Ruská dvacítka nakonec vybojovala páté místo

HELSINKY

Hořkým zklamáním skončil pro ruské juniory světový šampionát ve Finsku. Obhájci titulu vypadli ve čtvrtfinále s Finskem a nakonec vyválčili alespoň páté místo, když ve svém posledním duelu na mistrovství přehráli v neděli těsně výběr Slovenska 3:2.

Bezbranková první třetina do Helsinek příliš vzruchu nepřinesla a ačkoliv se Slováci třikrát bránili v početní nevýhodě, gólman Halák si připsal jen osm zásahů. Udeřilo až na začátku druhého dějství, kdy Rusové dvakrát překvapili soupeře během 63 sekund.

Nejprve využil zakrytého výhledu slovenského brankáře Kazionov a vzápětí skóroval Semin. Slovenský výběr stihl ještě do konce třetiny snížit, když se při přesilovce zapsal na listinu střelců Branislav Fábry.

Pětiminutovou výhodu nevyužili

Početní výhody využili ale i ruští reprezentanti. V 50. minutě potrestal vyloučení Meszároše opěvovaný talent Ovečkin, který zvýšil na 3:1. Slováci sice o chvíli později opět snížili na rozdíl jediné branky, druhý gól Fábryho byl však zároveň posledním, který slovenský výběr na šampionátu vstřelil.

Svěřenci trenéra Frühaufa totiž nevyužili ani pětiminutové přesilovky, kterou jim ve čtyřiapadesáté minutě nabídl Ovečkin, jenž za faul surový loktem zároveň putoval předčasně do šaten. Slovenské mužstvo se ale v závěru utkání nedostalo do potřebného rytmu a nic na soupeře nevymyslelo.

Juniorský šampionát ve Finsku uzavře v pondělí finále a zápas o bronz. O zlaté medaile se utkají hráči USA s Kanadou (18 hodin), třetí příčka připadne vítězi duelu Finko - Česko (14).

MS '20' - o 5. místo:
Rusko - Slovensko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 23. Kazionov (Krikunov), 24. Semin (Kornějev), 50. Ovečkin (Kornějev, Pestunov) - 39. B. Fábry (Bulík), 51. B. Fábry (Meszároš, Š. Ružička). Rozhodčí: Šindler - Barvíř (oba ČR), Ljungqvist (Švéd.). Vyloučení: 5:6, navíc Ovečkin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1.
Rusko: Chuďjakov - Kornějev, Grot, Gimajev, Spiridonov, Ťuljapkin, S. Karpov, Kosmačev, Ježov - Ovečkin, Pestunov, Škotov - I. Krikunov, Malkin, Anšakov - Šafigulin, Koževnikov, Jermolin - Kazionov, Semin. Trenér: Rafail Išmatov.
Slovensko: Halák - Baranka, Meszároš, Stehlík, M. Hruška, M. Gavalier, Líška, Senko - Baláž, Šagát, Biermann - Pokrivčák, Špirko, Troliga - B. Fábry, Bulík, Š. Ružička - Blaho, Kútny. Trenéři: Jozef Frühauf, Róbert Spišák.