Hašek vychytal výhru v prodloužení, Turek zraněn

NEW YORK

Také ve svém druhém startu po návratu do NHL slavil Dominik Hašek vítězství. Detroit se představil na ledě Ottawy a na začátku druhé třetiny vedl přesilovkovými góly Tomase Holmströma a Steva Yzermana už 2:0.

Jenže už za 64 sekund po Yzermanově brance snížil Jason Spezza a ještě před polovinou zápasu překonal Haška v přesilovce Radek Bonk. "Rozhodčí hodně vylučovali," poznamenal útočník Rudých křídel Brendan Shanahan, "Myslím, že tam bylo i několik chybných výroků na obě strany."

Více přesilovek hrál však nakonec Detroit, celkem osm proti pěti ottawským, a také rozhodnutí přišlo v početní výhodě hostů. Na konci třetí minuty prodloužení potrestal vyloučení domácího obránce Zdena Cháry tvrdou střelou obránce Nicklas Lidström. Chárovi zbývaly v tu chvíli do návratu na led pouhé tři sekundy.

"Dnes musíte mít dobrou přesilovku a důležité je samozřejmě i oslabení, to vám může vyhrávat zápasy," řekl Lidström. "Pracovali jsme na tom minulý týden v tréninku a v úvodních dvou zápasech se nám to vyplatilo," dodal.

Turek odstoupil s otřesem mozku

Nešťastný sobotní večer prožil Roman Turek, který vydržel v brance Calgary v utkání proti San Jose jen necelých třiadvacet minut. V čase 22:43 najel před jeho branku z leva Alyn McCauley a střelou pod břevno dostal hosty do vedení 2:1. Poté se již nestačil vyhnout ležícímu gólmanovi a při snaze jej přeskočit zavadil bruslí o Turkovu hlavu.

Oba hokejisté zůstali několik minut ležet na ledě a museli být ošetřeni. McCauley byl nakonec schopen odejít z ledu po svých a vrátil se do utkání, Turek však utrpěl otřes mozku a musel přenechat své místo Jamie McLennanovi. Ten už do konce zápasu nepustil gól a položil tak základ k obratu Flames na konečných 3:2. Turek v zápase zaznamenal 10 zákroků a pustil dva góly. Zatím není známo, kdy bude opět schopen nastoupit.

Jágr 1+1

Slovák Ronald Petrovický přispěl dvěma góly k výhře Atlanty ve Washingtonu 4:3, jednalo se o první vítězství Thrashers na ledě Capitals v historii. Za poražené si gól a asistenci připsal Jaromír Jágr, na jeden gól přihrál i Roberet Lang.

Češi bodovali také v zápase Columbusu s New York Rangers, které vyznělo jednoznačně 5:0 pro domácí. Gól a přihrávku zaznamenal David Výborný, do kolonky asistencí byli zaneseni také Rostislav Klesla a Jaroslav Špaček. Brankář Marc Denis si připsal 25 zákroků a získal svou desátou nulu v kariéře. "Je znát, že hrajeme mnohem lépe dozadu než dříve a to mi usnadňuje práci," řekl Denis, "Neměl jsem dnes mnoho těžkých zákroků."

Podobně na tom byl také Rick DiPietro z New York Islanders, který čelil v utkání s Buffalem pouhým 13 střelám a pohodlně si připsal svou první nulu. Ostrované si naopak zastříleli s chutí a nakonec porazili Sabres 6:0.

Již po osmnácté v kariéře udržel čisté konto Jose Theodore, jehož Montreal vyhrál v kanadském derby na ledě Toronta 4:0. Theodore si připsal 21 zásahů, o sedm méně jich potřeboval při svém debutu v dresu Vancouveru Johan Hedberg, jehož shutout znamenal vítězství Canucks nad Edmontonem 3:0.

"Čisté konto je dobrý start," prohlásil gólman, který přišel před sezonou z Pittsburghu. "Měli sice málo střel, ale bylo to těžké, protože to byly poměrně dobré šance a mezi nimi byly dlouhé úseky, kdy jsem byl bez práce," podotkl. Jeden gól domácích vstřelil český obránce Jiří Šlégr.

Nashville s Tomášem Vokounem v brance podlehl doma Dallasu 1:3, když jeho jedinou branku vstřelil v přesilovce Marek Židlický. Vokoun zastavil 27 střel.

Buffalo - New York Islanders 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)
Branky: 6. a 46. Parrish, 30. a 56. Jašin, 49. Asham, 53. Czerkawski. Střely na branku: 13:24. Diváci: 18.690.
Toronto - Montreal 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 27. Ribeiro, 33. Zedník, 36. Souray, 57. Ryder. Střely na branku: 21:22. Diváci: 19.369.
Ottawa - Detroit 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 27. Spezza, 50. Bonk - 17. Holmström, 26. Yzerman, 63. Lidström. Střely na branku: 23:19. Diváci: 18.500.
Philadelphia - Pittsburgh 3:3 (3:0, 0:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 2. Williams, 15. Lapointe, 18. Barshear - 31. Tarnström (Straka), 46. Lemieux, 53. Morozov. Střely na branku: 35:23. Diváci: 19.035.
Washington - Atlanta 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Branky: 4. Gordon (Jágr), 21. Gončar (Lang), 58. Jágr - 12. a 22. Ronald Petrovický, 15. R. Robitaille, 36. Kovalčuk. Střely na branku: 30:19. Diváci: 15.060.
Carolina - New Jersey 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 53. Brind'Amour - 19. Brylin, 35. Langenbrunner. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.730.
Columbus - N.Y. Rangers 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 4. Letowski, 6. Výborný (Klesla), 31. Pirjetä, 34. Nash (Výborný), 44. Sydor (Špaček). Střely na branku: 36:25. Diváci: 18.136.
Florida - Boston 1:1 (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 44. Jokinen - 21. Samsonov. Střely na branku: 35:33. Diváci: 13.168.
Nashville - Dallas 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 33. Židlický - 19. Turgeon, 48. Miettinen, 51. Modano. Střely na branku: 25:30. Diváci: 11.934.
Calgary - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 6. Kobasew, 32. Yelle, 42. Donovan - 19. Ekman, 23. McCauley. Střely na branku: 20:19. Diváci: 17.039.
Vancouver - Edmonton 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 2. a 9. Cooke, 34. Šlégr. Střely na branku: 22:14. Diváci: 18.630.