Eliáš přihrál na tři góly, Devils srovnali krok s Philadelphií

NEW YORK

Hokejisté New Jersey zvítězili v druhém utkání úvodního kola play-off NHL nad Philadelphií 5:3 a vyrovnali stav série na 1:1. Výraznou měrou se na výhře Devils podílel český útočník Patrik Eliáš, který přihrál na tři góly a byl vyhlášen druhou hvězdou večera.

Radost Patrika Eliáše (26) z New Jersey.

Trenér Ďáblů Jacques Lemaire po nezdaru v prvním utkání přeházel všechny formace. Eliáše postavil vedle Zacha Pariseho a Dainiuse Zubruse a toto trio zaznamenalo dohromady šest bodů. Zařídilo i vítězný gól na 4:3, který vstřelil Zubrus čtyři minuty před koncem třetí třetiny. Eliáš a spol. se skoro na minutu usadili v útočném pásmu, Zubrus a Parise se v rozhodujícím okamžiku natlačili před branku a společnými silami dorazili puk do sítě.

Pojistku v podobě pátého gólu přidal v poslední minutě trefou do prázdné branky při power play Flyers Ilja Kovalčuk, který oslavil vůbec první výhru v play-off v kariéře. "Je to parádní pocit, o tom celé play-off vlastně je. Věřil jsem, že se nám to dneska povede. Tvrdě jsme makali, a i když jsme dvakrát prohrávali, dokázali jsme to otočit," uvedl Kovalčuk.

Colorado pětkrát vedlo, přesto se San Jose prohrálo

Nerozhodný stav 1:1 je po pátečních zápasech také v sériích Pittsburgh - Ottawa a Phoenix - Detroit. Penguins porazili Senátory 2:1, když gól a přihrávku zaznamenal Sidney Crosby, Rudá Křídla díky hattricku Henrika Zetterberga uštědřila Kojotům porážku 7:4.

Rovněž San Jose dokázalo proti Coloradu srovnat stav série na 1:1. Nejlepší tým Západní konference se ale na výhru 6:5 v prodloužení pořádně nadřel. Colorado během zápasu i zásluhou branky Milana Hejduka pětkrát vedlo, Žraloci popáté srovnali až 32 vteřin před koncem třetí třetiny. V šesté minutě nastavení pak svou druhou trefou v utkání rozhodl Setoguchi.

Nashville překvapil v Chicagu

Jako poslední vstoupili do play-off hokejisté Chicaga a Nashvillu a v prvním duelu byli úspěšnější hosté, kteří zvítězili 4:1. Hrdinou večera se stal útočník J. P. Dumont, který v třetí třetině dvěma góly otočil skóre z 0:1 na 2:1. Zbylé dvě branky vstřelili Predátoři v závěrečné minutě při power-play domácích, autorem té poslední byl český útočník Martin Erat.

"Naše hra trochu skřípala, ale šťastný vyrovnávací gól v třetí třetině nás postavil na nohy," prohlásil trenér Nashvillu Barry Trotz, jehož tým si na jedenáctý pokus připsal historicky první vítězství v play-off na hřišti soupeře. "Věděli jsme, že pokud chceme v této sérii uspět, musíme venku vyhrát. Díky dobrému výkonu v třetí třetině se nám to dnes podařilo," dodal Trotz.

Dumont se na vyrovnávací gól skutečně nijak nenadřel. Pouze bekhendem nahodil od mantinelu puk na branku, ten dvakrát poskočil na ledě a k překvapení všech se od tyčky odrazil až za záda nešťastného gólmana Anttiho Niemiho. "Dnes nám pomohlo štěstí, ale pořád víme, že máme co dělat s velmi silným soupeřem," uvedl Dumont.

Výsledky 1. kola play-off NHL:
Východní konference - 2. zápasy:
New Jersey - Philadelphia 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Branky: 3. Parise (Eliáš), 24. White, 34. Greene (Eliáš), 56. Zubrus (Eliáš), 60. Kovalčuk - 10. Asham, 16. Giroux, 39. Pronger. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 625. Stav série: 1:1.
Pittsburgh - Ottawa 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 9. Crosby, 56. Letang - 1. Regin. Střely na branku: 31:20. Diváci: 17 132. Stav série: 1:1.
Západní konference - 1. zápas:
Chicago - Nashville 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
Branky: 30. Kane - 42. a 51. Dumont, 60. Smithson, 60. Erat. Střely na branku: 26:26. Diváci: 22 256. Stav série: 0:1.
Západní konference - 2. zápasy:
Phoenix - Detroit 4:7 (1:0, 2:3, 1:4)
Branky: 11. Yandle (Hanzal, Vrbata), 28. Wolski, 30. Lombardi, 50. Doan - 27., 54. a 60. Zetterberg, 31. a 58. Filppula, 29. Dacjuk, 43. Abdelkader. Střely na branku: 31:39. Diváci: 17 386. Stav série: 1:1.
San Jose - Colorado 6:5 v prodl. (1:1, 3:3, 1:1 - 1:0)
Branky: 28. a 66. Setoguchi, 20. Malhotra, 24. Blake, 40. Nichol, 60. Pavelski - 21. a 46. Stewart, 2. Cumiskey, 25. Hejduk, 38. Yip. Střely na branku: 52:22. Diváci: 17 562. Stav série: 1:1.