jsem neviděl jako výhodu. Soupeř se semkl, měli jsme to těžké a nedokázali jsme si se situací poradit. Jdeme dál ,prohráli jsme první zápas ze čtrnácti jarních.

Slavia - Sparta 0:2 (0:1)
Branky: 12. Labant, 71. Kováč. Rozhodčí: Puček - Gulajev, Amler. ŽK: Józsi, Jefferson Luis - Hübschman, Kováč. ČK: 44. Kouba (Sparta). Diváci: 16.156.
Slavia: Černý - L. Došek (76. Lukeš), Latka, Müller, Józsi - Piták, Bejbl, Koloušek, Švec (46. Jefferson Luis) - Kuka, Kalivoda (80. Hašler). Trenér: Csaplár.
Sparta: Kouba - Pergl, Hübschman, Johana, Labant - Poborský, Kováč, Sivok, Michalík (90. Voříšek) - Štajner (45. Bičík), Jun (82. Rezek). Trenér: Kotrba.