Kaberle ukončil čekání na gól a přispěl k výhře Toronta

TORONTO

Český obránce Tomáš Kaberle ukončil v zámořské NHL po 35 zápasech své čekání na gól a jednou brankou a asistencí se podílel na vítězství Toronta nad Montrealem 3:1. Odchovanec kladenského hokeje se prosadil v 11. minutě, kdy střelou zápěstím zvýšil vedení Maple Leafs na 2:0.

Obránce Toronta Tomáš Kaberle (vpravo) se v NHL raduje s Niklasem Hagmanem a Mattem Stajanem z branky.

Toronto tak úspěšně zakončilo šňůru pěti zápasů proti nejlepším týmům Východní konference s bilancí tří výher a dvou porážek. Rozhodující pro vývoj zápasu byla hned první třetina, kterou domácí vyhráli 2:0. Dvě branky v úvodních dvaceti minutách utkání zaznamenali Maple Leafs poprvé od 13. listopadu. "Povedený začátek byl jednoznačně klíčem k dnešnímu vítězství," konstatoval Kaberle, jenž naposledy skóroval v březnu.

Naopak smolně skončil zápas pro jiného českého zadáka Jaroslava Špačka. V 11. minutě se srazil s útočníkem Toronta Clarkem MacArthurem, který ho ještě zalehl a Špaček musel následně odstoupit ze hry kvůli zranění ruky.

Ďáblové se souží dál, Eliášův gól nestačil

Vedle Kaberleho se z českých hráčů v sobotních třinácti zápasech trefil už jen útočník Patrik Eliáš, svým šestým gólem v sezóně však pouze zmírnil porážku New Jersey s Detroitem 1:4. Devils tak prohráli pátý zápas po sobě v základní hrací době, což se jim naposledy stalo v roce 2000, a zůstávají druhým nejhorším týmem NHL. Red Wings udělali rozhodující krok k vítězství už během úvodních 102 sekund první třetiny, kdy z prvních dvou střel vsítili dva góly.

Ďáblům nepomohl z krize ani návrat brankáře Martina Brodeura, který odchytal druhý zápas v řadě poté, co kvůli zranění vynechal předchozí tři týdny. "Jsme jednoznačně ve velmi složité situaci. Je to těžké období pro fanoušky, pro nás hráče, pro trenéry a pro celý klub," poznamenal Brodeur.

Crosby bodoval v 18. utkání v řadě

Ve zcela opačném rozpoložení se nacházejí hokejisté Pittsburghu, kteří vyhráli 5:2 na ledě Buffala a prodloužili svou vítěznou sérii na dvanáct zápasů. Jednou asistencí k tomu přispěl i kapitán Sidney Crosby, který tak bodoval v 18. utkání za sebou a vyrovnal tím svůj osobní rekord. Crosby během úspěšné šňůry posbíral 36 bodů za 20 gólů a 16 asistencí.

"Před utkáním jsme se bavili o tom, že nikdo z nás ještě nezažil dvanáct vítězství v řadě. Je skvělé, že se nám to povedlo. Teď ale musíme utkání hodit co nejrychleji za hlavu a soustředit se na další zápas," řekl trenér Tučňáků Dan Bylsma, jehož tým si připsal sedmé vítězství v řadě na hřišti soupeře, čímž vyrovnal klubový rekord.

Washington prohrál popáté za sebou

Pittsburgh potvrdil pozici nejlepšího týmu NHL, naopak ztrácet pomalu začínají hokejisté Washingtonu, kteří podlehli Coloradu 2:3. Capitals tak zaznamenali pátou porážku za sebou, což je nejvíce od roku 2007, kdy byl Bruce Boudreau jmenován hlavním trenérem týmu.

Avalanche se přitom v utkání museli obejít bez dvou nejproduktivnějších hráčů Milana Hejduka, jehož stále trápí problémy s třísly, a Chrise Stewarta, který má zlomenou ruku. Hvězdou zápasu se stal Paul Stastny, který vstřelil vítězný třetí gól a na další dva přihrál.

Celý zápas v brance Capitals odchytal Michal Neuvirth, který si připsal 23 úspěšných zákroků. Na druhé straně ho ale svým výkonem zastínil Craig Anderson, jenž zneškodnil 40 střel soupeře.

Vokoun proti bývalému týmu neuspěl

Vítězství se v sobotu nedočkal ani Tomáš Vokoun, jehož Florida nedala na ledě jeho bývalého týmu Nashvillu ani gól a prohrála 0:3. Vokouna překonal poprvé už ve druhé minutě Ryan Suter po přihrávce Martina Erata, na 2:0 zvýšil v 17. minutě Shea Weber. Třetí branku přidali domácí v poslední minutě zápasu při power play Panterů.

Své první čisté konto v kariéře vychytal v brance Predators Anders Lindback, když zastavil všech 22 střel. "Vychytat nulu je úžasný pocit. Spoluhráči mi ohromně pomohli, nepustili soupeře k dorážkám," radoval se švédský nováček, který dostal příležitost při zranění týmové jedničky Pekky Rinneho.

Jakub Voráček, Rostislav Klesla a Jan Hejda se jednou asistencí podíleli na vítězství Columbusu nad New Yorkem Rangers 3:1. České trio si připsalo podíl na dvou gólech Ricka Nashe, jenž v třetí třetině zlomil nerozhodný stav 1:1. Nash tak oslavil svůj 544. start v dresu Blue Jackets a překonal tak klubový rekord Davida Výborného, jenž v Columbusu působil v letech 2000 - 2008.

Boston - Philadelphia 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 50. Horton (Krejčí) - 39. Van Riemsdyk, 65. M. Richards. Střely na branku: 36:33. Diváci: 17 565.
Buffalo - Pittsburgh 2:5 (1:2, 0:0, 1:3)
Branky: 16. Ennis, 54. Pominville - 7. Jeffrey, 10. Asham, 53. Goligoski, 57. Rupp, 60. Cooke. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18 690.
Toronto - Montreal 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 8. Kessel (T. Kaberle), 11. T. Kaberle, 60. Versteeg - 35. Cammalleri (Plekanec). Střely na branku: 24:23. Diváci: 19 656.
New Jersey - Detroit 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 41. Eliáš - 1. Holmström, 2. Cleary, 32. Zetterberg, 51. Dacjuk. Střely na branku: 34:23. Diváci: 17 625.
NY Islanders - Atlanta 4:5 (1:0, 1:1, 2:4)
Branky: 17. Martin, 23. Moulson, 50. Schremp, 59. Comeau - 46. a 48. Oduya, 39. Stewart, 52. Little, 55. Burmistrov. Střely na branku: 29:35. Diváci: 10 056.
Washington - Colorado 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 10. Knuble, 45. Hendricks - 3. Shattenkirk, 19. Wilson, 30. Stastny. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 42:26. Diváci: 18 398.
St. Louis - Carolina 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 47. Pietrangelo - 44. Sutter, rozh. nájezd J. Jokinen. Střely na branku: 39:29. Diváci: 19 150.
Nashville - Florida 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 2. Suter (Erat), 17. Weber, 60. Ward. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 27:22. Diváci: 16 128.
Phoenix - Dallas 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)
Branky: 8. a 20. Doan, 7. Whitney (R. Vrbata), 42. Korpikoski, 51. Yandle - 24. Neal, 58. Eriksson. Střely na branku: 34:35. Diváci: 11 410.
Columbus - NY Rangers 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 55. a 59. Nash (na první Voráček a Hejda, na druhou Klesla), 36. Vermette - 30. M. Staal. Střely na branku: 23:33. Diváci: 15 780.
San Jose - Chicago 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 10. a 64. Clowe - 19. Hendry. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17 562.
Vancouver - Tampa Bay 4:5 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)
Branky: 11. D. Sedin, 25. Malhotra, 50. H. Sedin, 55. Ballard - 24. a 61. Stamkos, 15. Thompson, 22. Clark, 34. Purcell. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18 860.
Los Angeles - Minnesota 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 30. Brown, 42. Smyth - 3. M. Koivu, 30. Clutterbuck, 63. Burns. Střely na branku: 26:21. Diváci: 18 118.