Sparta udolala Vítkovice až v prodloužení

Až v prvním prodloužení letošního play-off udolali hokejisté Sparty Vítkovice. Ostravané byli dlouho lepším týmem, ale chybami se připravili o cennou výhru. V závěru třetí části nabídli špatným střídáním Spartě přesilovku, ta ji využila a vynutila si prodloužení. V tom pak Šrek rozhodl, i když hosté proti brance ostře protestovali.

Hosté poukazovali na to, že gólu předcházel nedovolený atak na brankáře Pince. Videorozhodčí ovšem trefu uznal a Sparta se tak mohla radovat.

Vítkovice hrály zodpovědně v obraně a směle v útoku, čímž Spartu zaskočily a Bříza měl víc práce než protějšek Pinc. V přesilovkách Irgl i Krayzel zblízka ohrožovali domácí svatyni, ale nejstarší hráč na ledě byl pokaždé připraven. Na začátku druhého dějství obstál i tváři v tvář Míkovi.

HVĚZDA ZÁPASU
Vítkovicím patřila většina zápasu, naděje Sparty držel nad vodou brankář Petr Bříza. Několika skvělými zákroky udržel Pražany ve hře a nakonec jim vydatně pomohl k prvnímu úspěchu v sérii.
KLÍČOVÝ OKAMŽIK
Krátce před třetí sirénou Vítkovice špatně střídají. Sparta následnou přesilovou hru využívá a zápas jde do prodloužení. Vítkovičtí lehce nabídli domácím šanci, těžko se pak zlobit na sudí, kteří označili Šrekův gól v nastaveném čase za regulérní.

Pražský celek se s velkými obtížemi probíjel do útočného pásma, do vedení mu pomohla až  první početní výhoda za faul Zápotočného. Seman před brankou neuhlídal Chabadu, který tak měl čas k dorážce Tonovy střely.

Vítkovice ani obdržený gól nezlomil, dál je zdobila ofenzivní aktivita a po Tomáškově akci se puk otřel o horní tyčku. Sparta těžce hledala správný herní rytmus, s vypětím sil se ubránila při Markově trestu a tři vteřiny po návratu hříšníka na led pohotově srovnal Turek, když zužitkoval Jurečkovu přihrávku. Ještě radostněji mohlo být na střídačce hostí po Šrekově minele, jenže Padělkovo sólo Bříza kryl.

Hosté cítili šanci na úspěch, po Tomáškově střele z úhlu získali ve skóre navrch a Spartu svazovala útočná bezradnost. Jenže Vítkovice špatně střídaly a v jednu chvíli měli v poli šest hráčů. Trest byl pro ně krutý, Marek v přesilovce poslal zápas do prodloužení. V něm po 4 minutách a 8 sekundách trefil Šrek prázdnou vítkovickou branku, z níž byl odtlačen gólman Pinc.

Sparta Praha - Vítkovice 3:2 v prodl.
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 1:0. Branky a nahrávky: 28. Chabada (Ton), 55. Marek (L. Procházka, Šimíček), 65. Šrek - 35. Turek (Jurečka), 47. M. Tomášek (J. Štefanka, Černošek). Rozhodčí: Kolísek, Šindler - Chytil, Unzeitig. Vyloučení: 4:4, navíc J. Štefanka (Vítkovice) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4908. Stav série: 1:0.
Sparta: Bříza - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Šrek, Kuboš, Srdínko - Ujčík, Broš, Chabada - Ton, Marek, Tomajko - Špilár, Šimíček, Bartečko, od 52. min. navíc J. Šindel, D. Vrbata. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Vítkovice: Pinc - Jurečka, Černošek, Seman, Zápotočný, Pavel Kumstát, Rimmel - P. Míka, Burger, Krayzel - I. Padělek, Turek, P. Hubáček - Irgl, J. Štefanka (58. Olesz), M. Tomášek. Trenéři: Svozil a A. Tomášek.