Rubriky:

Hokej

Legendární ruský hokejista Ragulin zemřel

18. listopadu 2004 16:37 - MOSKVA

Ve věku 63 let zemřel v noci ze středy na čtvrtek bývalý vynikající ruský hokejový obránce a reprezentant sovětské sborné Alexander Ragulin. Příčinou jeho úmrtí byly údajně srdeční problémy, nepomohla mu ani okamžitá lékařská pomoc. Poslední rozloučení s hokejovou legendou se uskuteční v pondělí 22. listopadu v Zimním paláci sportů CSKA v Moskvě.

 

www.khimik.ru

V průběhu své oslnivé kariéry získal Ragulin jako jediný hokejista planety deset titulů mistra světa, třikrát se v letech 1964, 1968 a 1972 radoval z olympijského zlata a devětkrát z prvenství v ruském šampionátu. Před dvěma lety se dohodl na spolupráci se Zlínem, pro něhož pracoval jako skaut.

Rodák z Moskvy, který hrál v roce 1972 v zápasech tzv. Série století mezi Sovětským svazem a Kanadou, začínal nejvyšší soutěž v Chimiku Voskresensk. V roce 1997 byl uveden ho Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

"Alexander Ragulin byl hvězdou mezi hokejovými obránci šedesátých let, málokterý z útočníků se s ním pustil do soubojů u hrazení nebo před brankou. Jeho smrt nás všechny hluboce ranila," konstatoval předseda IIHF René Fasel.

Fyzicky skvěle disponovaný zadák proslul tvrdou střelou a zejména svými konstruktivními a defenzivními schopnostmi. V srdcích tuzemských fanoušků navždy zůstanou zejména jeho neúprosné souboje s Jaroslavem Holíkem. Ten na něho přesto vzpomíná v dobrém.

Holík: Ragulin doplatil na neúprosný dril v mládí

"Na ledě jsme si nedarovali vůbec nic. On by se pořád jenom pral. Byl strašně silný, udělaný. Co my spolu svedli bitev," zapátral v paměti Holík v rozhovoru pro server hokej.cz. Ragulina prý naposledy viděl během juniorského mistrovství světa v Moskvě a domnívá se, že vliv na jeho předčasný odchod mohly mít i tehdejší obrovské dávky v přípravě.

"Patřil ke generaci ruských hráčů, kteří strašně trénovali, a přitom si neodpírali alkohol. Strhali ho stejně jako jiné. Když se podíváte na sestavu sborné ze šedesátých let, zjistíte, že řada hráčů už není mezi námi. Tehdejší systém se snažil z hokejistů získat maximum. Oni trénovali, podstupovali dril, a když pak přestali hrát, byli na tom mizerně. Stát se o ně nepostaral, mnozí končili v sociální nouzi," připomněl Holík nelehký osud řady někdejších sportovních idolů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej


Výsledkový mix:

Extraliga ledního hokeje
23.1.2018 11. kolo Liberec - Jihlava Liberec - Jihlava Odloženo
NHL
Dnes Las Vegas - Pittsburgh Las Vegas - Pittsburgh 2:1
Dnes Edmonton - Nashville Edmonton - Nashville 0:4
Dnes Colorado - Florida Colorado - Florida 2:1
Dnes Calgary - San Jose Calgary - San Jose 2:3
Dnes Arizona - Tampa Bay Arizona - Tampa Bay 1:4
Dnes Winnipeg - Chicago Winnipeg - Chicago 1:5
Dnes St. Louis - Anaheim St. Louis - Anaheim 1:3
Dnes Minnesota - Toronto Minnesota - Toronto 2:0
Dnes Montreal - New Jersey Montreal - New Jersey 2:1 pp
Dnes Philadelphia - Buffalo Philadelphia - Buffalo 2:1
Dnes Columbus - NY Islanders Columbus - NY Islanders 6:4
Dnes Boston - Washington Boston - Washington 3:5
Včera Vancouver - Nashville Vancouver - Nashville 1:7
Včera Detroit - Boston Detroit - Boston 2:3 pp
Včera Ottawa - NY Rangers Ottawa - NY Rangers 3:2
Včera NY Islanders - Dallas NY Islanders - Dallas 2:5
zítra 01:00 Buffalo - Carolina Buffalo - Carolina
zítra 01:00 New Jersey - Dallas New Jersey - Dallas
zítra 01:00 NY Rangers - Los Angeles NY Rangers - Los Angeles
zítra 01:30 Detroit - Toronto Detroit - Toronto
zítra 04:00 Vancouver - San Jose Vancouver - San Jose