Moldavsko zdolalo Rakušany, Nizozemsko Bělorusko

Moldavsko, středeční soupeř českých fotbalistů, si v sobotním kvalifikačním utkání na vlastním hřišti poradil s týmem Rakouska. Frunza v 60. minutě rozhodl zápas jedinou brankou. Nizozemci si poradili s Bělorusy 2:0 a ujali se vedení v naší třetí skupině.

Hakan Sükür z Turecka (vpravo) bojuje s Mariánem Zemanem ze Slovenska v kvalifikačním zápase o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2004, který se hrál 7. června v Bratislavě.

V prvním poločase soustředěná obrana Bělorusů Nizozemce do ničeho nepustila a když navíc ve druhém poločase přišel na hřiště záložník Hleb, začala se karta obracet. Aby nepříznivý vývoj pro oranžové  zastavil, musel trenér Advocaat zvednout z lavičky náhradníků Overmarse. Ten byl na hřišti sotva dvě minuty, když uplatnil svou pověstnou rychlost, přehnal se kolem tří obránců a otevřel skóre.

O chvíli později zpečetil výhru jeho spoluhráč z Barcelony Kluivert, který tím v historické tabulce střelců o jednu branku přestihl Bergkampa, s nímž se dosud dělil o prvenství. Kluivert má na kontě 38 branek a v závěru mohl přidat další, jenže jeho hlavičku zastavilo břevno.

Moldavsko udeřilo z brejku

Rakušané promarnili tři velké šance, zato domácí se z brejku nemýlili. A to jim chyběli oba nejlepší útočníci Kleščenko i Dadu. Na konci gólové akce byl Frunza. V tabulce si Moldavané připsali první body a na dnešního soupeře jim chybí jen tři body. Prohra Kranklova týmu znamená, že na první místo zbyli prakticky jen dva kandidáti: fotbalisté České republiky a Nizozemska.

Nečekané vítězství Finů

Fotbalistům Srbska a Černé Hory, kteří jsou nástupníky bývalé Jugoslávie, se účast na příštím turnaji v Portugalsku opět vzdálila. Dnes prohráli v Helsinkách 0:3 a na první Wales v deváté skupině ztrácejí už sedm bodů. Finy postrčil k nečekaně hladkému vítězství Mihajlovič, který odehrál jen necelou půlhodinu a pak viděl červenou kartu. Ještě do poločasu využil početní výhodu Kolkka a Forssel po něm přidal třetí gól.

Němci si vezou ze Skotska bod

V Glasgowě skončilo první vzájemné měření sil bývalých kolegů z Leverkusenu Vogtse a Völlera remízou. Skotové s Vogtsem na trenérské lavičce urvali proti Němcům bod za remízu 1:1 a udrželi si reálnou šanci na postup na šampionát. Bobic nejdřív zblízka potrestal nedůslednost skotských obránců, ale mnohem snadnější cestu ke gólu měl na druhé straně Miller. Za obranu si naběhl na bleskově rozehraný přímý kop a Kahn proti němu neměl šanci.

K překvapení se schylovalo v Dublinu, ale Irové nakonec Albánii porazili s vypětím všech sil 2:1. Těsnou výhru jim ve druhé minutě nastavení daroval vlastním gólem Aliaj.

Střelnice na Ukrajině

Sedm branek padlo ve Lvově, kde se Ukrajinci trápili s Arménií. Ševčenko sice dvěma góly skóre otočil, ale soupeř znovu vyrovnal a rozhodl teprve Fjodorovův gól ze třetí minuty nastavení.

Dvojnásobné vedení neudrželi ani Belgičané a stálo je to výhru v Bulharsku. Soupeř se bez Balakova trápil, ale remíza mu stačí k tomu, aby se udržel na prvním místě. ¨

V sedmé skupině se vedení znovu chopili Turci díky výhře na Tehelném poli. Bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu zajistil vítězství gólem ve 12. minutě Nihat. Okanovu střelu v šestnáctce stačil slovenský brankář König vyrazit, na pohotový volej hráče San Sebastianu však nestačil.

Výsledky

1. skupina:

LA VALLETTA: Malta - Kypr 1:2 (0:1) Branky: 73. Dimech - 22. z pen. a 53. Konstantinu. Rozhodčí: Brugger (Rak.). ČK: 22. Darmanin (Malta). Diváci: 2600.

ANTALYA (Turecko): Izrael - Slovinsko 0:0 Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 2500.

2. skupina:

CRAIOVA: Rumunsko - Bosna a Hercegovina 2:0 (0:0) Branky: 46. Mutu, 88. Ganea. Rozhodčí: Bossen (Niz.). Diváci: 36.000.

KODAŇ: Dánsko - Norsko 1:0 (1:0) Branka: 5. Grönkjaer. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 41.824.

3. skupina:

TIRASPOL: Moldavsko - Rakousko 1:0 (0:0) Branka: 60. Frunza. Rozhodčí: da Silva (Portug.). Diváci: 7500.

Sestavy: Moldavsko: Hmaruc - Katinsus - Priganjuk, Testimitanu - Olexici, Ivanov, Čebotaru, Kovalčuk, Boret (69. Andriuta) - Rogačov (78. Patula), Frunza (85. Valuta).

Rakousko: Mandl - Scharner (80. Eder), Ehmann, Stranzl, Dospel (57. Cerny) - Schopp, Aufhauser, Flögel, M. Wagner (70. Wallner) - Kirchler, Haas.

MINSK: Bělorusko - Nizozemsko 0:2 (0:0)    Branky: 62. Overmars, 68. Kluivert. Rozhodčí: Övrebö (Nor.).Diváci: 15.000.

Sestavy: Bělorusko: Tumilovič - Ostrovskij, Lavrik, Luchvič, Štanjuk (90. Omeljančuk) - Šunejko (75. Kovba), Bělkevič, Kulčij, Gurenko - Romaščenko (51. Hleb), Kutuzov.

Nizozemsko: van der Sar - Reiziger (46. Bosvelt), F. de Boer, Stam, van Bronckhorst (60. Overmars) - Seedorf, van Bommel, Cocu, Zenden - Kluivert, van Nistelrooij (75. van der Vaart).

4. skupina:

SERRAVALLE: San Marino - Švédsko 0:6 (0:1) Branky: 16., 59. a 70. Jonsson, 52. a 85. Allbäck, 53. Ljungberg. Rozhodčí: Delevič (Jug.). Diváci: 2900.

BUDAPEŠŤ: Maďarsko - Lotyšsko 3:1 (0:1) Branky: 51. a 59. Szabics, 86. Gera - 38. Verpakovskis. Rozhodčí: Merk (Něm.) ČK: 62. Juhár (Maď.). Diváci: 5000.

5. skupina:

GLASGOW: Skotsko - Německo 1:1 (0:1) Branky: 69. Miller - 22. Bobic. Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 52.000.REYKJAVÍK: Island - Faerské ostrovy 2:1 (0:0) Branky: 49. H. Sigurdsson, 89. T. Gudmundsson - 62. R. Jacobsen. Rozhodčí: Liba (ČR). Diváci: 6038.