Česko - Lotyšsko 4:3Debutant Kubát zařídil vítězný křest Zimního stadiónu Jana Marka

Jindřichův Hradec

Českým hokejovým reprezentantům se první přípravný zápas před mistrovstvím světa ve Švédsku a Finsku vydařil. V rámci Euro Hockey Challenge porazili v Jindřichově Hradci Lotyšsko 4:3. Vítězství zajistil domácím 129 sekund před koncem základní hrací doby obránce Karel Kubát. Odveta se hraje ve čtvrtek od 18:15 znovu v Jindřichově Hradci.

Čeští hokejisté se radují ze vstřelení gólu do sítě Lotyšska.

Slavnostní buly zápasu obstarala před vyprodaným hledištěm Lucie Marková v náručí s téměř dvouletým synem Honzíkem v náručí. Právě po jejím muži Janu Markovi, tragicky zesnulém mistru světa z roku 2010, byl stadión v Jindřichově Hradci ve středu slavnostně pojmenován.

Národní tým jakoby nabuzen ceremoniálem zpočátku dokázal Lotyše přebruslit a v první třetině získal dvougólový náskok zásluhou Vrány. Útočník pražského Lva otevřel skóre po přihrávce Tomáše Rachůnka z rohu. Vzápětí měl velikou příležitost zvýšit české vedení Gulaš, ale druhá trefa v Jučersově síti přišla až z druhé české přesilovky. Po Kubátově střele dostal puk do sítě zase pohotově dorážející Vrána.

Ještě za bezbrankového stavu se ale Kovář v brance musel vypořádat s dorážkou Pavlovse i šancí Saulietise. Před první cestou do kabin pak dostal další příležitost k vyniknutí, když zastavil šanci Indrašise v oslabení. Mělo to být varování. Ve druhé třetině lotyšský celek hodně zlepšil napadání, předčil český tým v pohybu i střelecky a herní aktivita hostů se promítla rovněž ve skóre.

Lotyši ve druhé části srovnali stav

Nejprve potrestali Kolářovo vyloučení a pak se naplnilo pravidlo: nedáš, dostaneš. Střelu Ivana Rachůnka vykopnul Jučers se štěstím betonem a hned z protiútoku bylo vyrovnáno, když se trefil Bajaruns. Těsně před koncem druhé třetiny pak jeden ze čtyř debutantů Kubát orazítkoval tyčku lotyšské branky.

Český tým ale ztráta dvoubrankového náskoku psychicky nepoznamenala a na začátku třetího dějství vrátil domácím vedení gólovou dorážkou Pech, když z pravé strany nebezpečně vystřelil starší z bratří Rachůnků. Jenže hned o tři minuty později zase houževnatí Lotyši srovnali krok, když se na brankovišti prosadil jejich nejnebezpečnější hráč Indrašis.

Poslední slovo ale patřilo docela agilnímu českému týmu, necelé tři minuty před koncem byla na konci útočné kombinace Kubátova gólová střela. O výhru pak domácí nepřipravila ani lotyšská přesilovka v závěru, umocněná ještě power play soupeře.

Euro Hockey Challenge:
Česko - Lotyšsko 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 11. Vrána (T. Rachůnek), 14. Vrána (Sekáč, Kubát), 43. Pech (Gulaš, I. Rachůnek), 58. Kubát (T. Rachůnek, Mojžíš) - 27. Indrašis (Cipulis, Sotniek), 35. Bajaruns (K. Jass), 46. Indrašis (Jekimovs, Jerofejevs). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4000 (vyprodáno).
ČR: Jakub Kovář - Krejčík, Nakládal, Mojžíš, Kolář II, Trončinský, Kutlák, T. Voráček, Kubát - Irgl, Novotný, Svačina - Gulaš, Koukal, I. Rachůnek - Tenkrát, Pech, Kašpar - T. Rachůnek, Vrána, Sekáč. Trenér: Slavomír Lener.
Lotyšsko: Jučers - K. Redlihs, Sotnieks, Cibulskis, M. Jass, Jakovlevs, Porejs, Jerofejevs - Meija, Štals, Cipulis - Jekimovs, Indrašis, Keninš - Saulietis, Širokovs, Pavlovs - Bajaruns, Bičevskis, K. Jass. Trenér: Ted Nolan.