Rubriky:

Hokej

Jágr: Když přijmeme platový strop, byla stávka zbytečná

21. června 2005 19:43

Od světového šampionátu v ledním hokeji ve Vídni uběhlo už hodně vody, legendární malíček Jaromíra Jágra ale stále není v pořádku. O tom, jak letošního mistra světa štve sádra na ruce a jak se mu nelíbí vyjednávání o osudu NHL, hovoří Jágr v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Kdy se už zbavíte sádry na malíčku levé ruky?
V pátek jsem byl znovu na rentgenu a ten ukázal, že malíček stále není v pořádku. Do týdne by mi ale snad měli sundat tu velkou sádru a dát jen malou na jediný prst. Už se těším, až mě toho doktoři zbaví úplně.

Nezvyklou modrou barvu sádry jste si vybral sám?
Vůbec jsem to nemohl ovlivnit. Před operací na Malvazinkách mě uspali a když jsem se probudil z narkózy, už jsem to takhle měl.

Jste trpělivý pacient?
Nečekal jsem, že se to léčení tak protáhne. Samozřejmě jsem si nemyslel, že hned po mistrovství světa bude prst v pořádku, ale děsně mě štve, jak mě ta ruka omezuje.

Co vám dělá největší potíže?
Spoustu věci musím dělat jen pravou rukou. Nedokážu jíst příborem, těžko se mi obléká, nemohu se pořádně umýt a mohu zapomenout, že bych třeba při současných vedrech skočil do bazénu. Hlavně bych už rád začal trénovat, ale to taky nejde.

S bolavou rukou nemůžete ani běhat?
Ne, protože jsem si nedávno při fotbale v Mladé Boleslavi natáhl sval na noze. Takže mohu zatím jen posilovat břicho, ve třiatřiceti letech jsem úplný lazar. Nelituji se ale, řada lidí je na tom zdravotně hůř a já vím, že každý úspěch něco stojí.

Máte nějaké čerstvé zprávy o situaci v NHL?
Osud příští sezóny v zámoří je stále dost nejasný, nikdo nemá zcela přesné informace, ale mě vyjednávání zástupců hráčské asociace s vlastníky klubů zklamalo. Do stávky jsme šli proto, aby nebyly platové stropy a teď na ně ještě rádi kývneme.

Vy jste proti přijetí platového stropu 36 miliónů dolarů?
Nikdo neví, jak by to mělo být nastavené. Když ale přijmeme platové stropy, byla stávka zbytečná a jen jsme ztratili rok. Jsem přesvědčen, že hráči i většina vlastníků chtěla hrát, ale pár majitelů bylo proti, protože prodělávali a získali Bettmana na svou stranu.

Nepřekvapila vás neústupnost i solidarita majitelů?
Po bitvě je ale každý generál, ale fakt jsem to nečekal. Říkali jsme si, že poleví, jenže oni ukázali hodně tvrdý postoj.

Myslíte, že má vedení hráčských odborů v čele s Goodenowem ještě důvěru všech hokejistů z NHL?
Těžko říci, jak by hlasování o nich dopadlo a zda by platila proklamovaná soudržnost hráčů. Teď, když jednání snad směřují do finiše, by nemělo smysl volat po personálních změnách, ale jestliže se v říjnu nezačne hrát, mohou se dít různé věci.

Pokud nezačne NHL, čeká vás pokračování angažmá v Omsku. Prezident klubu Potapov nyní přiletěl lákat české hráče do Avangardu, mluvil jste s ním o tom?
Sešli jsme se jen půl hodiny v Praze, ale to bylo ještě předtím než mluvil s Petrem Čajánkem a dalšími kluky, takže vážně nevím, jak pochodil. Přiznal mi, že je v obtížné situaci, protože řada kluků čeká na vývoj situace v NHL a Rusové by zase chtěli uzavírat kontrakty na celou sezónu.

Stihl jste navštívit Omsk při nedávné reklamní akci v Rusku?
Ne, byl jsem jen v Moskvě, ale bylo to tam výborně zorganizované. Hlavní náplní byl trénink malých dětí. Když člověk nemá s trénováním zkušenosti, tak to není vůbec jednoduché. Nevěděl jsem třeba, po jak dlouhé době mám udělat přestávku a tak. Takže jsem jim dal pořádně zabrat. Za odměnu jsem se capartům podepsal vše, co přinesli.

Mluvilo se i o triumfu reprezentace na světovém šampionátu?
Spousta lidí se mě tam ptala, jestli bychom to ve finále měli těžší s Ruskem, kdyby porazilo Kanadu. Ale na to se těžko odpovídá. Rusové sice byli jediní, kteří nás porazili, ale v boji o zlato by to s nimi byl určitě jiný zápas a sborná si vše pokazila sama zpackanou první třetinou v semifinále.

Co vám nejvíc utkvělo v paměti z oslav vídeňského zlata?
Velikým zážitkem bylo přijetí lidmi v Praze, právě pro takové emoce hokej hraju.

Pohár pro mistry světa putuje mezi hráči vítězného mužstva, už jste ho měl taky doma?
Ještě ne, ale snad na mě kluci nezapomněli. Zlatou medaili z Vídně mám doma na poličce a kdykoli se na ni podívám, vzpomenu si, jak dlouho jsem na ni čekal a vy novináři jste mi to pořád předhazovali. Šampionát byl pro mě dlouho zakletý, něco jako pro Lendla Wimbledon. Mám radost, že jsem se na rozdíl od něj dočkal.

Plánujete ještě návštěvu tenisového Wimbledonu?
Chtěl jsem jet zase podpořit Radka Štěpánka, jako na French Open. Myslím, že to na turnaji v Londýně dotáhne daleko. Bohužel se tam nedostanu a závěr turnaje se kryje s prostějovskou akcí Jágr teamu.

Jak se vůbec těšíte na oslavy výročí vzniku Jágr teamu?
Když jsme to v roce 1995 rozjížděli, vůbec jsme nekoukali tak dopředu, že by ty letní aktivity mohly vydržet deset let. V Prostějově se chystá při oslavě velká show, kterou bude točit i televize, mohlo by to být příjemné setkání s řadou zajímavých lidí.

Letní akce Jágr teamu nabízejí nejen hokej, ale i další sportovní aktivity, jak si při nich věříte?
Bowling neumím, ve fotbale jsem hroznej, tenis jsem nehrál dva roky a golfu jsem na rozdíl od řady spoluhráčů nepropadnul. Snad jedině ten hokej mi trošku jde.

Martin Kézr, Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej


Výsledkový mix: