Průcha nasměroval Phoenix k výhře,Eliáš a Frolík dali vítězný gól

NEW YORK

Hokejista Petr Průcha nasměroval Phoenix ve středečním utkání NHL dvěma góly k výhře 6:3 na ledě Toronta a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Sedmadvacetiletý útočník vstřelil úvodní dvě branky utkání a odstartoval kanonádu Coyotes, kteří se prosadili čtyřikrát ve druhé třetině.

Hokejista Phoenixu Petr Průcha (16)po souboji s hráčem Toronta Mikem Komisarkem.

Výhru Phoenixu pak podtrhl gólem do prázdné branky Radim Vrbata, jenž se trefil ve čtvrtém utkání po sobě. U všech tří branek českých střelců si asistenci připsal Martin Hanzal. "Ať už v našem, nebo jejich pásmu, všude se to hemžilo jejich hráči. Byl jich plný led a vedle nich jsme vypadali opravdu špatně," uvedl obránce Toronta Jeff Finger, který si připsal tři záporné body za účast na ledě při soupeřově brance. Maple Leafs jsou navzdory letnímu posílení obrany nejvíce inkasujícím týmem NHL a figurují na předposledním místě v soutěži.

Naopak Phoenix i přes nejistou budoucnost a nedůvěru odborníků, kteří ho v předsezonních prognózách řadili i na poslední místo v lize, si počíná skvěle. Zvítězil v sedmi z posledních devíti utkání a nachází se na jedenácté příčce o šest bodů zpět za vedoucím Washingtonem.

"Trenér Tippett ví, co dělá a je schopný každému přesně vysvětlit jeho úkoly a co po něm chce. To nám usnadňuje práci," chválil kapitán Shane Doan kouče Dava Tippetta, jenž převzal Phoenix těsně před startem soutěže po rezignaci Wayna Gretzkého.

Hokejista New Jersey Patrik Eliáš (26) střílí gól Montrealu. foto: ČTK/AP/Rich Schultz

Michael Frolík rozhodl 81 sekund před koncem základní hrací doby o výhře Floridy 4:3 nad Atlantou. Panthers v utkání promarnili i díky dvěma asistencím Pavla Kubiny tříbrankový náskok, ale talentovaný český útočník strhl desátým gólem v sezoně vítězství na stranu Floridy. V dresu Panthers skóroval po akci Rostislava Olesze i Radek Dvořák, který jako třináctý český hráč vstřelil 200. gól v základní části NHL. Úspěch Panterů podpořil dvaceti zásahy gólman Tomáš Vokoun.

Frolíkova gólová dorážka ze závěru utkání byla pro Floridu částečnou satisfakcí za předchozí dva letošní vzájemné zápasy. V prvním z nich šest sekund před koncem 60. minuty rozhodla Atlanta o výhře 4:3, ve druhém vstřelila vyrovnávací gól v předposlední minutě a následně zvítězila v nájezdech. I nyní Thrashers mocně dotahovali, když v rozmezí 38. až 47. minuty vyrovnali z 0:3 na 3:3.

"Z nějakého zvláštního důvodu letos hrajeme nejlíp ve třetí třetině. Už jsme se několikrát dokázali v této části vrátit do zápasu a nakonec ho i vyhráli. Nejsme na pozicích zaručujících play off, tak se musíme snažit získat co nejvíce bodů," řekl útočník Atlanty Vjačeslav Kozlov. V brance Thrashers dostal před Ondřejem Pavelcem opět přednost Johan Hedberg.

Eliáš zařídil výhru New Jersey

V závěru utkání zařídil i Patrik Eliáš výhru New Jersey 2:1 nad Montrealem. Český útočník zlomil nerozhodný stav 1:1 v 58. minutě, když nadvakrát dopravil kotouč za záda brankáře Careyho Price a stejně jako Průcha s Frolíkem byl Eliáš oceněn titulem první hvězda utkání.

"Snažil jsem se puk dostat do rohu kluziště, ale nedostal jsem ho dostatečně daleko od naší branky. On byl na správném místě. Dobré týmy se tlačí do branky, aby daly gól, což Eliáš udělal," řekl Price.

Eliáš, který vynechal úvodních 13 zápasů kvůli rehabilitaci po dvou letních operacích kyčle a třísel, utvořil údernou trojici s Brianem Rolstenem a nováčkem Vladimírem Žarkovem a v posledních čtyřech utkání skóroval čtyřikrát.

"Poslední čtyři nebo pět zápasů se cítím opravdu velmi dobře. Noha už mě tak moc nebolí a mohu více trénovat, abych vylepšil fyzickou kondici a vytrvalost. Hodně jezdím na kole a na výdrži i rychlosti je to znát," uvedl Eliáš, jenž vítěznou trefou zpříjemnil brankáři Martinu Brodeurovi vyrovnání rekordu NHL v počtu odchytaných zápasů (1029), který držel Patrick Roy.

Kdo nedostane gól, nemůže prohrát

"On nás udržel ve hře o výhru v řadě zápasů, v nichž jsme zdaleka nepředváděli svůj nejlepší hokej. Je příjemné mu to vrátit vítězným gólem," řekl český útočník.

Snaha útočníka Caroliny Raye Whitneyho dopřát Tuomu Ruutuovi první hattrick kariéry mohla skončit špatně. Za stavu 4:2 při power play Dallasu se snažil najít Ruutua a vybídnout ho ke zkompletování hattricku, místo toho ale soupeř snížil. "Říkal jsem mu, že až příště bude mít prázdnou branku, tak ať raději střílí," řekl brankář Cam Ward. Na druhý pokus už byla jejich spolupráce úspěšná a poslední tým soutěže zvítězil 5:3.

Pravidla, že kdo nedostane gól, nemůže prohrát, se drží hokejisté Chicaga. V minulém utkání přehráli Tampu Bay 4:0, tentokrát porazili St. Louis 3:0. Obrana Blackhawks už nekapitulovala 141 minut a s průměrem 1,96 inkasovaných gólů na zápas je nejlepší v lize. Nulu v minulém zápase vychytal Antti Niemi, nyní se těšil po 27 úspěšných zásazích z čistého konta Cristobal Huet a jsou od roku 1983 první brankářskou dvojicí, která ve dvou po sobě jdoucích zápasech neinkasovala.

New Jersey - Montreal 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 37. Pikkarainen, 58. Eliáš - 13. Moen. Střely na branku: 27:18. Diváci: 12 178.
NY Rangers - NY Islanders 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 60. Lisin - 15. Sim, 57. Comeau. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 200.
Carolina - Dallas 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
Branky: 7., 45. a 60. T. Ruutu, 5. J. Jokinen, 13. E. Staal - 16. Ott, 29. Morrow, 59. Eriksson. Střely na branku: 29:27. Diváci: 13 954.
Toronto - Phoenix 3:6 (0:1, 2:4, 1:1)
Branky: 22. Mayers, 40. Kessel, 50. Ponikarovskij - 14. a 21. Průcha (na obě Hanzal, na druhou Vrbata), 28. Fiddler, 33. Bissonnette, 37. Upshall, 60. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 30:29. Diváci: 19 088.
Ottawa - Buffalo 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 19. Picard, 59. Fisher. Střely na branku: 28:22. Diváci: 16 917.
Florida - Atlanta 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky: 7. Weiss, 9. Dvořák (Olesz), 23. McCabe, 59. Frolík - 38. Kovalčuk (Kubina), 42. Antropov, 47. Kozlov (Kubina). Střely na branku: 29:23. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval tři branky ze 23 střel a úspěšnost zásahů měl 86,96 procenta. Diváci: 11 672.
Chicago - St. Louis 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 15. Brouwer, 18. Campbell, 37. Hossa. Střely na branku: 35:27. Diváci: 21 137.
Vancouver - Anaheim 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 18. H. Sedin, 43. Bernier - 12. Ryan, 31. Getzlaf, 56. S. Koivu. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18 810.