Plekancovy body Montrealu k výhře nepomohly, Hašek vychytal nulu

NEW YORK

Dominik Hašek vychytal v sobotním utkání NHL hokejistům Detroitu vítězství 3:0 v Dallasu. Čisté konto udržel dvaačtyřicetiletý český brankář v této sezóně podruhé, celkově v kariéře už poosmasedmdesáté. Na Haška v utkání mířilo 22 střel domácích hráčů, výhru Rudým křídlům zajistily góly Rafalského, Clearyho a Franzéna, který se v poslední minutě trefil do prázdné branky.

"Nuly jsou vždycky něco zvláštního. Navíc v Dallasu se mi nikdy moc nedařilo, o to je to čisté konto hezčí," prohlásil Hašek, jenž si připsal 375. vítězství v kariéře a posunul se na 11. příčku historických tabulek před Johna Vanbiesbroucka.

Hašek na konci ledna oslaví už 43. narozeniny, na ledě však i podle spoluhráčů působí stále svěžím a čerstvým dojmem. "Každý den to vidíme. Je pořád ohromně soutěživý, stále nesnáší, když dostane gól, i když jde jen o trénink," řekl obránce Niklas Lidström.

Detroit zaznamenal jednatřicátou výhru v 42 zápasech a vytvořil tak nový klubový rekord. Naopak Dallas poprvé po čtyřech letech prohrál čtyři zápasy za sebou. "Je to frustrující, to bez debat. Musíme se s tím vypořádat a zabrat," konstatoval kouč Stars Dave Tippett.

Plekanec zářil, výhru ale nevyčaroval

Třemi body za gól a dvě asistence se blýskl český útočník Tomáš Plekanec z Montrealu. Další branku domácího mužstva přidal jeho krajan Roman Hamrlík, Canadiens však nakonec podlehli Washingtonu 4:5 v prodloužení.

Plekanec otevřel skóre už v třetí minutě v přesilové hře, v druhé třetině po jeho přihrávce zvýšil Kosticyn. Další desetiminutovka ale patřila hostům, kteří otočili skóre na 3:2.

Montreal v třetím dějství dokázal dvakrát vyrovnat. Nejprve se trefil Hamrlík, na další Ovečkinův gól pak odpověděl po Plekancově asistenci Kovaljov. Čeští hráči se tak podíleli na všech brankách Canadiens.

Nakonec však dva body získal hostující Washington. V druhé minutě prodloužení rozhodl zápas na ledě druhého celku Severovýchodní divize Green po přihrávce Tomáše Fleischmanna.

Jágr si připsal asistenci, jeho tým přesto prohrál

Třetí porážku za sebou utrpěli hokejisté New Yorku Rangers, kteří podlehli na ledě Edmontonu 2:3 po samostatných nájezdech. Na oba góly Oilers přihrál Aleš Hemský, který se vrátil do sestavy po pěti vynechaných zápasech kvůli zranění kolena. Jaromír Jágr, kapitán Rangers, kteří ani na sedmý pokus neuspěli v duelu se soupeřem ze Západní konference, si připsal asistenci u vyrovnávací trefy Chrise Druryho sedm sekund před koncem třetí třetiny.

V penaltovém rozstřelu ani jeden z českých kanonýrů neuspěl, jako jediný proměnil nájezd domácí útočník Sam Gagner, který rozhodl penalty už počtvrté v sezóně. Edmonton vyhrál v samostatných nájezdech celkově už pojedenácté a v této disciplině nemá v NHL konkurenci.

Parádní přestřelku viděli diváci v Los Angeles, odkud si výhru 6:4 odvezli Calgary Flames. Hosté vedli po dvou třetinách 3:1, domácí Kings ale během deseti minut třetí třetiny třemi góly otočili skóre ve svůj prospěch. Závěr však patřil opět hostům, kteří dvěma góly v rozmezí 110 sekund zvrátili vedení na svou stranu, pojistku pak přidal trefou do prázdné branky při power-play Kristian Huselius.

Skvělou formu potvrdili hokejisté Pittsburghu, kteří porazili Floridu 3:0 a připsali si šesté vítězství za sebou. K výhře vykročili už v úvodu první třetiny, kdy se trefili Tyler Kennedy a Jevgenij Malkin, třetí gól přidal v poslední třetině Sidney Crosby.

Toronto ztroskotalo na Niittymäkym

Pantery nezachránil ani Tomáš Vokoun, který předvedl 28 úspěšných zákroků. "Za vše mluví nasazení obou týmů. Po pěti nebo deseti minutách zápasu mohlo být rozhodnuto a nikdo by se nemohl divit," prohlásil český gólman. S kritikou vůči vlastním spoluhráčům tradičně nešetřil. "Musíme ocenit hru soupeře, hrál výborně. Ale o tom to není. Jde o to, jak jsme hráli my," naznačil Vokoun.

Ani neuvěřitelných 56 střel nestačilo Torontu, aby odvrátilo porážku 2:3 s Philadelphií. Maple Leafs si totiž vylámali zuby na famózním výkonu brankáře Letců Antera Niittymäkiho, který pustil jen dvě rány Matse Sundina a připsal si 54 úspěšných zákroků.

"Vyhrál nám zápas, o tom není pochyb," řekl útočník Flyers Mike Richards, jenž necelé tři minuty před koncem třetí třetiny vstřelil vítězný gól. "Niitty podal ďábelský výkon. V brance by se stavěl na hlavu, jen aby neinkasoval," doplnil Jeff Carter, autor druhé branky Flyers.

Tampa prohrála posedmé za sebou

Už na sedm zápasů se protáhla série porážek hokejistů Tampy, kteří nedokázali v Ottawě udržet vedení 3:1 a nakonec prohráli 3:4 v prodloužení. "Takhle je to teď s námi pořád. Ale nelitujte nás. Sebelítost je to poslední, co potřebujeme," uvedl kouč Lightning John Tortorella.

Tampa vedla 3:1 od 24. minuty po trefě Jana Hlaváče, ještě do druhé přestávky však snížil svou druhou brankou v zápase Randy Robitaille. V úvodu třetí části vyrovnal Dany Heatley a obrat Senators dokonal v 64. minutě Mike Fisher.

Ottawa uspěla i díky tomu, že za celý zápas neměla jediného vyloučeného hráče. Rozhodčí Kelly Sutherland a Don Van Massenhoven udělili pouze dva menší tresty hráčům Tampy. "Mezi druhou a třetí třetinou jsem se jich ptal, jak to, že jsme ještě neměli žádnou přesilovku. Odpověděli mi, že Ottawa ještě neudělala žádný faul," řekl Tortorella. "Nepamatuju se, že bych někdy zažil zápas, v němž bychom neměli přesilovou hru."

Erat přispěl k výhře Nashvillu

Martin Erat přispěl jedním gólem k výhře Nashvillu nad Minnesotou 4:1. Predators už v druhém zápase za sebou vykročili k vítězství třemi góly v úvodní třetině, kdy se trefili Gelinas, Hamhuis a Dumont. Jediný gól Wild vstřelil v druhém dějství Parrish, v 48. minutě pak gólový účet uzavřel Erat svou jubilejní desátou brankou v sezóně.

Po čtyřech porážkách se konečně dočkali vítězství hokejisté Colorada, kteří porazili New York Islanders 2:1 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v třetí minutě nastavení slovenský útočník Marek Svatoš.

Montreal - Washington 4:5 v prodl. (1:0, 1:3, 2:1 - 0:1)
Branky: 3. Plekanec, 28. Kosticyn (Plekanec), 43. Hamrlík, 52. Kovaljov (Plekanec) - 29. a 47. Ovečkin, 32. Backström, 39. Gordon, 62. Green (Fleischmann). Zásahy brankářů: Price 29/24 - Kölzig 27/23 . Diváci: 21 273.
Dallas - Detroit 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 4. Rafalski, 51. Cleary, 60. Franzén. Zásahy brankářů: Smith 22/20 - Hašek 22/22.  Diváci: 18 584.
Boston - New Jersey 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
Branky: 15. Axelsson, 19. Wideman (Krejčí), 20. Sturm, 40. Savard - 5. Zubrus (Eliáš), 38. Oduya, 51. Zajac. Zásahy brankářů: Thomas 45/42 - Weekes 25/21 . Diváci: 17 565.
Toronto - Philadelphia 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)
Branky: 45. a 52. Sundin (na první Kubina) - 11. Downie, 17. Carter, 58. M. Richards. Zásahy brankářů: Raycroft 32/30 - Niittymäki 56/54.  Diváci: 19 412.
Ottawa - Tampa Bay 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 20. a 37. Robitaille, 45. Heatley, 64. Fisher - 6. St. Louis (Prospal), 12. Lecavalier, 24. Hlaváč. Zásahy brankářů: Emery 19/16 - Holmqvist 27/23.  Diváci: 20 108.
Pittsburgh - Florida 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 5. Kennedy, 7. Malkin, 58. Crosby. Zásahy brankářů: Conklin 35/35 - Vokoun 31/28 . Diváci: 17 090.
St. Louis - Carolina 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 13. Stempniak. Zásahy brankářů: Legace 27/27 - Leighton 19/18.  Diváci: 19 150.
Nashville - Minnesota 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 7. Gelinas, 9. Hamhuis, 19. Dumont, 48. Erat - 24. Parrish. Zásahy brankářů: Ellis 30/29 - Harding 30/26 . Diváci: 17 113.
Colorado - NY Islanders 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 40. Leopold, 63. Svatoš - 4. Jackman. Zásahy brankářů: Theodore 24/23 - DiPietro 39/37 . Diváci: 17 154.
San Jose - Columbus 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Branky: 22. a 43. Rissmiller, 24. Bernier (M. Michálek) - 49. Murray, 51. Fjodorov. Zásahy brankářů: Nabokov 23/21 - Leclaire 15/13, Norrena 4/3.  Diváci: 17 496.
Phoenix - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Doan, 34. Reinprecht, rozhodující nájezd Mueller - 3. Getzlaf, 23. Weight. Zásahy brankářů: Bryzgalov 31/29 - Giguere 34/32.  Diváci: 16 159.
Edmonton - NY Rangers 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 32. Stoll (Hemský), 52. Horcoff (Hemský), rozhodující nájezd Gagner - 49. Girardi, 60. Drury (Jágr). Zásahy brankářů: Garon 31/29 - Lundqvist 25/23.  Diváci: 16 839.
Los Angeles - Calgary 4:6 (0:2, 1:1, 3:3)
Branky: 27. Frolov, 43. Stuart, 45. Nagy, 51. Kopitar - 4. a 55. Langkow, 54. a 60. Huselius, 3. Regehr, 34. Iginla. Zásahy brankářů: LaBarbera 26/21 - Kiprusoff 34/30.  Diváci: 18 118.