Budějovický Lafata zařídil hattrickem výhru v Plzni

PLZEŇ

Zmar plzeňských fotbalistů v nejvyšší české soutěži se v sobotu jenom prohloubil. Viktorii v domácím zápase proti Českým Budějovicím nestačilo ani dvojí vedení zařízené útočníkem Sieglem, který hrál jubilejní 400. ligový zápas. Plzeň prohrála 2:4 a hrdinou zápasu se stal hostující útočník David Lafata, autor hattricku. Plzeň prohrála v první lize pošesté za sebou.

S první ligou se v Plzni přišla rozloučit zoufale nízká návštěva, ale po dlouhé době mohlo mít necelých osm stovek nejvěrnějších diváků z výkonu domácího týmu občas alespoň trochu radost. Západočeši od začátku zmáčkli Dynamo na jeho polovině a už ve třetí minutě musel proti střele ligového debutanta Vaněčka reflexivně zakročit gólman Seman.

Za osm minut už domácí jásali: Švejnoha chytrým obloučkem přehodil budějovickou obranu, Jež si pro míč sběhl až k brankové čáře a jeho zpětnou přihrávku zblízka doklepl do branky Siegl - domácí útočník tak svojí letošní šestou brankou oslavil jubilejní 400. start v nejvyšší soutěži. Plzeň byla dál při chuti a v 21. minutě hlavičkoval po Petroušově centru do břevna Jež.

Jihočeši začali hrozit až ve druhé části úvodního dějství. Adamův trestný kop nejprve proletěl těsně vedle, pak po rychlém brejku nedokázali Ticháčka překonat ze skvělých šancí postupně Kulič, Lafata a Adam. Budějovičtí se tak dočkali až v nastaveném čase prvního poločasu - Knakal ve vápně stáhl Chlebka a Lafata svým letošním dvanáctým gólem z penalty vyrovnal.

Lafatův gól Plzeň na začátku druhého poločasu evidentně vykolejil a její platonický tlak Budějovice až na sérii standardních situací prakticky neohrozil. Hosté se naopak po deseti minutách připomněli nebezpečným brejkem, který zakončoval přízemní střelou Pončák. Ale v 64. minutě zápas dostal nečekaně nový náboj.

Jež báječně přešel přes tři hostující hráče, jeho tvrdou ránu z dvaceti metrů Seman jen vyrazil a dobíhající Siegl přesnou dorážkou vrátil domácím vedení. A za tři minuty domácí kanonýr vystrašil Semana navíc další ostrou jedovkou.

Zdálo se, že Plzeň si už výhru ujít nenechá a po šesti zápasech bez vítězství oslaví plný bodový zisk. Jenže deset minut před koncem domácí trestuhodně otevřeli obranu, Pončák našel centrem z pravé strany Lafatu a ten hlavou neomylně vyrovnal. Zdrcení Plzeňané se ani nestačili vzpamatovat z vyrovnání a po čtyřech minutách je stihla další pohroma. Rozehrávku gólmana Ticháčka vystihl Matoušek, krásnou přihrávkou našel Lafatu a budějovický hrdina střelou do prázdné branky oslavil hattrick. V závěru obrat ještě dokončil střídající útočník Martin Smíšek.

Plzeň -  České Budějovice 2:4 (1:1)
Branka: 13. a 64. Siegl - 45. z pen., 80. a 84. Lafata, 90. Smíšek. Rozhodčí: P. Šuniar - J. Šuniar, Suchý (všichni SR). ŽK: Knakal, Švejnoha, Procházka - Kulič, Chlebek, Pončák, Smíšek. Diváci: 786.
Plzeň: Ticháček - Kukol (64. Šíma), Knakal, Zakopal, Petrouš - Jež, Procházka (85. Blaha), Barteska, Švejnoha, Vaněček - Siegl. Trenér: Cipro.
Budějovice: Seman - Pončák, Horejš, Homoláč, Leština - Vozábal, Chlebek, Adam (68. Smíšek), Dvořák - Lafata (85. Plocek), Kulič (58. Matoušek). Trenér: Tobiáš.